Crossover thrash

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Crossover thrash – powstałe w latach 80. XX wieku określenie gatunku muzyki łączącego w sobie elementy hardcore punku i metalu. Styl w Hardcore podobny do thrash metal aczkolwiek rozwijający się niezależnie od thrash metalu.

Schizma – formalny rozdział między wyznawcami jednej religii, ideologii lub grupy kultowej nie spowodowany różnicami doktrynalnymi.Poison the Well (nazywany również PTW oraz PT-Dub) - amerykański zespół pochodzący z Miami, obecnie należący do Ferret Music. Trzon zespołu tworzą wokalista Jeffrey Moreira, perkusista Chris Hornbrook oraz gitarzysta Ryan Primack.

Jednym z pierwszych zespołów uchodzących za pionierów gatunku jest amerykański Suicidal Tendencies, którego debiutancki album (1983) jest przykładem rozmycia granic między dwoma wspomnianymi gatunkami. Za kolejnych pionierów gatunku uznaje się D.R.I. (z ich płytami Dealing with It i Crossover) oraz Corrosion of Conformity (Animosity).

Run–D.M.C. – zespół hip-hopowy powstały w 1981 roku w Nowym Jorku. W 2009 roku jako druga grupa hip-hopowa została włączona w poczet Rock and Roll Hall of Fame.Big Cyc – polski zespół rockowy, którego piosenki mają charakter publicystyczno-kabaretowy, kilkakrotnie stał się obiektem medialnych dyskusji.

Styl ten zdobył znaczną popularność w kręgach hardcore punku oraz niemałą wśród fanów metalu w drugiej połowie lat 80. Kontynuowany przez takie formacje jak Sick of It All, Wehrmacht, Cryptic Slaughter, The Accused, Attitude Adjustment, Crumbsuckers, Ludichrist, niektóre płyty Agnostic Front ,Ratos de Porão, Cro Mags i Carnivore.

Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

Do pierwszej połowy lat 90. XX wieku większość zespołów uprawiających ten gatunek rozpadło się lub zmieniło styl. Dość często zmierzając w stronę metalu, tak jak stało się to w wypadku Corrosion of Conformity, bądź zawiesiło działalność. Jednak na początku kolejnej dekady gatunek ten w swojej pierwotnej postaci zdaje się przeżywać drugą młodość za sprawą takich zespołów jak Municipal Waste, What Happens Next?, Holier Than Thou, DFA (zespół muzyczny), Bones Brigade, Crucial Unit oraz reformowanych The Accused.

Nu metal – gatunek muzyczny powstały na początku lat 90 XX wieku. Termin został wymyślony przez Jonathana Davisa w celu określenia gatunku muzyki granej przez zespół KoЯn. Gatunek ten jest pochodną takich stylów jak grunge, metal alternatywny, funk, thrash metal, groove metal oraz industrial metal.Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.

W Polsce obecnie crossover reprezentuje np.: Terrordome (TRDM) z Krakowa, pabianicki Shackled Down, SKTC z Bielska-Białej, Tester Gier z Rybnika, Schizma oraz po części Acid Drinkers, Flapjack i Big Cyc.

Nową falą crossover thrash jest metalcore (nazwa używana również: metallic hardcore lub hardcore/metal). Z perspektywy czasu mówi się że crossover z lat'80 to pierwsza fala metalcore'a, a w latach '90 była druga połączona nierzadko z nurtem rapcore np.: All Out Of War, Earth Crisis, Pro Pain, Biohazard, Body Count. Zespoły z tego okresu były popularne głównie w podziemiu na scenie HC. Niektóre zespoły zdobywały popularność i nurt ten dzięki temu stawał się coraz bardziej widoczny. Sukces Pro Pain, Biohazard i Vision Of Disorder było zapowiedzią tego co miało nastąpić w '00.

Acid Drinkers — polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę heavymetalową. Powstała w 1986 roku w Poznaniu. Zespół tworzą basista i wokalista Tomasz „Titus” Pukacki, gitarzyści Darek „Popcorn” Popowicz i Wojciech „Jankiel” Moryto (od 2009) oraz perkusista Maciej „Ślimak” Starosta.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

W pierwszej dekadzie XXI wieku nastąpiła eksplozja i moda na nowe zespoły metalcore za sprawą Killswitch Engage. Muzyka nowych zespołów była lepiej wyprodukowana oraz miała wyeksponowany metalowy człon. Ogromne zainteresowanie ze strony sceny metalowej. Wiele nowych zespołów nie utożsamia się ze sceną hcpunk tylko metal. Zwłaszcza jest tak w przypadku zespołów wydających się w metalowych wytwórniach lub dużych koncernach. Obok tych nowych zespołów popularność zdobyły również takie zespoły jak Hatebreed i Born From Pain, Walls Of Jericho, Poison The Well, które miały wyeksponowany hardcorowy człon. W związku z tym crossover thrash/metalcore obecnie jest rozwinięty dwutorowo. Z jednej strony pierwotnie jako metaliczny styl w hardcore punk z drugiej jako podgatunek współczesnego metalu. Kapele z podziemia niejednokrotnie są częścią i udzielają się na scenie HC.

Trashcore (także fastcore) – podgatunek hardcore punku powstały na początku lat 80.. Zasadniczo trashcore jest szybszą odmianą hardcore punku, w której dodatkowo używa się często blastów. Piosenki mogą być bardzo krótkie i zazwyczaj traktują o młodzieńczym buncie lub antymilitaryzmie.Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.

