• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Columbia Broadcasting System  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Telewizja kablowa (pot. nazywana "kablówką") – nowoczesna sieć telekomunikacyjna, która pozwala na oferowanie abonentom pakietu programów radia i telewizji oraz szerokiego asortymentu interaktywnych usług multimedialnych (tj. Internet, telefon), realizowana za pomocą techniki hybrid fibre-coaxial (HFC). Telewizje kablowe wykorzystują do transmisji pasmo od ~50 do ~900 MHz. Każdy program zajmuje 8 MHz (w standardzie PAL D/K, D1), więc przez kabel koncentryczny można przesłać do 94 programów stacji telewizyjnych.Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.

  CBS, Columbia Broadcasting System – stacja radiowa i telewizyjna w Stanach Zjednoczonych.

  Historia[ | edytuj kod]

  CBS był jednym z trzech komercyjnych kanałów telewizyjnych dominujących w USA przed powstaniem telewizji kablowej. W epoce radia rozwinął się na tyle, by wykupić jednego ze swoich założycieli, Columbia Records, którego sprzedał wiele lat później firmie Sony.

  As the World Turns – amerykański serial telewizyjny, emitowany od 2 kwietnia 1956 roku. Po zdjęciu z anteny serialu Guiding Light była to najdłuższa emitowana telewizyjna opera mydlana.Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.

  25 września 1928 roku William S. Paley nabył United Independent Broadcasters Inc., czyli sieć szesnastu niezależnych stacji radiowych: WOR New Jersey, WEAN Providence, WNAC Boston, WFBL Syracuse, WMAK Buffalo-Lockport, WCAU Philadelphia, WJAS Pittsburgh, WADC Akron, WAIU Columbia, WKRC Cincinati, WGHP Detroit, WMAQ Chicago, KMOX St. Louis, WCAO Baltimore, KOIL Council Bluffs i WOWO Fort Wayne. Paley był producentem cygar La Palina i kupno stacji radiowych traktował jako sposób na reklamę swojego produktu w nowym, szybko rozwijającym się medium. Nowy właściciel zmienił ich nazwę na Columbia Broadcast System i stał się prezydentem przedsiębiorstwa.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda.

  15 grudnia 1928 roku Paley dokupił do swojej sieci stację WCBS z Nowego Jorku, uzyskując pokrycie sygnałem całego Wschodniego Wybrzeża USA. Planował konkurowanie z nadającą w całym kraju stacją NBC, jednak współpraca z West Coast American Broadcasting Company z Seattle okazała się porażką. Dopiero w 1929, dzięki umowie z Donem Lee, właścicielem regionalnych stacji na zachodzie USA, powstała stacja Columbia-Don Lee Network a CBS uzyskało status ogólnokrajowy.

  Late Show with David Letterman – amerykański talk-show nadawany w stacji CBS. Premiera odbyła się 30 sierpnia 1993 roku, a program jest kontynuacją Late Night with David Letterman. Twórcą i prowadzącym jest David Letterman, a występowi towarzyszy orkiestra stacji CBS (CBS Orchestra) pod dyrekcją Paula Shaffera. Talk-show jest nagrywany w studio stacji CBS Ed Sullivan Theater na Broadwayu.Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).

  Od 21 lipca 1931 roku laboratoria CBS prowadziły testy transmisji telewizyjnych. 1 lipca 1941 roku zaczęła oficjalnie nadawać stacja W2XAB. W 1951 roku zmieniono jej nazwę na WCBS i rozpoczęto nadawanie w kolorze.

  W 1985 roku stację nieskutecznie próbował przejąć Ted Turner, właściciel powstającego wówczas CNN. W roku 2000 CBS zostało kupione przez Viacom Inc.

  Od 3 grudnia 2012 kanały CBS są emitowane w Polsce.

  Guiding Light (Świetlny przewodnik, The Guiding Light przed 1975, GL) - amerykański serial radiowy/telewizyjny, nadawany od 25 stycznia 1937 do 29 czerwca 1956 w radiu, a od 30 czerwca 1952 do 18 września 2009 w telewizji. Była to jedna z pierwszych oper mydlanych w historii srebrnego ekranu i najdłużej emitowany serial na świecie. Wyemitowano 15.762 odcinki, a wliczając radiowe - ponad 18.000.The Secret Storm to amerykańska opera mydlana emitowana od 1 lutego 1954 do 8 lutego 1974 roku na kanale CBS. Wyemitowano 5225 odcinków. Twórcą serialu był Roy Winsor, znany także ze stworzenia innych emitowanych przez wiele lat oper mydlanych - Search for Tomorrow i Love of Life. Osią serialu była rodzina Ames. Serial emitowany był zawsze od poniedziałku do piątku.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.
  Moda na sukces (ang. The Bold and the Beautiful, w skrócie B&B, dosł. Śmiali i piękni) – amerykańska opera mydlana, stworzona przez Lee Phillip Bell i Williama Josepha Bella. Zadebiutowała w CBS 23 marca 1987 roku, zastępując serial Capitol. Premiera w Polsce odbyła się 5 września 1994 roku w TVP1; obecnie ta opera mydlana jest emitowana od poniedziałku do czwartku, o godz. 14:30, z powtórkami w weekendy. Moda na sukces doczekała się emisji w prawie 100 krajach. Z tego powodu została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. W 2008 roku, serial oglądany był przez 26,2 mln ludzi na całym świecie (znaczna część z Włoch, gdzie znany jest jako Beautiful i z Francji, gdzie jest emitowany jako Top modèles i Amour, gloire et beauté). Moda na sukces jest najdłużej emitowanym serialem w Polsce.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Love of Life to amerykańska opera mydlana emitowana od 24 września 1951 do 1 lutego 1980 roku. Serial doczekał się 7316 odcinków. Jego twórcą był Roy Winsor, znany także ze stworzenia Search for Tomorrow i The Secret Storm, innych emitowanych przez wiele lat oper mydlanych. Program był nadawany na kanale CBS.
  The Edge of Night - amerykański serial telewizyjny emitowany od 2 kwietnia 1956 do 28 grudnia 1984 roku. Początkowo nadawany na kanale CBS (1956-1975), z czasem został przeniesiony na antenę stacji ABC (1975-1984). Doczekał się 7420 odcinków. Jego twórcą był Irving Vendig (zm. w 1995). Serial zadebiutował dokładnie tego samego dnia, miesiąca i roku, co inna amerykańska opera mydlana - As the World Turns.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.12 sek.