Colossus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Colossus Mark II.

Colossus – seria programowalnych maszyn cyfrowych oparta na teoretycznych podstawach prac Alana Turinga.

Kryptologia (z gr. κρυπτός – kryptos – "ukryty" i λόγος – logos – "słowo") – dziedzina wiedzy o przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. Współcześnie kryptologia jest uznawana za gałąź zarówno matematyki, jak i informatyki; ponadto jest blisko związana z teorią informacji, inżynierią oraz bezpieczeństwem komputerowym.Alan Mathison Turing (ur. 23 czerwca 1912 w Londynie, zm. 7 czerwca 1954 w Wilmslow) – angielski matematyk, kryptolog, twórca pojęcia maszyny Turinga i jeden z twórców informatyki.

Projektem Colossus kierowali Max Newman i Tommy Flowers, uczestniczył w nim również Alan Turing.

Colossus został zbudowany przez Toma Flowersa i uruchomiony 14 kwietnia 1943 roku w brytyjskim ośrodku kryptograficznym Bletchley Park (80 kilometrów na północ od Londynu). Składał się z 1500 lamp elektronowych, posiadał czytnik taśmy perforowanej z możliwością wprowadzania danych z prędkością do 5000 znaków na sekundę. Przeznaczony był do zastosowań wojskowych. Służył do rozpracowywania sposobu działania niemieckiej Maszyny Lorenza i łamania jej szyfrów.

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

W Muzeum w Bletchley Park znajduje się działająca replika Colossusa.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Enigma
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Tadeusz Zawadzki, Nowe bronie II wojny światowej, www.polityka.pl, 2020 [dostęp 2020-05-09] (pol.).
    2. Colossus w Bletchley Park
    Reklama