Croydon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Croydon – dzielnica Londynu, położona w południowej części miasta, na terenie gminy o tej samej nazwie. Do czasu utworzenia regionu Wielkiego Londynu w 1965 roku było to samodzielne miasto, należące do hrabstwa Surrey.

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.West Croydon - stacja kolejowa, a jednocześnie duży przystanek autobusowy i tramwajowy, w Londynie, na terenie London Borough of Croydon. Administratorem części kolejowej jest London Overground, w którego sieci stacja jest południowym krańcem East London Line. Ponadto zatrzymują się na niej pociągi firmy Southern. W roku statystycznym 2007/08 ze stacji skorzystało ok. 2,572 mln pasażerów.

Transport[ | edytuj kod]

Na terenie dzielnicy znajdują się trzy stacje kolejowe – East Croydon, West Croydon oraz South Croydon. Croydon obsługiwane jest przez system komunikacji tramwajowej Tramlink.

W latach 1920-1959 w Croydon funkcjonowało międzynarodowe lotnisko.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Croydon, Surrey (ang.). A vision of Britain through time. [dostęp 2011-12-11].
  2. Fly past to mark 50th anniversary of Croydon Airport (ang.). Croydon Today. [dostęp 2011-12-11].
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. London Borough of Croydon – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Croydon (ang. Croydon Council).
Warto wiedzieć że... beta

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Surrey – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, położone na południe od Londynu, będące jednym z tzw. Home Counties.

Reklama