• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Crans-Montana


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Sierre (niem. Siders) – miasto w Szwajcarii położone w dolinie rzeki Rodan w kantonie Valais/Wallis. Stolica gminy Sierre.29. Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim odbywały się od 27 stycznia do 8 lutego 1987 w Crans-Montana (Szwajcaria).
  Valais (niem. Wallis, fr. Valais, wł. Vallese, romansz Vallais) – kanton w południowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Sion. Jest to trzeci pod względem powierzchni kanton Szwajcarii. Na całej długości kantonu rozciąga się dolina Rodanu, który wypływa z lodowca, w pobliżu Oberwaldu. Od tej głównej doliny odchodzi wiele bocznych odgałęzień, wśród nich Mattertal, w której leży Zermatt – słynna miejscowość turystyczna, u stóp Matterhornu (4477 m n.p.m.).

  Crans-Montana (czasem też Crans sur Sierre) – miejscowość i ośrodek narciarski w Szwajcarii, w dystrykcie Sierre, w kantonie Valais. Leży na południowych zboczach Alp Berneńskich, na płaskowyżu powyżej doliny Rodanu i Sierre, na wysokości 1495 m n.p.m. Crans-Montanę otaczają szczyty: Mt Bovin (2995 m), Sex Rouge (2893 m) i Bella Lui (2548 m).

  Trasa narciarska – oznaczona trasa, przeznaczona do zjazdu narciarskiego (po stoku lub zboczu górskim) lub do biegu narciarskiego. Trasy narciarskie przeważnie są utrzymywane przez operatorów ośrodków narciarskich, którzy utrzymują również wyciągi narciarskie.Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

  Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez narciarzy. Atutem tego regionu jest bogata infrastruktura narciarska, ponad 50 hoteli (40 tysięcy miejsc noclegowych), ponad 160 km tras i około 40 wyciągów – prawdziwy raj dla miłośników białego szaleństwa. Większość tras narciarskich wytyczono na południowych stokach, co oznacza jazdę w słońcu. Niemniej najlepszy śnieg leży na położonym powyżej miejscowości, na północnym zboczu Mt Bovin, lodowcu Plaine Morte.

  Alpy Berneńskie (niem. Berner Alpen, fr. Alpes bernoises) – pasmo górskie, część Alp Zachodnich w Szwajcarii, w kantonach Vaud, Uri i Valais. Wznoszą się stromo po północnej stronie doliny górnego Rodanu. Najwyższym szczytem jest Finsteraarhorn, który osiąga 4274 m. Pasmo to graniczy z: Prealpami Szwajcarskimi na północy, Alpami Glarneńskimi na wschodzie, Alpami Lepontyńskimi na południowym zachodzie, Alpami Pennińskimi na południu oraz z Prealpami Sabaudzkimi na zachodzie.Wyciąg saniowy – dawny rodzaj kolei linowej wykorzystywanej w górach. Transport turystów odbywał się na saniach po śniegu, z wykorzystaniem liny i napędu elektrycznego. Charakteryzował się małą przepustowością, funkcjonowaniem wyłącznie w sezonie zimowym oraz możliwością zastosowania tylko na równo opadających stokach. Został wyparty przez inne typy wyciągów narciarskich.

  W 1924 roku zainstalowano tu pierwszy wyciąg saniowy dla narciarzy. Organizowano tu zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Tutaj także w 1987 roku odbyły się 29. mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Crans Montana.jpg
 • Crans-montana plateau small.JPG
 • Crans-Montana Chalets.JPG
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona (fr. • niem. • wł. • ang. • ros.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tourist Guide Crans-Montana (ang.)
  2. Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu, tom 3, Góry Europy, Wydawnictwo STAPIS, Katowice, 2007, ​ISBN 978-83-60429-04-4​.
  3. Switzerland Svizzera, Hallwag, Bern, Edition 1993, ​ISBN 3-444-00454-0
  Puchar Świata w narciarstwie alpejskim jest coroczną imprezą przeprowadzaną przez Międzynarodową Federację Narciarską - FIS. Składa się z około 70 imprez kobiecych i męskich, rozgrywanych we wszystkich konkurencjach alpejskich - slalomie, slalomie gigancie, supergigancie i zjeździe. Wybrane zawody (zjazd i slalom) stanowią dodatkowo kombinację alpejską.Rodan (fr. Rhône, frank.-prow. Rôno, oks. Ròse, wł. Rodano, niem. Rhone lub Rotten, ret. Rodan, łac. Rhodanus) – rzeka płynąca przez terytorium Szwajcarii i Francji. Długość – 812 km, powierzchnia dorzecza – 98 tys. km². Średni przepływ Rodanu (mierzony w Beaucaire) wynosi 1700 m³ na sekundę (na podstawie danych z lat 1920-2005).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.