Cuenca (prowincja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cuenca – prowincja Hiszpanii, na wschodzie Kastylii-La Manchi.

Motilla del Palancar – gmina w Hiszpanii, w prowincji Cuenca, w Kastylii-La Mancha, o powierzchni 73,89 km². W 2011 roku gmina liczyła 6276 mieszkańców.Madryt, Wspólnota Madrytu (hiszp. Madrid, Comunidad de Madrid) to jeden z siedemnastu autonomicznych regionów Hiszpanii. Zajmuje powierzchnię 8028 km², a jego populacja wynosi ~6,3 mln. Jego stolicą jest Madryt. Inne większe miasta to Alcalá de Henares, Móstoles, San Lorenzo de El Escorial i Aranjuez.

Graniczy z prowincjami Walencja, Albacete, Ciudad Real, Toledo, Madryt, Guadalajara, i Teruel. Stolicą jest Cuenca.

Ważniejsze miasta Tarancón, San Clemente, Quintanar del Rey, Motilla del Palancar, Villanueva de la Jara, Mota del Cuervo i Las Pedroñeras. Jest jedną z 3 najrzadziej zaludnionych prowincji Hiszpanii.

Warto wiedzieć że... beta

Mota del Cuervo – gmina w Hiszpanii, w prowincji Cuenca, w Kastylii-La Mancha, o powierzchni 176,18 km². W 2011 roku gmina liczyła 6370 mieszkańców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Walencja (jęz. hiszp. Provincia de Valencia; jęz. walencki València) – prowincja we wspólnocie autonomicznej o tej samej nazwie w Hiszpanii. Graniczy z prowincjami: Castellón i Teruel od północy, Cuenca i Albacete od zachodu i Alicante od południa. Od wschodu prowincję Walencji oblewa Morze Śródziemne. Stolicą prowincji jest miasto Walencja.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Prowincja (hiszp. provincia) jest w Hiszpanii podstawową jednostką podziału administracyjnego wyższego rzędu. Liczba prowincji wynosi obecnie 50.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Guadalajara – prowincja Hiszpanii, w regionie Kastylia-La Mancha. Stolicą jest Guadalajara, miasto o tej samej nazwie, zaś drugim co do wielkości miastem po stolicy prowincji jest Azuqueca de Henares. Utworzona w roku 1812, na mocy konstytucji. Liczba mieszkańców wynosi 246 151, gęstość zaludnienia 20,23 na km². Zajmuje powierzchnię 12,19 km², co stanowi 3,42% powierzchni Hiszpanii. Prowincję tworzy łącznie 288 gmin. Jest ona położona w północno-wschodniej części wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha na terenie centralnego płaskowyżu iberyjskiego, przez jej terytorium przepływa rzeka Tag.

Reklama