Constance Lloyd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Constance Wilde z synem Cyrilem (1889)

Constance Mary Lloyd (znana też jako Constance Lloyd Wilde i Constance Lloyd Holland; ur. 2 stycznia 1858 w Londynie, zm. 7 kwietnia 1898 w Genui) – brytyjska pisarka i dziennikarka, autorka zbiorów opowiadań dla dzieci, działaczka ruchów i stowarzyszeń kobiecych. Żona Oscara Wilde’a (1884–1898).

Teozofia – światopogląd religijno-filozoficzny o charakterze panteistycznym głoszony przez Towarzystwo Teozoficzne założone w 1875 roku przez Helenę Bławatską w Nowym Jorku, później kontynuowany przez jej uczennicę Alice Bailey i jej męża Fostera Baileya, którzy założyli Lucifer Publishing Company w 1920 roku, przemianowany po kilku latach na Lucis Trust. Mottem teozofii jest "Nie ma religii wyższej niż prawda". Według Bławatskiej, teozofia nie jest religią lecz systemem myślowym możliwym do pogodzenia z niektórymi zorganizowanymi wyznaniami takimi jak buddyzm czy hinduizm.Niedrożność jelit (łac., ang. ileus) – stan chorobowy charakteryzujący się częściowym lub całkowitym zatrzymaniem przechodzenia treści do kolejnych odcinków przewodu pokarmowego. Stanowi jeden z typowych ostrych stanów chirurgicznych wymagających szybkiej interwencji chirurgicznej.

Życiorys, działalność i twórczość[ | edytuj kod]

Constance Lloyd urodziła się w Londynie 2 stycznia 1858 roku jako córka znanych prawników. W młodości ekscytowała się Prerafaelitami oraz sztuką i literaturą estetyzmu.

John Keats (ur. 31 października 1795 w Moorgate w pobliżu Londynu, zm. 23 lutego 1821 w Rzymie) – angielski poeta, jeden z głównych przedstawicieli romantyzmu; obok Edmunda Spensera nazywany w Anglii poetą poetów. Za życia niedoceniany i atakowany przez krytykę literacką (jego poetykę pogardliwie określano mianem Cocktly School), po śmierci wywarł ogromny wpływ na poetów postromantycznych z kręgu Alfreda Tennysona. Jego legenda stała się tematem dzieł wielu ówczesnych i późniejszych twórców, tj.: Percy Bysshe Shelley, Lord Byron, Wallace Stevens czy William Butler Yeats. Keats był wyznawcą ideału piękna pojmowanego sensualistycznie, które starał się oddawać przez zastosowanie rozbudowanych form wierszowanych i rytmicznych oraz malowniczość opisu. Plastyka i muzyczność jego utworów wywarła spory wpływ na twórczość tzw. prerafaelitów.PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.

Poznała Oscara Wilde’a. W listopadzie 1883 roku napisała do swego brata Otho, iż zaręczyła się z nim i jest z tego powodu bardzo szczęśliwa. Kilka zachowanych listów Oscara wskazuje, iż uczucie to było odwzajemnione. 29 maja 1884 roku oboje zawarli związek małżeński. W latach 1885 i 1886 para doczekała się dwóch synów, Cyrila i Vyvyana. Małżeństwo z Oscarem Constance rozpoczęła już wykształcona kobieta, która czytała włoską i francuską klasykę w ich oryginalnych językach, grała na fortepianie i studiowała dzieła Williama Szekspira i Johna Keatsa. Już na początku małżeństwa wyraziła radykalne pragnienie, aby wykorzystać swoje wykształcenie i talenty do celów praktycznych, również w razie potrzeb finansowych, rozważając ewentualne kariery jako aktorka, reporterka lub powieściopisarka. Choć nigdy nie występowała na scenie, wygłaszała publiczne odczyty, szczególnie wspierając tzw. reformę ubiorów (Dress Reform). Między innymi 6 listopada 1888 roku wystąpiła z kilkoma odczytami na forum Rational Dress Society. W odczycie zatytułowanym „Clothed in Our Right Minds” odrzuciła ideę nieprzyzwoitości w ubieraniu się kobiet, demonstrując własny punkt widzenia w tej sprawie. Również, choć nigdy nie była dziennikarką, pisała artykuły do kilku czasopism, takich jak Today, World, Ladies’ Pictorial i Woman’s World, czasopisma wydawanego przez Oscara. W latach 1888–1889 wydawała gazetę Rational Dress Society. Choć nie była pisarką, napisała, podobnie jak jej mąż, zbiory opowiadań i wierszy dla dzieci: There Was Once (1888) i A Long Time Ago (1892), a w 1895 r. zebrała epigramaty z dzieł Oscara w książce zatytułowanej Oscariana.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Przez cały okres małżeństwa Constance kontynuowała swoje wsparcie dla Dress Reform. Jej artykuł z 1888 r. dla Woman’s World, „Children’s Dress in this Century” sugerował, iż młode dziewczyny, jak również kobiety dorosłe powinny nosić spódnicospodnie, w tym przypadku spodnie tureckie. To zainteresowanie dobrobytem kobiet i ich wyzwoleniem ze sztucznych ograniczeń przejawiało się również w jej członkostwie w Chelsea Woman’s Liberal Association, które lobbowało na rzecz kobiet, a tym samym na rzecz reform politycznych. Jej związki z w innymi stowarzyszeniami, takimi jak: Pioneer Club, Prerafaelici, May Morris’s Embroidery Guild i z teozoficznym Hermetycznym Zakonem Złotego Brzasku, odzwierciedlały jej ogólne poparcie dla kwestii kobiet, a także jej eklektyczne zainteresowania i szerokie horyzonty myślowe.

Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex, SM, ang. multiple sclerosis, MS) – przewlekła, zapalna, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia (demielinizacji i rozpadu aksonów) tkanki nerwowej.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Latem 1891 jej mąż spotkał lorda Alfreda Douglasa, zwanego Bosie i zakochał się w nim. Przez cztery kolejne lata obaj żyli razem. 4 kwietnia Oscar Wilde został aresztowany przez policję, a następnie na podstawie Criminal Law Amendment Act 1885 oskarżony o „rażący czyn lubieżny”.

Prerafaelici (ang. The Pre-Raphaelite Brotherhood) – stowarzyszenie artystyczne założone w Londynie w 1848 roku przez studentów The Royal Academy of Art: Johna Everetta Millaisa, Williama Hunta, Dantego Gabriela Rossettiego i jego brata Williama Michaela, do których dołączyli później malarze James Collinson, literat Frederic George Stephens, rzeźbiarz Thomas Woolner, a nieco później Walter Howell Deverell i Charles Allston Collins. Z grupą związany był także malarz Ford Madox Brown.The Lancet – recenzowane naukowe czasopismo medyczne, jedno z najdłużej wydawanych tego typu czasopism na świecie. The Lancet jest tygodnikiem, wydawcą jest Elsevier, część grupy Reed Elsevier. Czasopismo zaczął wydawać w 1823 roku Thomas Wakley. Obecnie redaktorem naczelnym pisma jest Richard Horton.

Po oskarżeniu i uwięzieniu męża za czyny homoseksualne Constance w maju 1895 uciekła razem z dziećmi na kontynent. Aby uniknąć skutków tego skandalu, zmieniła nazwisko na Holland, nazwisko rodowe, które wcześniej przyjął jej brat Otho dla uniknięcia wierzycieli w wyniku kłopotów finansowych. Po okresie wędrówek zamieszkała we włoskiej wiosce Bogliasco, niedaleko Genui. Przez całe okres wygnania cierpiała, obok ciężaru bycia samotną matką w obcym środowisku, również z powodu złego stanu zdrowia.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Dolegliwości zdrowotne[ | edytuj kod]

Pierwsza wiadomość o jej dolegliwościach zdrowotnych pochodziła z około 1889 roku, kiedy zaczęła kuleć na prawą nogę i musiała przy chodzeniu podpierać się kijem. W marcu tego samego roku odpoczywała przez 10 dni w Brighton, po czym od czerwca do sierpnia miała nawrót dolegliwości. Później czuła się dość dobrze aż do końca 1891, kiedy znów pojawiły się ciężkie bóle, szczególnie w ramionach, które nazwała „reumatyzmem”, a następnie (1893) „nerwobólami”. Kolejne lata charakteryzowały się okresowymi nawrotami dolegliwości. W grudniu 1895 r. została hospitalizowana w prywatnej klinice w Genui pod opieką włoskiego ginekologa, Luigiego Marii Bossiego. Jej stan zdrowia uległ dalszemu pogorszeniu. Zmarła w Genui 7 kwietnia 1898 r. Prawdopodobną przyczyną jej śmierci była niedrożność jelit. Zdaniem Ashley H. Holland z czasopisma The Lancet Constance Lloyd cierpiała na stwardnienie rozsiane.

William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Pochowana została na genueńskim cmentarzu Staglieno. W lutym 1899 roku do Genui przyjechał Oscar Wilde, by odwiedzić grób Constance. W liście do przyjaciela Roberta Rossa napisał, iż był głęboko poruszony, gdy ujrzał napis na jej grobie „Constance Mary, daughter of Horace Lloyd, Q. C.” wraz z wersem z Apokalipsy, ale bez swego własnego nazwiska. Złożył jednak kwiaty na jej grobie.

