Consolidated PB2Y Coronado

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Consolidated PB2Y Coronadoamerykańska patrolowa łódź latająca, zbudowana w 1937 roku w amerykańskiej wytwórni lotniczej Consolidated Aircraft Corporation.

Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

Historia[ | edytuj kod]

Pracę nad nową łodzią latającą o znacznie większej masie niż zaprojektowana wcześniej Consolidated PBY Catalina rozpoczęto w 1935 roku. Prototyp oznaczony jako XPB2Y-1 oblatano w grudniu 1937 roku, po kolejnych modyfikacjach, samolot oznaczony jako PB2Y-2 trafił w 1940 roku do US Navy. Do października 1943 roku wyprodukowano 216 egzemplarzy samolotu, z czego 210 sztuk stanowiła wersja PB2Y-3. Coronado służył na Atlantyku i Oceanie Spokojnym, obok US Navy użytkowała go również brytyjska RAF Coastal Command. Pierwotnie Brytyjczycy zamierzali używać samolotu w podobnej roli jak będące już na wyposażeniu maszyny typu Consolidated PBY Catalina i Short Sunderland, jednak niewielki zasięg samolotu w porównaniu z wymienionymi typami zmusił RAF do ograniczenia zadań patrolowych, ratowniczych i zwalczania okrętów podwodnych na korzyść zadań transportowych. W tej funkcji demontowano z samolotu jego uzbrojenie strzeleckie. Podobnie postępowała US Navy. Transportowe wersje PB2Y służyły pod dowództwem RAF Transport Command, będąc wykorzystywanymi głównie do lotów transatlantyckich. Na Pacyfiku transportowe Coronado służyły w Lotniczej Służbie Transportowej Marynarki (Naval Air Transport Service). Jedyny zachowany egzemplarz samolotu jest udostępniony zwiedzającym w National Museum of Naval Aviation w Pensacola na Florydzie.

Produkcja samolotów w Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej − jedno z największych wyzwań amerykańskiego przemysłu w czasie II wojny światowej, dzięki czemu siły alianckie osiągnęły przewagę i zwycięstwo w zmaganiach z Niemcami i Japonią.Powierzchnie sterowe – ruchome elementy zewnętrzne samolotu, pozwalające na sterowanie jego lotem. Zmieniając kierunek przepływu strumienia powietrza zmieniają siły i momenty aerodynamiczne, powodując obrót względem osi wzdłużnej, poprzecznej i pionowej samolotu.

Konstrukcja[ | edytuj kod]

PB2Y Coronado była czterosilnikową łodzią latającą o metalowej konstrukcji, jedynie powierzchnie sterowe pokryte były płótnem. Usterzenie poziome miało niewielki wznios, dwa stateczniki pionowe umieszczone były na końcach statecznika poziomego. Napęd stanowiły cztery 14-cylindrowe silniki tłokowe.

Short S.25 Sunderland – czterosilnikowa łódź latająca konstrukcji brytyjskiej z okresu II wojny światowej, wykorzystywana m.in. do patrolowania tras niemieckich okrętów podwodnych (U-Bootów).Consolidated Aircraft Corporation - amerykańska wytwórnia lotnicza założona w 1923 roku przez Reubena H. Fleeta. Powstała z połączenia wytwórni lotniczych Gaulladet Aircraft Company i Dayton-Wright Aircraft firma stała się w latach 20. i 30. XX wieku znana z budowy serii łodzi latających, której najsłynniejszym przedstawicielem był morski samolot patrolowy PBY Catalina, produkowany i używany przez wojska alianckie przez całą II wojnę światową. Równie sławnym produktem wytwórni Consolidated był ciężki bombowiec B-24 Liberator, szeroko używany zarówno w Europie jak i w działaniach wojennych na Pacyfiku. Od 1942 produkowano też, głównie na potrzeby transportowe wersję C-87 Liberator; takimi samolotami latali dowódcy i politycy, a także piloci samolotów przeprowadzanych z USA do W. Brytanii w ramach tzw. "RAF Ferry Command".

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Consolidated Vultee PB2Y Coronado, "Lotnictwo", nr 13 (1995), s. 46, ISSN 0867-6763.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Royal Air Force (w skrócie RAF) – siły lotnicze Wielkiej Brytanii powstałe w 1918 roku. Obecnym dowódcą Królewskich Sił Lotniczych jest Air Chief Marshal Stephen Dalton. RAF podporządkowany jest Brytyjskim Siłom Zbrojnym podlegającym królowej Elżbiecie II.
  Łódź latająca – rodzaj wodnosamolotu, samolotu operującego z powierzchni wody, w którym częścią stykającą się bezpośrednio z wodą jest spód kadłuba samolotu. Spód ten jest uszczelniony w celu zapewnienia niezbędnej pływalności i odpowiednio wyprofilowany w celu zapewnienia dobrych charakterystyk ruchu na wodzie i małych oporów aerodynamicznych i hydrodynamicznych.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  National Naval Aviation Museum – amerykańskie muzeum lotnictwa zlokalizowane na terenie bazy Naval Air Station Pensacola na Florydzie. W muzeum prezentowane są eksponaty poświęcone historii lotnictwa morskiego United States Navy, United States Marine Corps oraz United States Coast Guard.

  Reklama