• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cradle Will Rock  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Emily Anita Watson (ur. 14 stycznia 1967) - brytyjska aktorka, najbardziej znana z debiutanckiej roli w filmie Larsa von Triera Przełamując fale.Diego María de la Concepción Juan Nepomuceno Estanislao de la Rivera y Barrientos Acosta y Rodríguez (ur. 8 grudnia 1886, zm. 24 listopada 1957) - meksykański malarz, grafik, architekt, działacz polityczny ruchu komunistycznego, mąż Fridy Kahlo.
  Fabuła[ | edytuj kod]

  Nowy Jork, rok 1937. Grupa aktorów chce wystawić sztukę Marca Blitzsteina pt. The cradle will rock. Reżyserem jest sam Orson Welles. Sztuka buntuje przeciw kapitalistycznemu systemowi, którym owładnięty jest Nowy Jork, i wróży mu porażkę, stąd nazwa The Cradle Will Rock, czyli Posady runą. W końcu rząd zakazuje grać aktorom pod groźbą wyrzucenia ich ze związków zawodowych, co w czasach wielkiego kryzysu jest równoznaczne z utratą pracy. Do wystawienia sztuki jednak dochodzi, początkowo wystawia ją sam autor Blitzstein, lecz w czasie jej grania dołączają się kolejni aktorzy, odgrywając swoje role. Równocześnie w filmie ukazany jest wątek handlu obrazami Leonarda da Vinci przez Benita Mussoliniego, w celu zarobieniu na rozwijanie wojska faszystowskiego, czego pośredniczką jest Margherita Sarfatti. Ukazany jest też konflikt między Diego Riverą a Nelsonem Rockefellerem, gdy Diego maluje na ścianie Rockefeller Center podobiznę Lenina; nieudana kariera brzuchomówcy i alkoholika Tommy'ego Circkshawa, oraz upadek teatru. Tłem filmu jest Nowy Jork lat 30. XX w., w którym toczy się nieustanny spór między demokratami, komunistami a faszystami, oraz starania ludzi o przetrwanie w czasach kryzysu i w obliczu nadchodzącej wojny. Film łączy w sobie wydarzenia i postacie fikcyjne oraz prawdziwe.

  Robert Elmer Balaban (ur. 16 sierpnia 1945, w Chicago) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.Bill Murray; właśc. William James Murray (ur. 21 września 1950 w Wilmette w stanie Illinois) – amerykański aktor filmowy, pisarz, komik. Nominowany do Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Między słowami (2003) w reżyserii Sofii Coppoli. Za tę samą kreację otrzymał nagrodę Złotego Globu w kategorii Najlepszy aktor w komedii lub musicalu.

  Nominacje[ | edytuj kod]

 • Nominacja do Złotej Palmy dla Tima Robbinsa.
 • Nominacja do Złotej Satelity dla Billa Murraya za najlepszą rolę drugoplanową w komedii.


 • Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda Satelita lub Złoty Satelita (ang. Satellite Awards) − nagroda filmowa przyznawana na wzór Złotych Globów przez Międzynarodową Akademię Prasy od 1996 roku. Nagrody przyznawane są za produkcje kinowe jak i telewizyjne, przyznaje się również specjalne nagrody okolicznościowe.
  John Turturro (ur. 28 lutego 1957 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy i teatralny, reżyser, producent filmowy, scenarzysta.
  Hank Albert Azaria (ur. 25 kwietnia 1964 w Forest Hills, Queens, Nowy Jork, USA) – amerykański aktor, czterokrotny laureat Nagrody Emmy, w tym trzykrotnie za dubbing do serialu animowanego Simpsonowie.
  Joan Mary Cusack (ur. 11 października 1962 roku w Nowym Jorku, w stanie Nowego Jorku) – amerykańska aktorka filmowa i komik, dwukrotnie nominowana do nagrody Oscara.
  Timothy Francis Robbins (ur. 16 października 1958 w West Covina w Kalifornii) – amerykański aktor, reżyser i autor scenariuszy. Laureat Oscara.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Marc Blitzstein (ur. 2 marca 1905 w Filadelfii, zm. 22 stycznia 1964 w Fort-de-France) – amerykański kompozytor i autor sztuk teatralnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.757 sek.