• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Country Liberal Party

  Przeczytaj także...
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Terry Richard „The Sugar” Mills (ur. 21 grudnia 1967 w Romulus) – amerykański koszykarz, występujący na pozycji silnego skrzydłowego.
  Nigel Gregory Scullion (ur. 4 maja 1956 w Londynie) − australijski polityk, na szczeblu terytorialnym będący członkiem Country Liberal Party (CLP), zaś w parlamencie federalnym należący do Narodowej Partii Australii (NPA). Od 2001 senator z Terytorium Północnego, od 2013 minister ds. ludności rdzennej.

  Country Liberal Party (CLP, Wiejska Partia Liberalna) – australijska partia polityczna o profilu konserwatywnym, działająca wyłącznie w Terytorium Północnym. Jest afiliowana równocześnie przy dwóch partiach federalnych: Narodowej Partii Australii (NPA) oraz Liberalnej Partii Australii (LPA).

  Liberalna Partia Australii (Liberal Party of Australia) to australijska partia polityczna założona w 1945, która od momentu swojego powstania zdominowała centro-prawicową scenę polityczną w Australii, konkurując z centro-lewicową Partią Pracy. Praktycznie od momentu założenia pozostaje w stałej koalicji z Australijską Partią Narodową.Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.

  Na szczeblu terytorialnym jest jedną z dwóch głównych partii (obok miejscowego oddziału Australijskiej Partii Pracy) i obecnie stanowi trzon opozycji w Zgromadzeniu Ustawodawczym. Wcześniej, w latach 1978-2001, była partią rządzącą. CLP bierze także udział w wyborach federalnych, wystawiając jednak kandydatów wyłącznie w okręgach leżących w Terytorium. W obecnej kadencji paramentu federalnego (2010-13) posiada po jednym mandacie w każdej z izb. Jej członkowie należą tam do frakcji NPA. Senator Nigel Scullion, będąc członkiem CLP, pełni równocześnie funkcję zastępcy federalnego lidera NPA.

  Australijska Partia Pracy (Australian Labor Party, ALP) – australijska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, założona w 1891 i tradycyjnie blisko związana ze środowiskami związkowymi. ALP jest najstarszą istniejącą do dzisiaj partią polityczną w Australii i zarazem głównym ugrupowaniem lewicowym w tym kraju. Od drugiej dekady XX wieku jest jedną z dwóch głównych sił politycznych, które wymieniają się u steru władzy na szczeblu federalnym (drugą stanowi prawica, od połowy lat 40. XX wieku zorganizowana w dwóch pozostających w trwałej koalicji ugrupowaniach - Liberalnej Partii Australii i Narodowej Partii Australii).National Party of Australia (Narodowa Partia Australii, dawniej Country Party) - australijska partia agrarystyczna założona w styczniu 1920. Oryginalnie nazywała się "Country Party", w 1975 nazwa została zmieniona na "National Country Party", a obecna nazwa została przyjęta w 1982. Od lat 40. w stałej koalicji z Partią Liberalną tworząc tzw. Koalicję.

  Partia powstała w 1974 roku, po uzyskaniu przez Terytorium Północne samorządu i utworzeniu pierwszego parlamentu. W jej skład weszły działające w Terytorium struktury LPA i NPA, które postanowiły stworzyć wspólne ugrupowanie.

  Liderzy[ | edytuj kod]

  1. 1974-77: Goff Letts
  2. 1974-84: Paul Everingham
  3. 1984-86: Ian Tuxworth
  4. 1986-88: Stephen Hatton
  5. 1988-95: Marshall Perron
  6. 1995-99: Shane Stone
  7. 1999-2003: Denis Burke
  8. 2003-05: Terry Mills
  9. 2005: Denis Burke
  10. 2005-08: Jodeen Carney
  11. 2008-2012: Terry Mills
  12. od 2012: Adam Giles

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Konserwatyzm ((łac.) conservare – zachowywać, dochować zmian) − ideologia, która bazuje na hasłach obrony porządku społeczno-gospodarczego oraz zachowywania i umacniania tradycyjnych wartości, takich jak: religia, naród, państwo, rodzina, hierarchia, autorytet, własność prywatna. Konserwatyści chcą obronić stary porządek ze względu na przekonanie o ewolucyjnym charakterze zmian społecznych. Konserwatyzm zrodził się na przełomie XVIII i XIX w., był próbą przeciwstawienia się racjonalistycznej myśli oświeceniowej. Nowoczesny konserwatyzm stanowił reakcję na wydarzenia rewolucji francuskiej. Za twórcę podstaw ideologicznych nurtu uważany jest Edmund Burke. Jako idea polityczna termin ten po raz pierwszy użyty został w 1820 r. przez zwolennika restauracji dynastii Burbonów, François-René de Chateaubriand (1768–1848), który wydawał pismo „Konserwatysta”.Zgromadzenie Ustawodawcze Terytorium Północnego (Northern Territory Legislative Assembly) - główny organ władzy ustawodawczej w Terytorium Północnym w Australii. Jest ciałem jednoizbowym i liczy 25 członków, wybieranych na cztery lata z zastosowaniem ordynacji preferencyjnej.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.6 sek.