Corippo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Corippogmina w Szwajcarii, w kantonie Ticino, w okręgu Locarno.

Ticino, też Tessyn (wł.: Ticino, ofic.: Repubblica e Cantone Ticino; lomb.: Tesin, niem., fr., rom.: Tessin) – najdalej wysunięty na południe kanton Szwajcarii. Tereny Ticino zostały zajęte przez Szwajcarów w XV i na początku XVI wieku, w 1803 kanton Ticino przystąpił do Konfederacji Szwajcarskiej jako pełnoprawny członek.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Gmina posiada populację zaledwie 12 mieszkańców, co oznacza, że jest najmniejszą gminą w Szwajcarii. Posiada własną stronę internetową, herb, kościół, restaurację, burmistrza oraz trzyosobową radę gminy. Gmina posiada niezależny status od momentu jej utworzenia w 1822.

Gmina została po raz pierwszy wspomniana w dokumentach w 1224 jako Culipo. W 1374 została wspomniana jako Quorippo.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Locarno - miasto w południowej, włoskojęzycznej części Szwajcarii, w kantonie Ticino, nad jeziorem Maggiore, zamieszkane przez ok. 14 tys. mieszkańców. Położone ok. 80 km od Mediolanu, ok. 135 km od Zurychu i ok. 200 km od Genewy. Najniżej położone miasto Szwajcarii (ok. 205 m n.p.m.).

Opis i historia[ | edytuj kod]

Budynki w Corippo
Marmurowe budynki w Corippo z dachem pokrytym łupkiem

Corippo leży dolinie Verzasca, około 12 kilometrów od Locarno, na północnym krańcu sztucznego jeziora Vogorno i 20 km od granicy z Włochami. Domy na terenie gminy zbudowane są z lokalnego granitu Ticino, a większa część z nich posiada łupkowe dachy. Ich styl niewiele zmienił się przez kilkaset lat, co skłoniło włoskiego pisarza Piera BianconiegoInformacje powiązane z artykułem „Piero Bianconi” w Wikidanych do opisania Corippo jako „najłagodniejszej wioski doliny Verzasca”. Gminny kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny AnnunciatyInformacje powiązane z artykułem „Najświętsza Maryja Panna Annunciata” w Wikidanych (później Błogosławionej Lady of Mount CarmelInformacje powiązane z artykułem „Błogosławiona Lady of Mount Carmel” w Wikidanych) został zbudowany na początku XVII wieku, a później rozbudowany pod koniec XVIII wieku. Większość budynków miasteczka kumuluje się w gęsto zabudowanym centrum, zgodnie z niemieckim określeniem haufendorfInformacje powiązane z artykułem „Haufendorf” w Wikidanych.

Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Wartość architektoniczna Corippo spowodowała, że całe centrum wioski zostało uznane za zabytek, a w 1975 European Architectural History Network nazwało wioskę „wzorowym modelem” dla zachowania dziedzictwa historycznego.

Corippo było pierwotnie częścią większej parafii i gminy Vogorno (choć utrzymywało pewien stopień autonomii), zanim stało się w pełni niezależną gminą w 1822. Pierwszą drogę łączącą Corippo ze światem zbudowano w 1883. Problemem od dawna nękającym gminę Corippo jest wyludnienie. Niedobór zasobów rolnych zmusił mieszkańców, historycznie rolników i pasterzy, do wyprowadzki na obszary lepiej rozwinięte i posiadające bogatsze ziemie. W ciągu ostatnich stu pięćdziesięciu lat liczba ludności zmniejszyła się o ponad 96%.

Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Okręg (niem. Bezirk, Amt, Amtsbezirk; fr. District; wł. Distretto) – dawna jednostka administracyjna pomiędzy kantonem i gminą w kantonach Szwajcarii. Istniał w latach 1858-1995.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Gmina polityczna (od niem. Gemeinde – gmina, a także komuna (fr. commune, wł. comune, rm. vischnanca) lub społeczność) – jednostka podziału administracyjnego w Szwajcarii.

Reklama