Crewe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Crewe – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie Cheshire. W 2001 liczyło ok. 67,7 tys. mieszkańców.

Cheshire – hrabstwo ceremonialne w zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad estuariami rzek Mersey i Dee, przy granicy z Walią. Do 2009 roku pełniło funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.Bentley – marka luksusowych samochodów oraz dużych samochodów sportowych, produkowanych przez firmę Bentley Motors Limited. Od 1998 roku firma należy do koncernu Volkswagena.

Miasto leży na południu hrabstwa Cheshire, w dystrykcie (unitary authority) Cheshire East. Rozwój Crewe, które w roku 1831 miało tylko 70 mieszkańców, związany jest z koleją. W późnych latach 30. XIX w. firma Grand Junction Railway (GRJ) wybudowała tu stację i zakłady naprawcze taboru kolejowego. W 1871 populacja miasta osiągnęła już liczbę 40 tys. mieszkańców. W latach 1946–2002 mieściła się tu fabryka samochodów Rolls-Royce, obecnie produkowane są pojazdy marki Bentley.

Rolls-Royce Motor Cars Ltd. – brytyjski producent samochodów luksusowych, sportowych i SUV-ów z siedzibą w Goodwood działający od 1906 roku. Od 2003 roku należy do BMW. Kolej – droga szynowa wraz z przeznaczonymi do ich eksploatacji budowlami, urządzeniami oraz poruszającym się po tych drogach taborem, służąca do przewozu osób i rzeczy.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Crewe. Crewe jest wspomniane w Domesday Book (1086) jako Creu.

Przypisy[ | edytuj kod]

Warto wiedzieć że... beta

{{Jednostka administracyjna infobox}} Brakujące pola: alt zdjęcia. Cheshire East – dystrykt o statusie unitary authority w hrabstwie ceremonialnym Cheshire w Anglii.
Unitary authority - forma samorządu terytorialnego występująca przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, łącząca w sobie kompetencje gminy, dystryktu i hrabstwa. W pewnym uproszczeniu można ją przyrównać do polskiego miasta na prawach powiatu. Status taki otrzymują zazwyczaj miasta i dystrykty na tyle duże, by móc wypełniać we własnym zakresie zadania przypisane zwykle hrabstwom, a także hrabstwa na tyle małe, że niecelowe jest tworzenie w nich niższych szczebli samorządu. Każda z authorities przypisana jest do jednego z hrabstw ceremonialnych (o ile nie stanowi samodzielnego hrabstwa ceremonialnego).
Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

Reklama