Contax

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Contax – marka aparatów fotograficznych produkowanych od 1930 roku przez koncern Zeiss Ikon. Dziś to synonim wysokiej jakości, podobnie jak np. Hasselblad.

Victor Hasselblad AB – szwedzki koncern fotograficzny. Powstał z wyodrębnienia w 1908 samodzielnej jednostki z rodzinnego przedsiębiorstwa F.W. Hasselblad & Co. Na początku swojej działalności koncentrował się na handlu importowanymi z USA aparatami fotograficznymi marki Kodak. Motorem napędowym koncernu fotograficznego był spadkobierca fortuny Victor Hasselblad (ur. 1906), który lata młodości spędził na przemierzaniu świata, zatrudniając się w różnych przedsiębiorstwach z branży fotograficznej. W tym czasie powstało też wiele notatek oraz szkiców mających na celu zbudowanie jak najlepszego aparatu fotograficznego. Po powrocie z wojaży, Victor Hasselblad otworzył sklep fotograficzny w centrum miasta. Po wybuchu II wojny światowej w 1940 szwedzki rząd zwrócił się do słynnego wówczas specjalisty mechaniki fotograficznej z pytaniem o możliwość skopiowania niemieckiego aparatu. W odpowiedzi Hasselblad zaproponował stworzenie własnej konstrukcji.Leica (nazwa pochodzi od nazwiska właściciela zakładów: Leitz oraz od słowa camera) — marka pierwszych fotograficznych aparatów małoobrazkowych.

Historia[ | edytuj kod]

Od 1926 koncern Zeiss przodował w Europie w produkcji jasnych, nowoczesnych obiektywów. Produkowany w drezdeńskiej fabryce Zeiss Ikon Contax był drugim po Leice wprowadzonym na rynek nowoczesnym aparatem na film 35 mm, tzw. małoobrazkowy. Rozwiązanie to zrewolucjonizowało fotografię. Aparaty zrobiły się mniejsze, lżejsze, miały dobrej jakości, jasne obiektywy, a film zapewniał aż 36 zdjęć. Od późnych lat 20. i wczesnych 30. aparaty fotograficzne stały się towarzyszem reporterów i zwykłych ludzi.

Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.

Aparaty Contax wraz z Leicą stanowiły awangardę ówczesnej technologii. Po 1945 roku Rosjanie w ramach reparacji wojennych przenieśli zakład produkcyjny do Kijowa, gdzie do końca lat 80. trwała produkcja modeli opracowanych w 1931 roku pod nazwami Kijów i Wołga. A w RFN wkrótce Zeiss Oberkochen regenerował przedwojenne marki.

Kyocera (NYSE: KYO) – japońska firma założona w 1959 roku przez Kazuo Inamoriego jako Kyoto Ceramics. Główna siedziba firmy mieści się w Kioto.

Po 1945 roku aparaty fotograficzne pod marką Contax produkowane były również w Niemczech Wschodnich w fabryce VEB Zeiss Ikon Dresden.W produkowanej od 1949 r. lustrzance Contax S po raz pierwszy zastosowano wbudowany pryzmat pentagonalny, co znacznie ułatwiło korzystanie z aparatu. Model lustrzanki Contax F produkowany był w latach 1956-1961. Aparat wyposażony był w obiektyw Tessar 2,8/50 Carl Zeiss Jena. W 1959 roku fabryka VEB Zeiss Ikon Dresden wraz z kilkoma innymi zakładami utworzyła VEB Kamera und Kinowerke, od 1964 roku funkcjonujący jako VEB Pentacon.

Kilka lat temu markę Contax wykupiła japońska firma Kyocera. W 2005 roku zaprzestano produkcji aparatów fotograficznych Contax. Ostatnimi produkowanymi modelami były: Aria (niewielki i lekki aparat o dużych możliwościach), RX-II (cięższy i większy aparat profesjonalny) oraz RTS-III (topowy model o funkcjach niespotykanych w świecie fotografii). Ostatnią lustrzanką z logo Contax była profesjonalna lustrzanka cyfrowa Contax N Digital. Był to pierwszy aparat cyfrowy z przetwornikiem wielkości klatki filmu małoobrazkowego.

Contax N[ | edytuj kod]

Z automatyką ustawiania ostrości (auto-focus) modele: N1, Nx
obiektywy Carl Zeiss:

 • Vario Sonnar 17-35 mm f/2.8
 • Vario Sonnar 24-85 mm f/3.5-4.5
 • Vario Sonnar 28-80 mm f/3.5-5.6
 • Planar 50 mm f/1.4
 • Vario Sonnar 70-200 mm f/3.5-4.5
 • Vario Sonnar 70-300 mm F/4.0-5.6
 • Planar 85 mm f/1.4
 • Makro-Sonnar 100 mm f/2.8
 • Tele-Apotessar 400 mm f/4


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Reklama