Corriere della Sera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Corriere della Sera (wł. Kurier wieczorny) jest jednym z czołowych dzienników we Włoszech. Reprezentuje orientację centrolewicową. Jego nakład sięga 690 tysięcy egzemplarzy (największy we Włoszech), ma też cztery tzw. wydania lokalne. Stanowi konkurencję dla wydawanego w Rzymie dziennika La Repubblica oraz w Turynie La Stampa. Jest trzecią najchętniej czytaną przez Włochów gazetą – zaraz po La Gazzetta dello Sport i La Repubblica.

Pier Paolo Pasolini [czyt. "pazolini"] (ur. 5 marca 1922 w Bolonii, zm. 2 listopada 1975 w Ostii) – włoski pisarz, dramaturg, malarz, poeta, scenarzysta i reżyser filmowy, prezentujący w filmach poglądy lewicowe i zaangażowanie społeczno-polityczne.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Dla Corriere della Sera pisali m.in. Italo Calvino, Pier Paolo Pasolini, Oriana Fallaci.

Historia[ | edytuj kod]

Dziennik został założony przez intelektualistę z Neapolu Eugenia Torellego Viollier. Viollier wzorował się na pomyśle gazety stworzonej w Turynie przez młodego dziennikarza Giuseppe Rovelliego. Pierwowzór Corriere della Sera ukazał się 1 sierpnia 1866 roku. Rovelliemu udało się jednak wydać tylko dwa numery. Na kolejne zabrakło mu pieniędzy. Dekadę później Viollier dysponował już odpowiednim kapitałem, pozwalającym wydawać tytuł co najmniej przez rok.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

Pierwszy numer nowego Corriere della Sera ukazał się w Mediolanie i trafił do czytelników 5 marca 1876 roku. Gazeta w dniu premiery miała 15000 egzemplarzy nakładu, cztery strony a na każdej pięć kolumn. W Mediolanie kosztowała 5 centów, poza miastem - 7 centów. Nad pierwszym numerem pracowała czteroosobowa redakcja w składzie: Torelli Viollier, Raffaello Barbiera, Giacomo Raimondi i Ettore Teodori Buini.

La Stampa (wł. dosłownie Prasa) – jeden z największych, opiniotwórczych dzienników włoskich. Wydawany w Turynie, jest własnością koncernu Fiata.{{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "odpowiednik". La Gazzetta dello Sport – największy włoski dziennik sportowy, należący do koncernu medialnego RCS MediaGroup.

Dziennik skierowany był głównie do wyższych sfer ale kiedy lata osiemdziesiąte XIX wieku przyniosły rozwój przemysłu w Mediolanie, redakcja Corriere della Sera szybko zwróciła się w stronę robotników i przemysłowców. To pozwoliło na rozwój gazety i umożliwiło inwestycje w korespondentów i telegraf. Trzech dziennikarzy wyjechało do Londynu, Wiednia i Paryża a Viollier osobiście przejął dostarczanie informacji z parlamentu.

Mediolan (wł. Milano, łac. Mediolanum, lomb. Milan lub Milà) – miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch. Według danych na koniec 2005 roku gminę zamieszkuje 1 308 735 osób, 7191 os./km². Zajmuje powierzchnię 182 km².Oriana Fallaci (ur. 29 czerwca 1929 we Florencji, zm. 15 września 2006 tamże) – włoska dziennikarka i pisarka, autorka szeroko rozpowszechnionych wywiadów, jedna z najbardziej znanych dziennikarek XX wieku. W ostatnich latach życia zainteresowanie jej osobą ponownie wzrosło za sprawą przedstawianej przez nią radykalnej krytyki islamu, przede wszystkim współczesnego.

Od 1883 roku gazeta miała dwa wydania dziennie i zaczęła docierać do pozostałych regionów Włoch. Siedem lat później Corriere della Sera miała już trzy wydania dziennie (poranne, południowe i wieczorne), pracowało dla niej 150 dziennikarzy i korespondentów. Nakład sięgał 65 tysięcy egzemplarzy.

SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.la Repubblica – dziennik włoski o poglądach lewicowych wydawany od 1976 roku w Rzymie przez Gruppo Editoriale L’Espresso Spa (Grupa Wydawnicza L’Espresso S.A.). Nakład „La Repubblica” wynosi około 635 tys. egzemplarzy. Redaktorem naczelnym jest Ezio Mauro. Dziennik ten ma także dziewięć wydań regionalnych.

I wojna światowa przyniosła gazecie kłopoty. 380 osób z 700 ówczesnych pracowników dostało powołanie do wojska. Gazeta wykorzystała to, publikując przesyłane przez nich relacje z frontu. To spowodowało skokowy wzrost popularności. Przed wojną nakład wynosił 350 000 egzemplarzy, tuż po niej blisko 400 000 a w 1920 roku 600 000.

Dziennik - zbiór publikacji prasowych ukazujący się codziennie. Najczęściej dzienniki nie ukazują się w niedziele i święta.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Po przejęciu władzy przez Mussoliniego, redakcja stanęła w opozycji do nowych rządów, co doprowadziło do szykan i w konsekwencji, w 1925 roku do przejęcia gazety przez reżim. Na dawne tory tytuł wrócił dopiero w 1945 roku.

W wyniku strajku pracowników działów niedziennikarskich przeciw grupowym zwolnieniom w RCS MediaGroup 10 lipca 2015 roku nie ukazało się piątkowe wydanie dziennika.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. I giornali più letti in Italia, www.Business.online.it. [dostęp 2017-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-05)].
  2. Małgorzata Dwornik, Corriere della Sera. Historia gazety, która miała przetrwać rok, „Reporterzy.info”, 23 kwietnia 2018.
  3. Z powodu strajku nie wyszły "Corriere della Sera" i "Gazzetta dello Sport" (pol.). Press.pl. [dostęp 2015-07-13].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona dziennika "Corriere della sera"
  • Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
    Reklama