CA Technologies

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Computer Associates)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

CA Technologies (wcześniej Computer Associates) – amerykański producent oprogramowania. Jest to trzecia co do wielkości firma software’owa, zatrudniająca w 2016 r. ok. 11,5 tys. pracowników.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Mainframe (ang. main – główny, frame – struktura) (często w Stanach Zjednoczonych nazywany "Big Iron", dawniejsze polskie określenie to "komputery głównego szeregu") – klasa komputerów używanych głównie przez duże organizacje dla krytycznych aplikacji (np. finansowych, statystycznych). Są systemami o dużej niezawodności. W czasie, gdy powstawały i odnosiły największe sukcesy, ich alternatywą były minikomputery i kalkulatory.

Historia[ | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo założył w 1976 r. Charles Wang z trzema wspólnikami. CA miała najbardziej rozbudowaną ofertę oprogramowania na rynku, obejmującą w jej historii ok. 500 produktów, często mających prefiks CA w nazwie. Pierwszym był CA-SORT, program użytkowy dla maszyn mainframe. Pierwszym produktem dla komputerów osobistych był SuperCalc, jeden z pierwszych arkuszy kalkulacyjnych. Firma produkowała w latach 90. pakiet biurowy dla Microsoft Windows, który jednak nie zdobył większego udziału w rynku. Obecnie firma koncentruje się na aplikacjach dla biznesu, m.in. oprogramowaniu do zarządzania tożsamością i dostępem.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Computer Associates rozrastała się w dużej mierze poprzez kupowanie drobniejszych producentów oprogramowania – była pierwszą firmą w swojej kategorii, która przekroczyła miliard dolarów rocznej wartości sprzedaży.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna CA Technologies
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. SuperCalc - arkusz kalkulacyjny opracowany na początku lat 80. przez firmę Sorcim, pierwotnie dostarczany razem z edytorem WordStar w przenośnym komputerze Osborne 1. Jego wyróżniającą się cechą była zdolność do iteracyjnego obliczania wartości komórek, których wartości zależały od innych komórek - funkcję tę wprowadzono w Excelu dopiero 10 lat później.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama