Copernicus Festival

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wykład António Damásio (2017)
Dyskusja: Daniel Gilbert i Robert H. Frank (2018)

Copernicus Festival – festiwal naukowyInformacje powiązane z artykułem „festiwal naukowy” w Wikidanych organizowany przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Fundację Tygodnika Powszechnego i Uniwersytet Jagielloński, odbywający się corocznie w drugiej połowie maja w Krakowie. W jego ramach mają miejsce wykłady, dyskusje, warsztaty, pokazy filmowe i wystawy poświęcone m.in. neuronaukom, biologii ewolucyjnej, fizyce, prawu i filozofii.

Paul Charles William Davies (ur. 22 kwietnia 1946) – brytyjski fizyk i publicysta, profesor w Arizona State University w Tempe.Józef Kazimierz Hofmann (ur. 20 stycznia 1876 w Krakowie, zm. 16 lutego 1957 w Los Angeles) − polski wynalazca, pianista, kompozytor i pedagog, mieszkający przez szereg lat w USA.

Idea i program[ | edytuj kod]

Copernicus Festival w zamyśle twórców miał stanowić pole szerokiej wymiany myśli przedstawicieli różnych dyscyplin. Grzegorz Jankowicz pisał we wstępie do pierwszego katalogu festiwalowego: „Nauka, sztuka, humanistyka – każda na swój sposób próbuje uchwycić i zrozumieć zjawiska, które mają fundamentalny wpływ na nasze życie. Postanowiliśmy zorganizować festiwal, by ważne pytania na temat istnienia i granic poznania zadać wspólnie”. Pierwsza edycja festiwalu pod hasłem Rewolucje odbyła się w 2014 roku.

Ewa Anna Łętowska (ur. 22 marca 1940 w Warszawie) – polska prawniczka, profesor doktor habilitowany nauk prawnych; pierwszy polski rzecznik praw obywatelskich (1987–1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999–2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002–2011).Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” – instytucja kultury założona w roku 1981, działająca pod adresem ul. Szczepańska 2 w Krakowie. Obecnie tworzone jest Muzeum Tadeusza Kantora i nowa siedziba Cricoteki przy ulicy Nadwiślańskiej 4, w budynku dawnej elektrowni podgórskiej.

Wydarzenia programu głównego Copernicus Festival, czyli wykłady oraz dyskusje panelowe, odbywają się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Wykłady są tłumaczone symultanicznie na język polski lub angielski przez zespół przewodzony przez Piotra Krasnowolskiego. Osobne pasmo stanowią spotkania z cyklu Śniadania mistrzów w kawiarni De Revolutionibus Books&Cafe przy ul. Brackiej. W bazylice Trójcy Świętej oo. Dominikanów wieczorami odbywają się koncerty połączone z wykładami. Program uzupełniają koncerty w klubie Forum Przestrzenie oraz nocne pasma filmowe organizowane w Kinie Mikro. Wśród pozostałych lokalizacji festiwalowych były lub są m.in.: krakowska PWST, Muzeum Manggha, Filharmonia Krakowska, Cricoteka i Obserwatorium Astronomiczne UJ.

Daniel Leonard Everett (ur. 1951 w Holtville, Kalifornia) profesor lingwistyki, najbardziej znany ze swoich badań amazońskiego plemienia Pirahã i ich języka.Robert Harris Frank (ur. 1945) – amerykański matematyk, statystyk i profesor ekonomii w Samuel Curtis Johnson Graduate School of Management na Uniwersytecie Cornella.

Każdej edycji towarzyszy wydawany przez „Tygodnik Powszechny” bezpłatny katalog zawierający program oraz uzupełniające go artykuły popularnonaukowe. Copernicus Festival powstaje przy wsparciu środków miejskich, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

Wstęp na większość wydarzeń festiwalowych jest wolny. Wykłady i dyskusje są nagrywane i udostępniane na kanale YouTube Centrum Kopernika.

W 2015 druga edycja festiwalu została poświęcona Józefowi Hofmannowi. W 2017 identyfikacja wizualna została opracowana na podstawie reprodukcji grafik Jerzego Panka.

Michał Kazimierz Heller (ur. 12 marca 1936 w Tarnowie) – polski prezbiter katolicki, teolog, profesor nauk filozoficznych specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara.Muzeum Narodowe w Krakowie – muzeum utworzone przez Radę Miasta Krakowa uchwałą z 7 października 1879, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Fisz, właściwie Bartosz Waglewski (ur. 19 marca 1978 w Warszawie) – polski muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista, a także producent muzyczny. Pisze teksty, zwykle oparte na zabawie słowem. Zajmuje się także malarstwem. Członek zespołów Tworzywo Sztuczne, Bassisters Orchestra i Kim Nowak. Wraz z ojcem - Wojciechem Waglewskim prowadzi audycję "Magiel Wagli" w Programie Trzecim Polskiego Radia.
Kościół Świętej Trójcy – zabytkowy kościół położony na Starym Mieście w Krakowie, przy ul. Stolarskiej 12, połączony z konwentem dominikanów.
Semir Zeki (ur. 1940) - brytyjski neurobiolog, badacz układu wzrokowego, absolwent University College London (UCL), od 2008 r. profesor neuroestetyki na tej uczelni.
Elżbieta Muskat-Tabakowska – profesor, kierownik Katedry UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Anglistka, zajmuje się językoznawstwem kognitywnym oraz teorią przekładu. Członek Collegium Invisibile.
Marcin Rotkiewicz (ur. 1972) – polski dziennikarz naukowy. Absolwent dziennikarstwa i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim.
Łukasz Orbitowski (ur. 1977 w Krakowie) – polski pisarz specjalizujący się głównie w literaturze grozy i fantastycznej.
Władysław Stróżewski (ur. 8 czerwca 1933 w Krotoszynie) – filozof, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego (prowadził m.in. zajęcia z estetyki w Studium Literacko-Artystycznym), filozofii w Akademii Muzycznej w Krakowie (od 1972 przez ponad 20 lat) oraz Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie. Członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Członek Collegium Invisibile.

Reklama