Convair 880

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Convair 880pasażerski samolot odrzutowy średniego zasięgu produkowany przez wytwórnię lotniczą Convair, będącą częścią General Dynamics. Został zaprojektowany w odpowiedzi na Boeinga 707 i Douglasa DC-8, jako maszyna mniejsza i szybsza od konkurentów. Z powodu niepowodzenia na rynku lotniczym, wyprodukowano jedynie 65 egzemplarzy w latach 1959-1962. Samolot został wycofany, a na jego miejsce pojawił się Convair 990 Coronado.

Convair 990 Coronado - wąskokadłubowy, pasażerski samolot odrzutowy średniego zasięgu produkowany przez General Dynamics, będące częścią wytwórni lotniczej Convair. Został zaprojektowany w odpowiedzi na zapotrzebowanie linii lotniczych American Airlines, na bazie Convair 880. Wyprodukowano jedynie 37 egzemplarzy, w latach 1961-1963.Boeing 720 – mniejszy brat wersji 707. Różni się od niej zasięgiem (720 to liniowiec średniodystansowy, 707 lata na dłuższych trasach), ma mniejszą ładowność i jest lżejszy. Dla zaznaczenia znaczących zmian inżynieryjnych model ten otrzymał własne oznaczenie.

Historia[ | edytuj kod]

Pomysł powstania modelu Convair 880 zrodził się w kwietniu 1956 roku, kiedy to Boeing i Douglas zapowiedzieli stworzenie nowych samolotów średniego zasięgu. Początkowo miał się nazywać Skylark (z ang. Skowronek), potem Golden Arrow (Złota Strzała), następnie Convair 600, a ostatecznie Convair 880. Numery te nawiązują do maksymalnej prędkości osiąganej przez maszynę - 600 mil na godzinę lub 880 stóp na sekundę. Napędzany był silnikami General Electric CJ-805-3, a wersja cywilna silnikami J79.

Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.Federalna Administracja Lotnictwa (ang. FAA - Federal Aviation Administration) - organ nadzoru lotniczego, agencja Ministerstwa Transportu Stanów Zjednoczonych powstała celem regulacji i nadzoru wszystkich aspektów lotnictwa cywilnego w Stanach Zjednoczonych. Została powołana do życia na mocy Federalnej Ustawy o Lotnictwie z 1958 roku jako Federal Aviation Agency. Obecną nazwę przybrała w 1966 roku, kiedy stała się częścią amerykańskiego Ministerstwa Transportu.

Pierwszy egzemplarz produkcyjnej wersji, Model 22, wykonał swój pierwszy lot 27 stycznia 1959 roku. Po rozpoczęciu produkcji FAA wydało pozwolenie na dodatkowy element budowy, jakim był charakterystyczny mały garb na tylnej części kadłuba. Montaż końcowych wersji 880 i 990 miał miejsce w San Diego (Kalifornia).

Convair 880 nigdy nie osiągnął oczekiwanego poziomu sprzedaży, przez co linia produkcyjna została zamknięta po 3 latach, a na rynek trafiło zaledwie 65 egzemplarzy. Powodem tego było zmodyfikowanie Boeinga 707 do wersji 720, która miała lepsze osiągi i znacznie mniejsze zużycie paliwa.

Delta Airlines – amerykańskie linie lotnicze, założone w 1929 roku w stanie Luizjana. (nazwa Delta pochodzi od delty Missisipi). Obecnie siedziba główna spółki znajduje się w Atlancie w stanie Georgia. Linie obsługują trasy ze Stanów Zjednoczonych do Europy, Azji, na Bliski Wschód, Ameryki Łacińskiej i Kanady. Linia posiada również szeroką ofertę połączeń wewnętrznych w USA.Członek aliansu SkyTeam. Flota: 600 samolotów.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

General Dynamics stracił $185 milionów dolarów na projekcie Convair 880, dodatkowo ten typ uległ 17 wypadkom i 5 porwaniom.

Zmodyfikowana wersja 880 - Convair 990 Coronado, była równocześnie budowana w latach 1961-1963.

Convair 880 wszedł do użytku w Delta Air Lines w maju 1960 roku. Jeden z egzemplarzy był prywatnym samolotem Elvisa Presleya i nosił nazwę Lisa Marie (zakupił go od Delta Air Lines za ćwierć miliona dolarów). Ostatnia maszyna została wycofana z użytku w 1975 roku.

Samolot był używany do wielu celów w liniach lotniczych, jeden z egzemplarzy został zmodyfikowany do wersji cargo i latał do 1982 roku w barwach różnych przewoźników. Inny był używany przez FAA do trenowania egzaminatorów lotu, zanim został wysadzony w 1995 roku.

Boeing 707 – samolot pasażerski, wąskokadłubowy, dalekiego zasięgu, produkowany przez firmę Boeing, w służbie od 1958 roku. Dzięki dużej prędkości, zasięgowi i liczbie miejsc odznaczał się dużą ekonomicznością w eksploatacji. Był pierwszym pasażerskim odrzutowcem, który odniósł sukces komercyjny. Ponadto, rodzina samolotów typu 707 położyła solidne podstawy pod długoletnią dominację firmy Boeing na rynku producentów samolotów pasażerskich. Został wyparty przez model 747.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Również Marynarka Stanów Zjednoczonych zakupiła jeden Convair 880, po czym zainstalowano w nim możliwość tankowania w locie.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

San Diego – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym oraz siedziba hrabstwa o tej samej nazwie.
Douglas DC-8 – amerykański odrzutowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu, produkowany przez firmę Douglas Aircraft Company w latach 1958-1972. Zaprojektowany, aby konkurować z Boeingiem 707. Jednak wejście do służby samolotów szerokokadłubowych, takich jak Boeing 747 czy McDonnell Douglas DC-10, spowodowało zakończenie produkcji tego wąskokadłubowego samolotu. Wyprodukowano 556 jego egzemplarzy.
Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:
Samolot odrzutowy, odrzutowiec – samolot, którego napęd stanowi jeden lub więcej silników odrzutowych lub silnik rakietowy. Ściślej rzecz biorąc silniki są najczęściej turboodrzutowymi albo turbowentylatorowymi. Samoloty te rozwijają znaczne prędkości, często poddźwiękowe, a nawet naddźwiękowe.
Convair 990 Coronado - wąskokadłubowy, pasażerski samolot odrzutowy średniego zasięgu produkowany przez General Dynamics, będące częścią wytwórni lotniczej Convair. Został zaprojektowany w odpowiedzi na zapotrzebowanie linii lotniczych American Airlines, na bazie Convair 880. Wyprodukowano jedynie 37 egzemplarzy, w latach 1961-1963.
Panama (Republika Panamy, República de Panamá) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią (225 km) i Kostaryką (330 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 555 km, ponadto 2490 km wybrzeża morskiego. Znana głównie z Kanału Panamskiego, dzięki któremu statki aby przepłynąć z zachodu na wschód Ameryki nie muszą opływać Ameryki Południowej i przechodzić przez Cieśninę Magellana.
Tankowanie w powietrzu – popularne określenie uzupełniania paliwa przez samoloty lub śmigłowce w locie. Służą do tego specjalne samoloty nazywane powietrznymi tankowcami (lub powietrznymi zbiornikowcami, samolotami-zbiornikowcami, samolotami-cysternami, latającymi cysternami).

Reklama