• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Craig Luebben

  Przeczytaj także...
  Big Bro – jest to wyspecjalizowana odmiana kostki mechanicznej służącej do tworzenia punktów asekuracyjnych w szerokich rysach. Wynalazcą Big Bro jest Craig Luebben, zaś obecnym producentem – firma Trango.John Eddie Long (ur. 28 sierpnia 1956 w Romulus) – amerykański koszykarz, występujący na pozycji skrzydłowego, mistrz NBA z 1989 roku.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Craig Luebben (1960–2009) – wspinacz, fotograf i przewodnik wysokogórski z Colorado (USA), autor podręczników wspinaczki, redaktor magazynów górskich, wynalazca sprzętu wspinaczkowego.

  Zmarł 9 sierpnia 2009 roku w wyniku wypadku w trakcie wspinaczki północno-wschodnią ścianą Mount Torment w Górach Kaskadowych w stanie Waszyngton. W trakcie forsowania szczeliny brzeżnej u stóp ściany ok. godz. 6:30 został uderzony bryłami lodu i mimo reanimacji ze strony partnera z zespołu oraz szybkiego przylotu ratowników zmarł od ran na miejscu wypadku.

  Wspinaczka – przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W Polsce dużą popularnością cieszy się napisany przez niego podręcznik Wspinaczka w skale (wyd. polskie 2006, oryginał Rock climbing: Mastering Basic Skills, 2004, zob. bibliografia), oficjalnie polecany przez Polski Związek Alpinizmu. W okresie 1991–2009 wydał łącznie blisko 10 książek: przewodnik wspinaczkowy oraz podręczniki dotyczące wspinaczki skałkowej, górskiej i lodowej (część z nich miała wznowienia i wydania obcojęzyczne, np. także na hiszpański i włoski). Od 1989 opublikował przeszło 60 artykułów w wiodących czasopismach górskich USA (głównie Rock and Ice i Climbing) na tematy wspinaczkowe i sprzętowe. W Climbingu był tzw. starszym redaktorem (senior contributing editor).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Podczas studiów inżynierskich na uniwersytecie stanowym Colorado, w roku 1984 wynalazł przyrząd asekuracyjny (rurę asekuracyjną) Big Bro służący do asekuracji w bardzo szerokich rysach.

  Książki[ | edytuj kod]

 • A Rock Climbers Guide to Greyrock, Horsetooth Press, 1991
 • Knots for Climbers (seria How to Rock Climb), Chockstone Press 1993 i 1995; Evergreen (Colorado), ​ISBN 0-934641-58-7​ (dodruki do 1999); wyd. 2 (seria How to Climb), Falcon, Guilford (Connecticut), 2002, ​ISBN 0-7627-1218-X​ (tłumaczenie na hiszpański 1995)
 • John Long, Craig Luebben: Advanced Rock Climbing, (seria How to Climb), wydawn. Falcon, Helena (Montana) 1997, ​ISBN 1-57540-075-8
 • How to Ice Climb! (seria How to Climb), wydawn. Falcon, Helena (Montana) 1999, ​ISBN 1-56044-760-5
 • How to Rappel! (seria How to Climb), wydawn. Falcon, Helena (Montana), ​ISBN 1-56044-759-1​, tłumaczenie na hiszpański 2007
 • Betty And The Silver Spider: Welcome To Gym Climbing (seria Doktor Krank! Comics; komiks; współautor jako autor rysunków: Jeremy Collins), Sharp End Publishing, Boulder (Colorado), 2002, ​ISBN 1-892540-22-3
 • Rock climbing: Mastering Basic Skills, The Mountaineers, Seattle 2004, ​ISBN 0-89886-743-6​ (tłumaczenia na hiszpański 2006, polski 2006 i włoski 2007)
 •     [wydanie polskie: Wspinaczka w skale, Galaktyka, Łódź 2006, tłum. Tomasz Kliś, ​ISBN 83-89896-51-6​]

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Park Narodowy Północnych Gór Kaskadowych (ang. North Cascades National Park) – park narodowy położony w północnej części stanu Waszyngton w USA. Został utworzony w 1968 na powierzchni 2045 km². Nazwa parku pochodzi od pasma górskiego Gór Kaskadowych.
 • Rock Climbing Anchors: A Comprehensive Guide, The Mountaineers, Seattle 2006, ​ISBN 1-59485-006-2
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • strona www.craigluebben.com, Craig Luebben, publikacje, w tym pełna lista ok. 60 artykułów (ang.) (dostęp 7 marca 2010)
 • internetowe poszerzenie przewodnika z 1991 Craig Luebben, Ben Scott, & Cameron Cross: Poudre Canyon Routes Select [375 dróg], (ang.) (dostęp 7 marca 2010)
 • SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Warto wiedzieć że... beta

  Polski Związek Alpinizmu (PZA) – organizacja skupiająca kluby górskie, wspinaczkowe i jaskiniowe w Polsce. Ma ona strukturę federacji (jej członkami są tylko kluby).
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Rysa – jako formacja skalna jest to tak wąska szczelina w skałach, że człowiek nie może do niej wejść. Ma szerokość od takiej, że można w nią włożyć palce, do szerokości takiej, że prawie wchodzą do niej biodra, czyli od około centymetra do około 30 centymetrów. Szersze szczeliny, w które można wejść całym ciałem, nazywamy kominami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.