• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Color Line

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Strömstad - miejscowość w Szwecji. Siedziba władz administracyjnych gminy Strömstad w regionie Västra Götaland. Około 6 110 mieszkańców.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Color Line jest największym operatorem promowym na liniach do i z Norwegii. Firma jest także jednym z wiodących przewoźników w Europie. W jej zakresie działalności oprócz transportu ludzi i towarów znajdują się usługi hotelowe, prowadzenie sklepów, restauracji i usługi rozrywkowe. Spółka zatrudnia aktualnie 3500 osób w czterech krajach.

  Kristiansand – ósme pod względem wielkości miasto oraz drugi co do wielkości port Norwegii; siedziba gminy Kristiansand. Zespół miejski Kristiansand jest piątym co do wielkości w Norwegii.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Główne biuro Color Line znajduje się w Oslo, ale firma posiada swoje oddziały także w Kristiansand, Sandefjord i Larviku, a za granicą Norwegii w Kilonii, Hirtshals oraz Strömstad.

  Historia[ | edytuj kod]

  MS Color Magic, największy prom świata
  MS Color Fantasy, do 2007 roku największy prom na świecie
  Superspeed 1 w trakcie rejsu na trasie Kristiansand - Hirtshals
  Terminal Color Line w Hirtshals

  Firma została założona w 1990 roku poprzez połączenie się dwóch norweskich operatorów, Jahre Line oraz Norway Line. Jahre Line od 1961 roku obsługiwał promy pomiędzy Oslo i Kilonią, podczas gdy Norway Line od 1986 roku obsługiwał promy pomiędzy Norwegią a Wielką Brytanią oraz Holandią. W 1990 roku Color Line przejęło także operatora Fred. Olsen Lines, tym samym rozszerzając swój obszar działania o rejsy pomiędzy Norwegią i Danią.

  Hirtshals to portowe miasto w Vendsyssel (Jutlandia) na północnym zachodzie Danii (region Jutlandia Północna, d. okręg Nordjyllands Amt).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W pierwszej połowie lat 90' Color Line zwiększało swój tonaż poprzez wydłużanie już posiadanych statków oraz poprzez odkupywanie statków od innych operatorów. Latem 1996 roku firma zaczęła eksploatować szybkie promy pomiędzy Norwegią i Danią. Początkowo rejsy były wykonywane we współpracy z firmą SeaContainers, ale ten stan rzeczy utrzymywał się tylko do 1997 roku. W październiku tego samego roku Color Line przejęło linię Larvik Line, będącą jego dotychczasowym konkurentem na linii Norwegia - Dania. We wrześniu 1998 roku firma nabyła Color Hotel Skagen oraz Scandi Line, które uruchamiały połączenia dwoma promami na krótkich trasach łączących Norwegię i Szwecję. Pod koniec 1998 roku połączenia na trasie z Norwegii do Wielkiej Brytanii zostały sprzedane operatorowi Fjord Line.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

  Począwszy od 2000 roku linie Color Line zaczęły intensywnie inwestować w nowe jednostki, tj. MS Color Fantasy, MS Color Magic, MS Superspeed 1 oraz MS Superspeed 2, wypierając stopniowo aż do 2008 roku starsze statki. W kwietniu 2008 roku firma ogłosiła wycofanie swoich połączeń na trasie OsloHirtshals począwszy od 6 maja 2008 roku.

  MS Superspeed 1 – szybki prom typu ro-ro, należący do norweskich linii Color Line. Został zbudowany w stoczni Aker Finnyards w Rauma w Finlandii w 2008 roku. 13 marca tego samego roku rozpoczął regularne kursy na trasie z norweskiego Kristiansand do Hirtshals w Danii.Tonaż – pojęcie określające wielkość statku, okrętu, grupy statków lub całej floty w jednostkach objętościowych (pojemność), określanych jako tony rejestrowe. Pojęcie tonażu bywa także używane nieściśle na określenie nośności statków lub wyporności okrętów, wyrażonej w tonach jako jednostkach masy.

  Statki i połączenia[ | edytuj kod]

  Statki nieeksploatowane[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. http://www.colorline.com/about_color_line/color_lines_history
  2. Jahre Line, www.faktaomfartyg.se [dostęp 2017-11-17].
  3. Norway Line, www.faktaomfartyg.se [dostęp 2017-11-17] (szw.).
  4. M/S OLAU BRITANNIA (1982), www.faktaomfartyg.se [dostęp 2017-11-17].
  5. Larvik Line ferry Postcards, www.simplonpc.co.uk [dostęp 2017-11-17].
  6. HSC HOVERSPEED BELGIUM (1991), www.faktaomfartyg.se [dostęp 2017-12-02].
  7. HSC HOVERSPEED FRANCE (1991), www.faktaomfartyg.se [dostęp 2017-12-02].
  8. Larvik Line ferry Postcards, www.simplonpc.co.uk [dostęp 2017-11-17].
  9. Scandi Line Ferry Postcards, www.simplonpc.co.uk [dostęp 2017-11-17].
  10. M/S WELLAMO (1975), www.faktaomfartyg.se [dostęp 2017-11-17] (szw.).
  11. Color Line, www.faktaomfartyg.se [dostęp 2017-11-17].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Color Line (ang.)
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Warto wiedzieć że... beta

  MS Color Fantasy – prom należący i eksploatowany przez norweskie linie Color Line na trasie łączącej Oslo w Norwegii oraz Kilonię w Niemczech. Został zbudowany w stoczni Aker Finnyards w Turku w Finlandii w 2004 roku. Color Fantasy jest aktualnie (2015) drugim pod względem wielkości promem na świecie, ustępującym wyłącznie swojemu siostrzanemu statkowi MS Color Magic.
  Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.
  Kilonia (niem.: Kiel) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn (Schleswig-Holstein).
  MS Color Magic – prom należący i eksploatowany przez norweskie linie Color Line na trasie łączącej Oslo w Norwegii oraz Kilonię w Niemczech. Został zbudowany w stoczni Aker Finnyards w Rauma w Finlandii w 2007 roku. Color Magic jest aktualnie największym promem świata

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.815 sek.