Genua (wł. Genova, lig. Zena) – miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, nad Zatoką Genueńską, u stóp Apeninu Liguryjskiego; jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie i regionu Ligurii. Antyczna etymologia nazwy tego miasta (Jenua, czy też Janua) wskazuje na pochodzenie celtyckie, gdzie wyraz podobny miał oznaczać "wejście".Swansea University (wal. Prifysgol Abertawe) to uniwersytet znajdujący się w Swansea, w Walii, w Wielkiej Brytanii. W 1920 roku, zgodnie z postanowieniem ogłoszonym przez walijską komisję do spraw edukacji wyższej (ang. Haldane Commission into University Education), uniwersytet uzyskał uprawnienia jako University College of Swansea, dołączając do grona trzech koledży tworzących wspólnie Uniwersytet Walijski. W 1996 roku, w związku ze zmianami w strukturze Uniwersytetu Walijskiego, nazwa uczelni została zmieniona na University of Wales Swansea Nowa nazwa, Swansea University, została formalnie przyjęta 1 września 2007, kiedy to Uniwersytet Walijski stał się instytucją samą w sobie a tworzące go koledże stały się samodzielnymi uniwersytetami.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Sulamith Sparre: Constance Wilde (niem.). www.fembio.org. [dostęp 2017-10-07].
 2. Robinson 2011 ↓, s. 24.
 3. Robins i Holland 2015 ↓, s. 21.
 4. Robinson 2011 ↓, s. 25.
 5. Robinson 2011 ↓, s. 26.
 6. Stokes 2007 ↓, s. 78–79.
 7. Robins i Holland 2015 ↓, s. 22.
 8. Stokes 2007 ↓, s. 78.
 9. Pearce 2000 ↓, s. 388.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bonnie J. Robinson. The Other’s Other: Neo-Victorian Depictions of Constance Lloyd Wilde Holland. „Neo-Victorian Studies”. 4:1, 2011. Swansea University. ISSN 1757-9481 (ang.). 
 • Ashley H. Robins, Merlin Holland. The enigmatic illness and death of Constance, wife of Oscar Wilde. „The Lancet”. 385 (9962), 2015. Elsevier. DOI: 10.1016/s0140-6736(14)62468-5. PMID: 25592892 (ang.). 
 • Anthony Stokes: Pit of Shame: The Real Ballad of Reading Gaol. Winchester: Waterside Press, 2007. ISBN 978-1904380-214. (ang.)
 • Joseph Pearce: The Unmasking of Oscar Wilde. Wyd. reprint. San Francisco: Ignatius Press, 2000. ISBN 1-58617-026-0. (ang.)
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Apokalipsa Świętego Jana [Ap], Księga Objawienia, Objawienie Jana [Obj] (gr. Ἀποκάλυψις Ιωάννου, „Objawienie Jana”) – jedyna prorocza księga Nowego Testamentu, opisująca zagładę świata, powstanie „Nowego Świata” i Sąd Ostateczny. Apokalipsa zawiera bardzo liczne odwołania do Starego Testamentu. Tradycja za autora uważa Jana Ewangelistę (choć nie jest to pewne, a eschatologia księgi różni się od eschatologii Ewangelii Jana). Powstanie datuje się na okres prześladowań chrześcijan w Azji Mniejszej (po roku 68) bądź na koniec I wieku. Część biblistów jest zdania, że powstawała w dwóch etapach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Homoseksualizm (z greki ὁμόιος homoios = taki sam, równy, i z łac. sexualis = płciowy), inaczej: homoseksualność – znaczenie słowa homoseksualizm w różnych kontekstach może być odmienne. Współcześnie termin homoseksualizm może mieć trzy różne znaczenia. Może być rozumiany jako zachowanie homoseksualne, kontakty seksualne z drugą osobą tej samej płci. W takim znaczeniu określa się na przykład kontakty homoseksualne więźniów. W drugim znaczeniu homoseksualizm oznacza stan, szczególne skłonności lub predyspozycje do angażowania się w kontakty seksualne z osobą tej samej płci. W takim znaczeniu jest używany w pytaniu, czy homoseksualizm jest chorobą. W trzecim znaczeniu homoseksualizm oznacza rolę społeczną rozumianą jako jedną z wielu ról istniejących w społeczeństwach. W krajach zachodnich istnieje tendencja to łączenia wszystkich trzech znaczeń w efekcie homoseksualiści wykazują określone zachowania ze względu na swoje predyspozycje, prowadząc jednocześnie określony styl życia.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Hermetic Order of the Golden Dawn (pol. Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku) – stowarzyszenie okultystyczno-ezoteryczne powstałe w drugiej połowie XIX wieku w Londynie. Rozpadło się w początkach XX wieku na małe grupki rozsiane po różnych miejscach na świecie.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  Reklama