Compton (Kalifornia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Compton – miasto położone w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles.

Coolio, właściwie Artis Leon Ivey Junior (ur. 1 sierpnia 1963 w Los Angeles) – amerykański raper, kompozytor i aktor.Dr. Dre, właściwie Andre Romelle Young (ur. 18 lutego 1965 w Compton, Los Angeles w Kalifornii) – amerykański producent muzyczny i raper. Jest przyrodnim bratem Warrena G.

Z Compton pochodzi wielu raperów, m.in. Coolio, DJ Quik, Dr. Dre, Tyga, Game, YG, Eazy-E, Kendrick Lamar, Jaba, MC Eiht, WC, Boogie czy Sean Kingston.

DJ Quik, właściwie David Martin Blake (ur. 18 stycznia 1970 w Compton, Kalifornia) – amerykański raper, producent muzyczny i DJ.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Nigeria Onitsha, Nigeria (2010)
 • Samoa Apia, Samoa (2010)
 • Bułgaria Tyrgowiszte, Bułgaria (2010)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 15 Other Things Straight Outta Compton – Los Angeles Magazine, „Los Angeles Magazine”, 7 sierpnia 2015 [dostęp 2018-06-23] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • oficjalna strona miasta Compton (ang.)
 • Hrabstwo Los Angeles (ang. Los Angeles County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Jest najbardziej zaludnionym hrabstwem w tym kraju. Według danych United States Census Bureau z roku 2009 populacja wynosiła 9 848 011 mieszkańców, podczas gdy cały stan Kalifornia miał 36 961 664 ludności. Hrabstwo powstało w 1850, a jego siedzibą administracyjną jest miasto Los Angeles.Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Sean Kingston, właśc. Kisean Anderson (ur. 3 lutego 1990 roku w Kingston, Jamajka) – amerykański piosenkarz, R&B i pop oraz reggae. W wieku 6 lat wyjechał na Jamajkę gdzie się wychował. Zadebiutował w 2007 roku singlem "Beautiful Girl". Jego pierwszy album został wydany 31 lipca 2007 roku. Znamy również jako "Yamayka B.I.G. Boyfriend" i "Fat men". Nagrał wiele duetów min. z Tiësto, Three 6 Mafia i Flo-Rida ("Feel It"), Justinem Bieberem ("Eenie Meenie" i "Shawty Lets Go") czy z Mannem ("Ghetto Girl"). W 2010 roku wystąpił gościnnie w serialu komediowym Suite Life: Nie ma to jak statek (odc. 59). 29 maja 2011 Sean Kingston został ciężko ranny w wyniku uderzenia skuterem wodnym o filar mostu; 24 czerwca 2011 Sean został wypisany ze szpitala i kontynuował rekonwalescencję w domu.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Tyrgowiszte (bułg. Търговище, do 1934 roku Eski Dżumaja) – miasto w północno-wschodniej Bułgarii, stolica obwodu Tyrgowiszte i gminy Tyrgowiszte; położone nad rzeką Warną. Według danych Narodowego Instytutu Statystycznego w Bułgarii, 31 grudnia 2011 roku miasto liczyło 37341 mieszkańców.

  Reklama