Computer Systems Research Group

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Computer Systems Research Group – istniejąca do 1990 roku informatyczna placówka badawczo-rozwojowa Uniwersytetu Kalifornijskiego Berkeley, w której stworzono (1976) i rozwijano do 1993 gałąź systemu Unix znaną pod nazwą BSD.

BSD (ang. Berkeley Software Distribution, czasami nazywany Berkeley Unix) – odmiana systemu operacyjnego Unix wywodząca się ze stworzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim Berkeley rozszerzeń dla systemu rozwijanego przez firmę AT&T. Także potoczna nazwa licencji BSD, na której te systemy są wydawane oraz pokrewnych licencji tego typu (np. licencja MIT).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Ośrodek zatrudniał m.in. takie osoby jak (alfabetycznie) Keith Bostic, Bill Joy, Bill Jolitz, Michael J. Karels, Marshall Kirk McKusick, Samuel J. Leffler.

W 1992 roku grupa pracowników CSRG założyła nieistniejącą już firmę znaną jako Berkeley Software Design Inc. (BSDI), która rozwijała system BSD/OS (przez pewien czas jako BSD/386). Inny z pracowników centrum, Bill Jolitz, próbował na podstawie BSD stworzyć wolną implementację Uniksa dla komputerów PC opartych na procesorach i386. Był nią dziś już nie rozwijany system 386BSD, który stał się bazą późniejszych NetBSD i FreeBSD. Najbardziej chyba znanym z całej grupy jest jednak Bill Joy, współzałożyciel Sun Microsystems oraz autor wielu programów i technologii informatycznych.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.

Dawni pracownicy CSRG założyli w 1991 firmę Berkeley Software Design Inc., która zajęła się komercyjną sprzedażą systemu BSD i wsparcia dla niego.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • BSD
 • Unix
 • Historia systemu operacyjnego Unix
 • Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.
  Unix jest przenośnym systemem operacyjnym na wiele architektur komputerowych i mający wiele odmian i modyfikacji. Więcej: Unix.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  386BSD - system operacyjny z rodziny Unix oparty na wolnodostępnym 4.3BSD (Net/2) stworzonym na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
  William Frederic Jolitz (częściej Bill Jolitz) - amerykański programista, twórca wraz z żoną Lynne wolnodostępnego systemu operacyjnego 386BSD.
  NetBSD – wysoce przenośny, dostępny na wiele architektur system operacyjny z rodziny BSD (Unix), zgodny z normą POSIX.
  Keith Bostic (ur. 26 lipca 1959) – amerykański programista, znany z wieloletniego zaangażowania w prace nad systemem BSD w ramach laboratorium CSRG na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz w firmie BSDI (Berkeley Software Design Inc.), sprzedającej jego komercyjną wersję jako BSD/OS. Jest jednym z współautorów opublikowanego w 1996 roku 3 wydania podręcznika systemu BSD.

  Reklama