Columbus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Columbus – miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica stanu Ohio, położona w środkowej części stanu, u zbiegu rzek Scioto i Olentangy. Stolica hrabstwa Franklin. W 2019 roku liczy ponad 900 tys., oraz ponad 2,1 mln mieszkańców w obszarze metropolitalnym.

Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).Ohio Stadium - stadion sportowy, arena drużyny futbolu amerykańskiego Ohio State Buckeyes, znajduje się na terenie kampusu Uniwersytetu Stanowego Ohio w Columbus. Mieści 102 329 widzów, jest czwartym co do wielkości stadionem w Stanach Zjednoczonych i siódmym co do wielkości stadionem na świecie. Jest znany jako "The Horseshoe" (ang. podkowa) z powodu otwartego południowego końca.

Miasto nazwane na cześć Krzysztofa Kolumba zostało założone w lutym 1812 roku. W czasie wojny secesyjnej w mieście w Camp Chase stacjonowały wojska unionistów. Od końca XIX wieku miasto przeżywało gwałtowny rozwój przemysłu.

Ohio State House

Demografia[ | edytuj kod]

Ludność[ | edytuj kod]

Według danych z 2019 roku 57,9% mieszkańców identyfikowało się jako biali (53,9% nie licząc Latynosów), 29,2% jako czarni lub Afroamerykanie, 5,9% miało pochodzenie azjatyckie, 4,0% było rasy mieszanej, 0,29% to rdzenni Amerykanie i 0,002% to byli Hawajczycy i mieszkańcy innych wysp Pacyfiku. Latynosi stanowili 7,0% ludności miasta.

Hawajczycy - rdzenni mieszkańcy Hawajów, pochodzenia polinezyjskiego. Komunikują się w języku angielskim oraz języku kreolskim. Język hawajski, który był pierwotnym językiem Hawajczyków jest praktycznie językiem wymarłym, gdyż posługuje się nim nie więcej niż 1000 osób.Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.

Poza osobami pochodzenia afroamerykańskiego do największych grup należą osoby pochodzenia niemieckiego (14,6%), irlandzkiego (9,9%), angielskiego (6,1%), afrykańskiego lub arabskiego (5,0%), włoskiego (4,5%), „amerykańskiego” (4,3%) i meksykańskiego (3,8%).

Religia[ | edytuj kod]

W 2010 roku największymi grupami religijnymi w aglomeracji Columbus były:

 • Kościół katolicki: 220 175 członków w 83 kościołach
 • Zjednoczony Kościół Metodystyczny: 85 598 członków w 277 zborach
 • Kościoły baptystyczne (głównie Południowa Konwencja Baptystów): ok. 75 tys. członków w 261 zborach
 • ewangelikalizm bezdenominacyjny: 67 078 członków w 194 zborach
 • Kościoły luterańskie (w większości Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce): ok. 50 tys. członków w 111 kościołach
 • Kościoły zielonoświątkowe (głównie Stowarzyszenie „Winnica”): ponad 45 tys. członków w 153 zborach
 • Kościoły kalwińskie: ok. 38 tys. członków w 119 kościołach
 • Kościoły Chrystusowe: 34 349 członków w 127 zborach
 • Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Port lotniczy Port Columbus (IATA: CMH, ICAO: KCMH) – międzynarodowy port lotniczy położony 10 km od Columbus, w stanie Ohio, w Stanach Zjednoczonych. Jest zarządzany przez Columbus Regional Airport Authority.
  Ewangelikalizm, chrześcijaństwo ewangelikalne, pot. chrześcijaństwo ewangeliczne – jest nurtem pobożnościowym w protestantyzmie, opartym na specyficznej duchowości. W większości protestantyzm ewangelikalny jest nurtem konserwatywnym i sprzeciwia się tendencjom liberalnego chrześcijaństwa, które zaznaczają się w głównym nurcie protestantyzmu. Powstał na gruncie purytanizmu, ortodoksji protestanckiej i pietyzmu. Niektóre jego elementy pobożnościowe w 2. połowie XX wieku przyjęły się także poza protestantyzmem.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Hefei (chin.: 合肥; pinyin: Héféi) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, ośrodek administracyjny prowincji Anhui. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 1 447 370. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 4 375 742 mieszkańców. Ośrodek hutnictwa żelaza oraz przemysłu maszynowego, elektronicznego, bawełnianego i spożywczego; miasto posiada własny port lotniczy.
  Pentekostalizm (ruch zielonoświątkowy) – odłam chrześcijaństwa wyrosły i zakorzeniony w ewangelikalnym protestantyzmie.
  Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.
  Południowa Konwencja Baptystów (ang. Southern Baptist Convention, SBC) – największa protestancka grupa wyznaniowa w Stanach Zjednoczonych skupiająca zbory i lokalne kościoły baptystyczne głównie w południowej części kraju. Łącznie do Południowej Konwencji Baptystów należy blisko 16,2 milionów członków zrzeszonych w ponad 45.010 zborach.

  Reklama