Consolidated C-87 Liberator Express

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Consolidated C-87 Liberator Express – wersja transportowa amerykańskiego bombowca Consolidated B-24 Liberator.

San Diego – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym oraz siedziba hrabstwa o tej samej nazwie. Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.

W pierwszej wersji zamówiony został przez RAF Ferry Command, oddział, który zajmował się przewożeniem do USA pilotów przeprowadzających następnie przez Ocean Atlantycki samoloty do Wielkiej Brytanii. W samolotach tych, niczym nieróżniących się od B-24 poza brakiem uzbrojenia i luków bombowych znajdowało się 38 siedzeń pasażerskich. W sumie zakłady lotnicze w San Diego w Kalifornii i w Fort Worth w Teksasie wyprodukowały 287 tych maszyn dla United States Army Air Forces i RAF-u z czego kilkadziesiąt przeznaczono dla przewozu osobistości.

Władysław Eugeniusz Sikorski (ur. 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym, zm. 4 lipca 1943 na Gibraltarze) – polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie podczas II wojny światowej.Na mapach: 36°08′N 5°21′W/36,133333 -5,350000 Gibraltar (zniekształcone arab. جبل طارق – Dżabal al-Tarik, "góra Tarika") – skalisty półwysep na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, u wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki; od 1713 terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii.

W tej ostatniej wersji była drewniana podłoga i tylko 12 miejsc pasażerskich (z jednym wyjątkiem – w samolocie dla ambasadora ZSRR w Londynie Iwana Majskiego było 18 siedzeń), komora bombowa była zaślepiona i stanowiła dodatkowe pomieszczenie na pocztę i inne przesyłki, ściany były wytłumione, a kabina (w niektórych maszynach) klimatyzowana. Obsługę stanowiło 4 członków załogi.

Katastrofa lotnicza w Gibraltarze – wypadek lotniczy, do którego doszło w Gibraltarze 4 lipca 1943 roku ok. godz. 23:06 czasu lokalnego. Zginęło w nim 16 osób, w tym Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, generał Władysław Sikorski. W celu zbadania katastrofy przeprowadzono kilka niezależnych śledztw. Nie wszystkie ciała ofiar zostały odnalezione. Historycy nie osiągnęli konsensusu co do przyczyn i okoliczności, jakie towarzyszyły zdarzeniu.Samolot bombowy (bombowiec) – rodzaj samolotu wojskowego, którego podstawowym przeznaczeniem jest niszczenie obiektów naziemnych lub jednostek pływających nieprzyjaciela za pomocą bomb, ewentualnie pocisków rakietowych.

Takim samolotem posługiwali się Winston Churchill, William Averell Harriman, Charles de Gaulle i generał Władysław Sikorski, na pokładzie którego zginął 4 lipca 1943 w Gibraltarze.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Martin Bowman: Combat Legend: B-24 Liberator. Shrewsbury: Airlife Publishing, 2003. ISBN 1-84037-403-9.
 • Joshua Stoff: Picture History of World War II American Aircraft Production. New York: Dover Publications, Inc., 1993. ISBN 0-486-27618-X.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Produkcja samolotów w Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej − jedno z największych wyzwań amerykańskiego przemysłu w czasie II wojny światowej, dzięki czemu siły alianckie osiągnęły przewagę i zwycięstwo w zmaganiach z Niemcami i Japonią.
  Siły Powietrzne Armii Stanów Zjednoczonych (United States Army Air Forces – USAAF) to istniejąca w latach 1941-1947 formacja zbrojna wchodząca w skład Armii Stanów Zjednoczonych. W 1947 została wyodrębniona i stała się samodzielną formacją, co wiązało się ze zmianą nazwy na Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF).
  Fort Worth – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, w regionie metropolitalnym Dallas-Fort Worth, nad rzeką Trinity.
  Komora bombowa to element wewnętrznego podziału konstrukcyjnego płatowców samolotów bojowych, przede wszystkim samolotów bombowych, w postaci pomieszczenia służącego do przenoszenia bomb lub innego uzbrojenia podwieszanego.
  Consolidated B-24 Liberator (z ang. wyzwoliciel) – amerykański ciężki samolot bombowy i patrolowy dalekiego zasięgu. Zaprojektowany i budowany przez amerykański koncern Consolidated Aircraft Corporation. Wyprodukowany w liczbie około osiemnastu tysięcy sztuk, stał się głównym bombowcem strategicznym aliantów w czasie drugiej wojny światowej. Samolot produkowany był w licznych odmianach i wersjach, między innymi jako Consolidated C-87 Liberator do celów transportowych (powstało 287 sztuk, 34 z nich służyły do przewożenia osobistości).
  (William) Averell Harriman (ur. 15 listopada 1891, Nowy Jork - zm. 26 lipca 1986, Yorktown Heights) – polityk, dyplomata i biznesmen amerykański, ambasador USA w ZSRR (1943-1946). Uczestnik konsultacji trzech mocarstw wynikających z ustaleń konferencji jałtańskiej w sprawie powołania Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej w Polsce (1945).
  Iwan Majski, ros. Иван Михайлович Майский, właściwe nazwisko Jan Lachowiecki (ur. 7 stycznia 1884 r. w Kiriłłowie, zm. 3 września 1975 r. w Moskwie) – sowiecki dyplomata i historyk.

  Reklama