Cover band

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cover band (ang. cover band; IPA /ˌkʌvə ˈbænd/) – zespół muzyczny, często rockowy, grający piosenki skomponowane i wcześniej znane z występów innych grup lub solistów.

Tribute band (czyt: tribjut bænd z ang.) – zespół muzyczny, którego działalność polega na odtwarzaniu muzyki innej istniejącej wcześniej lub współczesnej grupy rockowej. Grupy te starają się odtworzyć muzykę oraz sceniczne przedstawienia oryginalnych grup z możliwie jak największą wiernością. Przykładem może być The Australian Pink Floyd Show.Aranżacja - "ogół czynności twórczych i technicznych, związanych z rozwinięciem utworu muzycznego i nadaniem mu nowego obrazu dźwiękowego. W węższym znaczeniu, w jakim używa się tego terminu w muzyce rozrywkowej, aranżacją (opracowaniem) nazywamy przystosowanie utworu [...] do konkretnych warunków wykonania i tendencji panujących aktualnie w muzyce" .

Te utwory, zwane cover versions, wykonywane są często w odmiennej aranżacji niż oryginalny utwór. Większość grup rockowych w swych początkach działa jako cover bands, istnieją jednak artyści, którzy przez całą swoją karierę działają jako cover bands lub cover artists lub często do tej roli wracają. Niekiedy kowery stają się bardziej znane i popularne od ich oryginałów.

Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.Utwór muzyczny – jednolita kompozycja muzyczna złożona z: rytmu i metrum, melodii, harmonii, barwy dźwięku, dynamiki, agogiki oraz budowy formalnej, przeznaczona do wykonania lub odtwarzania, najczęściej posiadająca autora(-ów). Utwór muzyczny może przyjąć formę tylko muzyczną lub słowno-muzyczną w przypadku, gdy w utworze wykorzystano tekst.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • tribute band
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. cover, n.1 (ang.). oed.com. [dostęp 2017-10-21].

    Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • The Covers Project database of cover songs
  • Reklama