Cygnus Solutions

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cygnus Solutions, pierwotnie Cygnus Support – założona w 1989 roku firma mająca zapewniać komercyjne wsparcie dla wolnego oprogramowania. Założycielami byli John Gilmore, Michael Tiemann i David Hankel-Wallace. Hasłem reklamowym było Making free software affordable.

Binutils to zestaw programów wydanych przez projekt GNU, służących do tworzenia i obróbki plików wykonywalnych. Składa się z:Firma – nazwa, pod którą przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą lub zawodową. Jest ona składnikiem przedsiębiorstwa, prawem podmiotowym przysługującym każdemu przedsiębiorcy.

Przez lata pracownicy Cygnus Solutions opiekowali się kilkoma kluczowymi projektami GNU, jak na przykład GNU Debugger i GNU Binutils (pakiet binutils zawiera między innymi asembler i linker). Mieli również bardzo duży wkład w projekt GCC. Cygnus zaprojektował bibliotekę BFD i używał jej przy przenoszeniu oprogramowania GNU na rozmaite architektury sprzętowe, w niektórych przypadkach pracując pod rygorem nieujawniania informacji, żeby wyprodukować narzędzia pozwalające na rozpoczęcie prac nad oprogramowaniem dla nowych układów scalonych.

Konsolidator (ang. linker) lub program konsolidujący to jeden z programów składowych kompilatora. Konsolidator w trakcie procesu konsolidacji łączy zadane pliki obiektowe i biblioteki statyczne tworząc w ten sposób plik wykonywalny. W systemach uniksowych jest to zazwyczaj program o nazwie ld.GNU Debugger – debugger będący częścią projektu GNU, napisany w 1988 r. przez Richarda Stallmana. Program obsługuje wiele architektur komputera i jest dostępny dla wielu systemów operacyjnych. Zazwyczaj zamiast pełnej nazwy używa się akronimu GDB. GNU Debugger jest dostępny na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej GNU.

Cygnus to również pierwotny twórca zestawu Cygwinposiksowej nakładki i pakietu oprogramowania GNU dla systemów z rodziny Microsoft Windows.

15 listopada 1999 Cygnus Solutions ogłosiło połączenie z firmą Red Hat i przestało istnieć jako osobna firma na początku roku 2000. Część pracowników Cygnusa była zatrudniona przez Red Hat, w tym Tiemann, który został dyrektorem technicznym (CTO).

Wolne Oprogramowanie (ang. free software) – termin określający oprogramowanie, które może być uruchamiane, kopiowane, rozpowszechniane, analizowane oraz zmieniane i poprawiane przez użytkowników. Oprogramowanie, aby można je było nazwać wolnym, musi spełniać kilka podstawowych założeń, które zostały zawarte w definicji Wolnego Oprogramowania opublikowanej przez Free Software Foundation. Przysługujące użytkownikowi wolności to:.GCC (ang. GNU Compiler Collection) - zestaw kompilatorów do różnych języków programowania rozwijany w ramach projektu GNU i udostępniany na licencji GPL oraz LGPL.
Warto wiedzieć że... beta

Cygwin to implementacja standardu POSIX funkcji systemowych przeznaczona dla systemów Win32 (32-bitowe systemy dla PC od MS Windows 95) oraz zestaw oprogramowania FLOSS zwykle dostępnego na systemach typu Unix i Linux. Są to głównie aplikacje używające interfejsu tekstowego, ale dostępny jest również podsystem grafiki X.Org oraz graficzne środowiska GNOME i KDE. Projekt posiada wygodny w użyciu program instalacyjny.

Reklama