Corpus Christi College (Cambridge)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gmach New Court, Corpus Christi College
Gmach New Court, Corpus Christi College

Corpus Christi College (Cambridge) – powszechnie znany jako „Corpus” – jedna z uczelni (college'ów) wchodząca w skład Uniwersytetu w Cambridge. Założona w 1352 roku, jako jedyna, przez mieszczan miasta Cambridge. Szósty spośród college’ów Uniwersytetu w Cambridge pod względem daty założenia; najmniejszy po Peterhouse pod względem ilości studiujących i nauczycieli (fellows), których jest około 500 osób, a także o najmniejszych naborach studentów. W nieoficjalnej Tabeli Tompkinsa, na której sklasyfikowane są wszystkie uczelnie wchodzące w skład Uniwersytetu w Cambridge, w roku 2012 „Corpus” był na trzecim miejscu.

Koledż, college – określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach zachodnioeuropejskich. Pierwotnie oznaczał miejsce, w którym żyli studenci uniwersytetu. Koledże prowadziły też swoje kursy. Był to tak zwany system kolegialny, wywodzący się z Francji. Leckhampton – osada i civil parish w Anglii, w Gloucestershire, w dystrykcie Cheltenham. W 2011 roku civil parish liczyła 4409 mieszkańców. Leckhampton jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Lechametone/Lechantone.

Historia[ | edytuj kod]

Cech rzemieślniczny Corpus Christi założony został w roku 1349 przez Williama Horwode'a, Henry’ego de Tangmere i Johna Hardy jako reakcja na Czarną Śmierć. W tym samym roku cech ten połączył się z cechem Blessed Virgin Mary. Członkowie zjednoczonych cechów zdecydowali założyć nowy college, który stał się szóstym college'm Uniwersytetu w Cambridge. Uzyskali teren w centrum miasta i w roku 1352 otrzymali licencję od króla Edwarda III na założenie college'u. Wkrótce rozpoczęto budowę i w roku 1356 wprowadził się tam rektor (Master) college'u oraz dwóch nauczycieli (Fellows).

National Gallery – galeria sztuki w Londynie, w północnej części Trafalgar Square. Jest to galeria państwowa, prezentująca kolekcję 2300 dzieł malarstwa, głównie zachodnioeuropejskiego, z lat 1250–1900, w tym zbiór obrazów sławnych francuskich impresjonistów i Vincenta van Gogha. Udostępniona jest bezpłatnie, jednak w przypadku okazjonalnych wystaw pobiera się opłatę za wstęp. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Emma Thompson (ur. 15 kwietnia 1959 w Londynie) – brytyjska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna oraz scenarzystka. Dwukrotna zdobywczyni Oscara.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Christopher Marlowe (ur. 6 lutego 1564 w Canterbury, zm. 30 maja 1593 w Deptford pod Londynem) – angielski dramatopisarz i poeta okresu elżbietańskiego. Nadano mu przydomek "ojca angielskiej tragedii", między innymi z powodu wprowadzenia wiersza białego do elżbietańskiego dramatu.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.
The Sunshine Underground - brytyjski zespół indie rockowy pochodzący z Leeds, który swoją nazwę wziął od tytułu piosenki The Chemical Brothers. Sami muzycy określają siebie jako "party band".

Reklama