W latach 90. pojawiła się osadzona w hardcore forma metalu zwana groove metal. Nieraz zespoły grające tak naprawdę groove metal są określane mianem crossover/metalcore np.Caliban. Istnieje w Hc styl nazywany thrashcore, który jest odmienny od crossover thrash a tym bardziej od groove metal. Jednak dochodziło błędnie do określania przez osoby z mainstreamowej prasy nieznające tematu mianem „thrashcore” zespołów crossoverowych i groove metalowych. Crossover thrash jest jednym z przykładów przenikających się wzajemnie wpływów Punk Rocka z Heavy Metalem.

Wehrmacht – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal z wpływami speed metalu. Ponadto często muzykę grupy określano jako speed core lub beer core ze względu na zamiłowanie muzyków do piwa co miało swój wyraz w warstwie tekstowej.Groove metal (również neo-thrash, half-thrash, post-thrash, power groove) - podgatunek muzyki metalowej, który wyewoluował z thrash metalu na początku lat dziewięćdziesiątych XX w.

Co do ubioru to ludzie obracający się w tym środowisku ubierają się jak hardcore punki lub czerpią ze skate punk culture (Suicidal Tendencies byli swego czasu promotorem tego stylu)

W latach 90. określenie „crossover” nabrało też nowego znaczenia jako oznaczenie gatunku muzycznego charakteryzującego się przeplataniem różnych stylów, najczęściej rocka, metalu (nu metal) i hip-hopu (rapcore). Jednym z pierwszych popularnych akcentów crossoverowych w muzyce popularnej był wspólny występ grupy rockowej Aerosmith i raperów ze składu Run DMC, którzy wspólnie zarejestrowali utwór Walk this Way. Znanym zespołem crossover’owym grającym mieszankę alternative rocka, muzyki elektronicznej i rapu jest zespół Linkin Park. Początek rozwinięcia crossover jako rozbudowanego fusion miał w latach '80 XX wieku.

Aerosmith - amerykański zespół rockowy grający w charakterystycznym stylu będącym mieszanką hard rocka i bluesa. Sprzedali ponad 150 milionów egzemplarzy swoich albumów na całym świecie.Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • punk
 • metal
 • hardcore punk
 • metalcore
 • thrashcore
 • thrash metal
 • groove metal
 • crossover (muzyka)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Big Cyc: z gołą dupą polemizować się nie da, Onet Kultura, 15 marca 2018 [dostęp 2020-12-19] (pol.).
  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.Rapcore – nurt łączący rap z hardcore (stąd nazwa, która pierwotnie i poprawnie odnosi się do mieszanki hardcore punk z hip-hopem). W wyniku ewolucji z biegiem lat wytworzył się pokrewny styl Crunkcore, którego przykładowymi przedstawicielami są: 3OH!3, Kesha, BrokeNCYDE, Pants Party, I Set My Friends On Fire czy Breathe Carolina.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biohazard – amerykańska grupa muzyczna z Nowego Jorku, Brooklyn, wykonująca muzykę z pogranicza hardcore punk i rapcore z wyraźnymi wpływami metalu.
  Suicidal Tendencies – amerykański zespół założony w 1981 w Venice, Kalifornia, wykonujący muzykę określaną jako hardcore punk i crossover thrash.
  Corrosion of Conformity (C.O.C.) – amerykański zespół założony w Releigh (Północna Karolina) w 1982 roku. Jest uznawany za jedną z pierwszych grup, które grały fuzję punk rocka i heavy metalu. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku grupa zwróciła się w kierunku stoner metalu i klasycznego hard rocka. Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Woodiego Weathermana, do którego dołączyli Reed Mullin i Eric Eycke.
  Cryptic Slaughter - to amerykańska grupa muzyczna, zaliczana do nurtu crossover, uznawana obok zespołów takich jak S.O.D., D.R.I. czy Suicidal Tendencies za pionierów tego gatunku
  Rap lub rapowanie (melorecytacja) – rodzaj ekspresji wokalnej polegający na rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu do zapętlonego podkładu instrumentalnego. Element kultury hip-hopowej. Rap często zamiennie z wyrażeniem hip-hop określany jest jako odrębny gatunek muzyczny powstały we wczesnych latach 70 XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki wśród czarnych mieszkańców. Chociaż rap powszechnie uważany jest za muzykę, to wielu naukowców wskazuje na jego bliskie pokrewieństwo z poezją.
  Terrordome (grupa muzyczna)- to krakowski zespół muzyczny powstały w 2005 roku grający szybki i brutalny crossover thrash metal utrzymany w stylistyce lat osiemdziesiątych XX wieku. Główne inspiracje zespołu to Razor, Nuclear Assault, Slayer, Crytpic Slaughter, S.O.D, Vio-lence, Evildead. Muzykę Terrordome cechują bardzo szybkie, energiczne tempa i solówki oraz agresywny wokal. Zespół, często używa skrótu TRDM.
  Poniżej znajduje się lista ruchów w wrestlingu, czyli różnych odmian ataków, chwytów, rzutów, ciosów i innych ofensywnych manewrów. We wrestlingu zawodnicy aby osłabić przeciwnika mogą między bić go pięściami, kopać i wykręcać kończyny. W rzeczywistości stosują różne metody łagodzenia bólu, na przykład uderzanie otwartą pięścią, czy rozkładanie uderzenia na jak największy obszar. Oprócz tego wykonują też manewry, które pojawiają się w różnych walkach na tyle często, że doczekały się własnych nazw.

  Reklama