Corry Brokken

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Corry Brokken, właśc. Cornelia Maria Meijerink-Brokken (ur. 3 grudnia 1932 w Bredzie, zm. 31 maja 2016 w Laren) – holenderska wokalistka, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji w 1957 roku, uczestniczka konkursów w 1956, 1957 i 1958 roku.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Breda – miasto w południowo-zachodniej Holandii, w prowincji Brabancja Północna, ok. 40 km na pd.-wsch. od Rotterdamu, w pobliżu granicy z Belgią.

Wraz z Jetty Pearl reprezentowała Holandię podczas 1. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1956 roku. Z powodu niezachowania się oficjalnych wyników finału konkursu, nieznany jest końcowy rezultat jej piosenki „Voorgoed voorbij” w ogólnej klasyfikacji finałowej. Wokalistka odniosła sukces w konkursie rok później, wygrywając finał imprezy z kompozycją „Net als toen”. W 1958 roku ponownie reprezentowała Holandię podczas Konkursu Piosenki Eurowizji, tym razem śpiewając utwór „Heel de wereld”, z którym zajęła przedostatnie, dziewiąte miejsce na dziesięć reprezentacji, remisując z reprezentantką Luksemburga Solange Berry i jej piosenką „Un grand amour”.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. 20. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 22 marca 1975 w Sztokholmie (Szwecja). Scenę konkursową wybudowano w obiekcie należącym do Targów Międzynarodowych w Älvsjö (południowy Sztokholm). Wygrana ABBY dała Szwecji prawo do pierwszej w historii organizacji Konkursu.

W 1976 roku Brokken, prowadziła koncert finałowy 21. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w Hadze, dzięki zwycięstwu holenderskiej grupy Teach-In podczas konkursu w roku poprzednim. W tym samym roku porzuciła karierę muzyczną i dwanaście lat później rozpoczęła pracę jako sędzia. W 1997 roku została sekretarzem Holandii podającym punkty przyznane przez kraj podczas 42. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Holandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu do 1969 roku konkursem w kraju zajmował się holenderski nadawca publiczny Nederlandse Televisie Stichting (NTS), od 1970 do 2009 roku - Nederlandse Omroep Stichting (NOS), a od 2010 - Televisie Radio Omroep Stichting (TROS), który pełnił tę funkcję do 2013 roku. W tym samym roku, w wyniku połączenia telewizji TROS z Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO), powstał kanał AvroTros.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

Single[ | edytuj kod]

 • 1956: „Voorgoed voorbij
 • 1957: „Net als toen
 • 1958: „Heel de wereld
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dave Thompson: Biografia Corry Brokken na stronie allmusic.com (ang.). allmusic.com. [dostęp 2012-03-06].
  2. Corry Brokken in besloten kring gecremeerd (niderl.). ad.nl, 2016-06-04. [dostęp 2016-06-05].
  3. Eurovision Song Contest 1956 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-11-23].
  4. Eurovision Song Contest 1957 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-04-03].
  5. Eurovision Song Contest 1958 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-04-03].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Corry Brokken w bazie IMDb (ang.)




 • Warto wiedzieć że... beta

  Konkurs Piosenki Eurowizji 1958 – 3. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 12 marca 1958 roku w studiu AVRO w Hilversum przez holenderskiego nadawcę Nederlandse Omroep Stichting (NOS). Festiwal prowadziła dziennikarka telewizyjna Hannie Lips.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  2. Konkurs Piosenki Eurowizji 1957 odbył się 3 marca 1957 we Frankfurcie nad Menem. Podobnie jak rok wcześniej, festiwal emitowano głównie przez radio. Kilka stacji telewizyjnych postanowiło dodatkowo transmitować konkurs. Festiwal wygrała Holandia, którą reprezentowała Corry Brokken z utworem "Net Als Toen". Zdobyła w sumie 31 punktów.
  Luksemburg zadebiutował w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1956 roku, podczas pierwszej edycji festiwalu. Od czasu debiutu do 1995 roku kraj tylko raz był nieobecny - w 1959 roku. W 1994 Luksemburg został odsunięty od udziału, z powodu słabego wyniku rok wcześniej. Od tamtej pory kraj nie powrócił do rywalizacji. W 2004 roku pojawiły się informacje na temat powrotu nadawcy - RTL do konkursu po 11 latach przerwy. Jednakże, z powodów finansowych, kraj ostatecznie wycofał się z tych planów. Kolejne informacje o powrocie pojawiły się w 2005 roku. Jednak RTL zaprzeczyło tym informacjom mówiąc, że kraj może już nigdy nie wrócić na eurowizyjną scenę. Kraj nadal jest jednak członkiem EBU, dzięki czemu ma prawo uczestniczyć w festiwalu.
  1. Konkurs Piosenki Eurowizji 1956 odbył się 24 maja 1956 w Teatro Kursaal, w Lugano, w Szwajcarii. Transmitowany głównie w radiu, z powodu słabo rozwiniętej sieci telewizyjnej. W Eurowizji wzięło udział 7 państw. Zdyskwalifikowano Austrię, Danię i Wielką Brytanię, z powodu nieprzeprowadzenia krajowych eliminacji, co było obowiązkiem każdego uczestnika.
  Voorgoed voorbij – utwór holenderskiej wokalistki Corry Brokken, nagrany w 1956 roku i napisany przez Jellego de Vriesa. Singiel był jedną z dwóch propozycji, które reprezentowały Holandię podczas pierwszego Konkursu Piosenki Eurowizji w tym samym roku.
  Teach-In – holenderska grupa muzyczna założona w 1969 roku w Enschede. W składzie Gettie Kaspers, Chris de Wolde, Ard Weenink, Koos Versteeg, John Gaasbeek i Ruud Nijhuis zwyciężyli w Konkursie Piosenki Eurowizji w roku 1975 piosenką "Ding-A-Dong".

  Reklama