Costa Brava

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Costa Brava (pol. Dzikie wybrzeże, Urwiste wybrzeże) – region turystyczny w północno-wschodniej Hiszpanii (w granicach administracyjnych Katalonii), rozciągający się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego.

Palafrugell – miasto w Hiszpanii w północnej Katalonii na wybrzeżu Costa Brava. Największe miasto comarki Baix Empordà.Mont-ras – gmina w Hiszpanii, w prowincji Girona, w Katalonii, o powierzchni 12,3 km². W 2011 roku gmina liczyła 1818 mieszkańców.

Nazwa[ | edytuj kod]

Pierwszy raz terminu "Costa Brava" użył kataloński dziennikarz, poeta i polityk Ferran Agulló i Vidal w artykule poświęconym walorom turystycznym tej części wybrzeża, opublikowanym 12 września 1908 na łamach nieistniejącego już barcelońskiego dziennika La Veu de Catalunya). Nazwa jednak przyjęła się dopiero w latach 60. XX wieku, w czasie upowszechnienia się turystyki wakacyjnej w tym regionie. Odtąd pojęcie to funkcjonuje oficjalnie i występuje we wszystkich materiałach promocyjnych, dotyczących tego odcinka wybrzeża.

Hiszpania jest podzielona na 17 wspólnot autonomicznych (hiszp. Comunidades Autónomas), które cieszą się dużą autonomią (głównie w kwestiach szkolnictwa, podatków itd.) Są to:Sant Pere Pescador (hiszp. San Pedro Pescador) – hiszpańska gmina w Katalonii, w prowincji Girona, w comarce Alt Empordà.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Girona (hiszp. Gerona) – prowincja Hiszpanii współtworząca wspólnotę autonomiczną Katalonii. Powstała w roku 1833. Stolicą jest miasto o tej samej nazwie. Liczy blisko 600 000 mieszkańców. Znana jest z szeregu znanych i popularnych nadmorskich kurortów na Costa Brava, np. Lloret de Mar, Arenys de Mar, Tossa de Mar, Blanes i innych. Graniczy z prowincjami: Lleida i Barcelona oraz z Francją.
Calonge – gmina w Hiszpanii, w prowincji Girona, w Katalonii, o powierzchni 33,89 km². W 2011 roku gmina liczyła 10 851 mieszkańców.
Sant Feliu de Guíxols – gmina w Hiszpanii, w prowincji Girona, w Katalonii, o powierzchni 15,92 km². W 2011 roku gmina liczyła 21 961 mieszkańców.
Costa del Maresme jeden z regionów turystycznych północno-wschodniej Hiszpanii, położony w Katalonii, na północ od Barcelony i na południe od ujścia rzeki Tordera między Costa Brava a Costa del Garraf. Jego obszar stanowią liczne rozległe, szerokie piaszczyste plaże, liczne wzgórza, strome klify, zatoczki, piniowe i dębowe lasy, gaje oliwne oraz winnice. Komunikację z Barceloną jak i wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego zapewnia lokalna linia kolejowa R1 sieci Rodalies Barcelona. Połączenie drogowe z Barceloną realizuje lokalna autostrada C-32, a także droga N-II
Tossa de Mar – miasto w hiszpańskiej Katalonii, w prowincji Girona. Posiada ponad 5 tys. stałych mieszkańców (2006). Słynny kurort na Costa Brava. Miejsce kongresów ekologicznych Unii Europejskiej od czasu zakazania przeprowadzania w mieście korridy. Miasto znane jest przede wszystkim z bardzo dobrze zachowanej, jednej z najpiękniejszych w Hiszpanii, średniowiecznej starówki Vila Vella i fortyfikacji obronnych z XII w.
Selva – położona nad brzegiem Morza Śródziemnego comarca (powiat) we wspólnocie autonomicznej Katalonia w Hiszpanii, położona między masywem górskim Puigsacalm a Costa Brava. Jest podzielona między prowincje: Girona i Barcelona – gmina Fogars de la Selva leży w tej drugiej, podczas gdy reszta gmin podlega lokalnemu rządowi w Gironie.
Palamós – gmina w Hiszpanii, w prowincji Girona, w Katalonii, o powierzchni 13,98 km². W 2011 roku gmina liczyła 17 813 mieszkańców.

Reklama