Cube (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cubekanadyjski thriller horror z 1997 roku w reżyserii Vincenzo Natali. Film przedstawia historię grupy osób, która budzi się w sześcianie pełnym śmiertelnych pułapek. Aby przeżyć muszą zacząć ze sobą współpracować.

Nicole de Boer (ur. 20 grudnia 1970 r. w Toronto w prowincji Ontario) - kanadyjska aktorka, szerzej znana z roli Ezri Dax w serialu Star Trek: Deep Space Nine. Wystąpiła też w filmowych horrorach: Cube i Bal maturalny IV: Ocal nas od zła.Kostka Rubika (węg. „bűvös kocka”, magiczna kostka) – popularna zabawka logiczna wynaleziona przez Ernő Rubika w 1974 roku. W 1976 r. taką samą kostkę skonstruował i opatentował w Japonii inżynier Terutoshi Ishige. Wynalazca kostki Ernő Rubik pierwszy raz układał kostkę przez miesiąc.

Cube zyskał rozgłos dzięki surrealistycznemu i kafkowskiemu klimatowi z industrialną koncepcją sześciennych pokoi. Od momentu premiery film zbierał zarówno pozytywne, jak i negatywne recenzje, zyskał miano kultowego. Film zapoczątkował serię filmową, a remake jest obecnie przygotowywany przez wytwórnię Lionsgate.

Opis fabuły[ | edytuj kod]

Policjant, zawodowy złodziej, studentka matematyki, architekt, lekarka i autystyczny chłopak, budzą się wewnątrz przypominającego ogromną kostkę Rubika sześcianu. Żadne z nich nie pamięta jak się tam dostało i nie wie, gdzie się dokładnie znajdują. Nie ma wody, pożywienia ani logicznego wytłumaczenia całej sytuacji. Starają się zbadać sześcian, ale wkrótce odkrywają, że jest to kompleks doskonale równych pomieszczeń, wypełnionych zabójczymi pułapkami i przejściami.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Wayne Robson (ur. 29 kwietnia 1946 w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej, zm. 4 kwietnia 2011 w Stratford, w Ontario) − kanadyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Odtwórca roli Mike’a Hamara w popularnym kanadyjskim sitcomie The Red Green Show.

Nikt z nich nie wie, jak i dlaczego został uwięziony, każdy z sześciorga uwięzionych posiada umiejętności, które mogą im dopomóc w ucieczce. W obliczu rosnącego zagrożenia narastają pomiędzy nimi osobiste konflikty i walka o władzę.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Vincenzo Natali (ur. 6 stycznia 1969 w Stanach Zjednoczonych) - amerykańsko-kanadyjski reżyser, scenarzysta, który szczególną sławę zyskał po napisaniu scenariusza do filmu Cube. Współpracował również przy tworzeniu popularnego w drugiej połowie lat 90. serialu telewizyjnego zatytułowanego Czynnik PSI, a także zrobił film Wielkie nic. W roku 2009 na ekrany wyszedł film pt. "Istota". Vincenzo Natali był jego reżyserem.
Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:
Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.
David Ian Hewlett (ur. 18 kwietnia 1968 w Redhill, hrabstwo Surrey, w Anglii) – kanadyjski aktor, scenarzysta i reżyser, najlepiej znany z roli dr Rodneya McKaya w serialu sci-fi Stargate: Atlantis.
Autyzm wczesnodziecięcy, autyzm głęboki, zespół Kannera – całościowe zaburzenie rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Do typowych cech należą problemy z komunikacją uczuć i związkami społecznymi. Występują również kłopoty z integracją wrażeń zmysłowych. W typowych przypadkach pojawia się w pierwszych trzech latach życia. Ocenia się, że autyzm występuje u 5,6 na 10000 osób, przy czym jest trzy lub cztery razy częstszy u mężczyzn niż u kobiet.
Sześcian (właściwie sześcian foremny, inaczej heksaedr) – wielościan foremny o sześciu ścianach w kształcie identycznych kwadratów. Posiada dwanaście krawędzi, osiem wierzchołków i 4 przekątne. Ścinając odpowiednio wierzchołki sześcianu otrzymujemy wielościan półforemny o nazwie sześcian ścięty.
Lekarz – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności do: badania stanu zdrowia, rozpoznawania chorób i zapobiegania im, leczenia i rehabilitacji chorych, udzielania porad lekarskich, a także wydawania opinii i orzeczeń lekarskich, w zakresie swojej specjalizacji (art. 2 ustawy opublikowanej w Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1943).

Reklama