Cosina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cosina Co., Ltd. (jap. 株式会社コシナ Kabushiki-gaisha Koshina) – japoński producent aparatów i obiektywów fotograficznych z siedzibą w Nakano (prefektura Nagano) w Japonii.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Carl Zeiss AG - niemiecka firma produkująca różnorodny sprzęt optyczny. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się także opracowywaniem i produkcją współrzędnościowych maszyn pomiarowych. Znana z wysokiej jakości wyrobów. Założona w 1846 przez Carla Zeissa, Ernsta Abbe i Otto Schotta w Jenie. Wyroby firmy to m.in. obiektywy fotograficzne, soczewki, okulary, szkła kontaktowe, lunety, lornetki, teleskopy, mikroskopy a nawet środki do czyszczenia optyki oraz mikrosilniki spalinowe JENA (głównie samozapłonowe) dla modelarzy. Częścią koncernu jest Carl Zeiss Sports Optics GmbH.

Cosina jest sukcesorem Nikō, firmy wytwarzającej soczewki założonej w 1959 roku. W 1966 firma zaczęła produkować aparaty małoobrazkowe i kamery 8mm, a w 1969 – lustrzanki. W 1973 roku nazwa została zmieniona z Nikō na Cosina.

Firma produkowała aparaty dla czołowych producentów sprzętu fotograficznego na świecie (m.in. Nikona). Obecnie koncentruje się na wytwarzaniu obiektywów (pod własną marką Voigtländer oraz dla Zeissa). Produkuje też dalmierzowe aparaty fotograficzne Voigtälnder Bessa oraz Zeiss Ikon.

Lustrzanka - aparat fotograficzny wyposażony w lustro i matówkę. Zadaniem zespołu lustra i matówki jest dokładna prezentacja bieżącego kadru. Rozwiązanie takie ma znaczenie przy precyzyjnym nastawianiu odległości fotografowania, ocenianiu głębi ostrości, ocenie aberracji optycznych, jak również przy prawidłowym kadrowaniu obiektów nieodległych. Sprzyja również kompozycji kadru, ocenie proporcji oświetlenia itp.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

Aparat kompaktowy firmy Cosina typu CX-1 stał się wzorem dla aparatu Łomo LC-A (Łomo-Kompakt-Automat).

 • Cosina Hi-Lite
 • Obiektyw Cosina 19-35 f/3.5-4.5
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna Strona Cosiny
 • Warto wiedzieć że... beta

  Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.
  Obiektyw – element (np. soczewka, układ optyczny lub układ magnetyczny) zbierający i przenoszący obraz przedmiotu do dalszej części urządzenia, np.:
  Aparat kompaktowy (ang. compact camera), zwany też kompaktem – typ popularnego aparatu fotograficznego o niewielkich rozmiarach, zwartej budowie i uproszczonej obsłudze. Typowy aparat kompaktowy wyposażony jest w niewymienny obiektyw (stałoogniskowy lub zmiennoogniskowy).
  Nikon (jap. 株式会社ニコン, Kabushiki-gaisha Nikon) - japoński producent sprzętu fotograficznego i optycznego. Obecne zakłady produkcyjne znajdują się w Tokio w Japonii, Tajlandii oraz na Tajwanie.

  Reklama