Cotton Owens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Everett "Cotton" Owens (ur. 21 maja 1924 w Union, zm. 7 czerwca 2012 w Spartanburgu) – amerykański kierowca serii NASCAR znany pod pseudonimem "the King of the Modifieds".

Pontiac – dawny amerykański producent samochodów osobowych, sportowych i vanów z siedzibą w Detroit działający w latach 1926–2010. Marka należała do amerykańskiego koncernu General Motors. Gubernator (łac. „sternik, kierownik, rządca” od gubernare „sterować, kierować, rządzić” z gr. kybernán „sterować, kontrolować”) – tytuł wysokich urzędników w niektórych państwach.

Kierowca wyścigowy[ | edytuj kod]

Starty w wyścigach rozpoczął w latach pięćdziesiątych w serii Whelen Modified Tour, gdzie wygrał ponad 100 wyścigów, a w roku 1953 oraz 1954 został mistrzem serii.

Nitro – potoczna nazwa podtlenku azotu używanego jako "dopalacz" samochodowy. Pozwala zwiększyć moc uzyskiwaną o 30-50%. By uzyskać efekt zwiększenia mocy napędowej i wydajności silnika, do cylindrów wprowadza się odpowiednią ilość podtlenku azotu i zwiększoną ilość benzyny. Spotykane jest niekiedy określenie NOS, pochodzące od angielskiej firmy Nitrous Oxide Systems, jednego z pierwszych przedsiębiorstw stosujących podtlenek azotu do zwiększania możliwości silnika samochodowego.Daytona Beach Road Course – tor wyścigowy znajdujący się kiedyś w Daytona Beach na Florydzie. W tym miejscu ustanowiono także piętnaście rekordów prędkości na lądzie. Tor używany był przez serię NASCAR.

W NASCAR zadebiutował podczas wyścigu na torze Daytona Beach Road Course w 1950 roku, podczas którego zajął 14 miejsce. Wystartował jeszcze w dwóch wyścigach, i zakończył sezon na trzynastej pozycji. Pierwsze zwycięstwo odniósł na tym samym torze, 17 lutego 1957 roku. W trakcie wyścigu wyrobił sobie 55 sekund przewagi nad Johnnym Beauchampem. Został wtedy pierwszym kierowcą, którego średnia prędkość w wyścigu przekroczyła 100 mil/godzinę (średnia prędkość w wyścigu – 101.541 mph = 163 379 km/h). Było to także pierwsze zwycięstwo samochodu marki Pontiac w NASCAR. W 1959 Cotton Owens wygrał jeden wyścig, 13 wyścigów zakończył w czołowej piątce, a dwadzieścia dwa w dziesiątce. Zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej przegrywając jedynie z Lee Pettym. Był to jego największy sukces w karierze kierowcy wyścigowego.

Marty Robbins (ur. 26 września 1925 w Glendale, zm. 8 grudnia 1982 w Nashville) – amerykański aktor, muzyk, kompozytor i kierowca NASCAR.Benjamin „Benny” Stewart Parsons (ur. 12 lipca 1941 w Wilkes County w stanie Karolina Północna, zm. 16 stycznia 2007) – amerykański kierowca, mistrz NASCAR Winston Cup z 1973 r., zwycięzca 21 wyścigów, komentator telewizyjny i analityk wyścigowy.

Zakończył karierę kierowcy wyścigowego z dziewięcioma wygranymi wyścigami i 10 pole position oraz z tytułem wicemistrza NASCAR.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

HEMI – typ silnika spalinowego wyposażony w głowicę o półkulistych komorach spalania, przez co można zainstalować tylko 2 zawory na jednej ze ścian półstrefowych cylindra. Nazwa to skrót angielskiego słowa "hemispherical" (półkulisty). Pierwszy silnik HEMI został użyty w 1903 roku przez belgijskiego konstruktora samochodów Pipe. Następnie zaczęto je stosować w samochodach Peugeot i Jaguar. Po 30 latach silniki typu HEMI zaczęto ponownie instalować w samochodach firmy Chrysler i od 2000 roku są znowu dostępne na rynku. Obecnie silniki tego typu stosowane są w pojazdach amerykańskich marek Chrysler, Dodge, Jeep, dawniej także Plymouth.
Dodge – amerykański producent samochodów osobowych, vanów, samochodów sportowych, SUV-ów, pickupów i muscle carów z siedzibą w Auburn Hills działający od 1913 roku. Marka należy do włosko-amerykańskiego koncernu FCA.
NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing) – Narodowa Organizacja Wyścigów Samochodów Seryjnych – jest to największa organizacja wyścigowa w Stanach Zjednoczonych. Trzy największe serie prowadzone przez NASCAR to Sprint Cup Series, Nationwide Series i Camping World Truck Series. NASCAR prowadzi także serie NASCAR Regional Racing, Whelen Modified Tour oraz Dodge Weekly Series. Łącznie NASCAR patronuje 1500 wyścigom na 100 torach w 38 stanach oraz w Kanadzie i Meksyku. Od 1996 do 1998 roku NASCAR organizował także jeden wyścig w Japonii, a w 1988 roku odbył się też wyścig w Australii.
Dodge Dart – samochód osobowy klasy luksusowej, a następnie klasy wyższej produkowany pod amerykańską marką Dodge w latach 1958 – 1976.
International Motorsports Hall of Fame jest organizacją która zajmuje się upamiętnianiem wielkich ludzi sportów motorowych. Nie tylko kierowców ale także inżynierów, właścicieli zespołów, wizjonerów. Ludzi którzy tworzyli historię.

Reklama