Colonia Tovar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Colonia Tovar − miasto w Wenezueli, w stanie Aragua, w gminie Tovar.

Mur pruski jest to rodzaj ściany szkieletowej, inaczej ryglowej, ramowej lub fachówki (z niem. Fachwerk), wypełnionej murem z cegły, często mylona z szachulcem, czyli ścianą szkieletową z wypełnieniem gliniano-słomianym lub gliniano-trzcinowym. Jego konstrukcja drewniana jest widoczna, często impregnowana i może być traktowana jako element dekoracyjny. Ceglane pola elewacji, zwykle już w trakcie użytkowania budynku, mogły ulegać tynkowaniu i bieleniu, co nadawało im pozorny wygląd bielonej elewacji szachulcowej.Schwarzwald ("Czarny Las") – zrębowy masyw górski w południowo-zachodnich Niemczech rozciągający się od południowego krańca do środka Badenii-Wirtembergii na długości około 160 km – od Pforzheim na północy do Waldshut-Tiengen na samym południu.

Colonia Tovar słynie z tego, że mieszkają tu przeważnie ludzie z korzeniami niemieckimi. Miasto zostało założone w 1843 przez grupę 358 osadników z Endingen, Forchheim, Wyhl i Oberbergen położonych w górach Kaiserstuhl (Schwarzwald) w Badenii (obecnie część Badenii-Wirtembergii).

Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.Vogtsburg im Kaiserstuhl – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Südlicher Oberrhein, w powiecie Breisgau-Hochschwarzwald. Leży ok. 20 km na północny zachód od Fryburga Bryzgowijskiego oraz ok. 3 km od granicy z Francją.

Architektura domów częstym użyciem muru pruskiego przypomina południowe Niemcy. Przez kilkadziesiąt lat mieszkańcy Colonia Tovar nie mieszali się z innymi Wenezuelczykami i używali między sobą języka niemieckiego lub alemán coloniero wywodzącego się z dialektu dolnoalemańskiego. Używanie języka hiszpańskiego było tu rzadkością, dopiero w 1940 stał się on językiem urzędowym. Dziś jest powszechne. Jednak często młodzi ludzie kształcą się dalej w Endingen, ucząc się tam różnych zawodów m.in. wyrób typowych wędlin i instrumentów muzycznych.

Kapusta kiszona – rodzaj potrawy lub jeden z jej składników, przygotowywany z szatkowanej kapusty, która poddawana jest kiszeniu poprzez zasolenie i fermentację (z udziałem szczepów bakterii mlekowych: Leuconostoc, Lactobacillus plantarum i Pediococcus). Cechuje się długą trwałością i silnym kwaśnym smakiem, który bierze się z obecności kwasu mlekowego powstającego w wyniku rozkładu cukrów zawartych w świeżej kapuście przez bakterie. Kiszona kapusta pojawia się w kuchniach wielu narodów, w szczególności północnej Europy. Podobnym do kiszonej kapusty jest mandżurskie danie suan cai.Oktoberfest (z niem. Święto październikowe) – dożynki chmielne organizowane w Monachium w Bawarii (Niemcy). Oktoberfest odbywa się od 1810 roku na przełomie września i października i jest jednym z największych na świecie festynów ludowych. W ostatnich latach przeciętna liczba odwiedzających wynosiła sześć milionów ludzi.

Mieszkańcy miasta pielęgnują rodzime tradycje i zwyczaje (m.in. Oktoberfest), także w kuchni. Na tradycyjne dania składają się kaszanka, golonka, wędliny, kiszona kapusta, Germknödel (knedle drożdżowe) i ziemniaki, którym towarzyszy mocne piwo „Tovar”, a także strudel i szwarcwaldzki tort wiśniowy. Z tego względu Colonia Tovar cieszy się zainteresowaniem turystów, zwłaszcza caraqueños, mieszkańców odległego o 70 km Caracas.

Badenia (niem. Baden) – kraina historyczna w południowo-zachodniej części Niemiec. Od 1951 roku wchodzi w skład kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Niemcy Endingen am Kaiserstuhl, Niemcy
 • Kenia Nairobi, Kenia
 • Niemcy Pasawa, Niemcy
 • Bułgaria Weliko Tyrnowo, Bułgaria
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa miasta (hiszp.)
 • Portal turystyczny Colonia Tovar (hiszp.)
 • Informacja o dialekcie alemán coloniero (niem.)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Wielkie Tyrnowo (bułg. Велико Търново = Weliko Tyrnowo, tur. Tırnova) – miasto położone w północno-centralnej Bułgarii nad rzeką Jantrą, u północnych podnóży Starej Płaniny, około 240 km na północny wschód od Sofii. Jedno z najstarszych miast w Bułgarii, historycznie trzecia stolica państwa. Symbol bułgarskiej niepodległości i państwowości.
  Strudel – specyficzne, kruche, wielowarstwowe ciasto deserowe (podobne do półfrancuskiego), najczęściej ze słodkim nadzieniem (jabłkowym, wiśniowym), posypywane cukrem pudrem lub polewane śmietaną, często podawane na ciepło.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Golonka - element handlowy z kością lub bez, pozyskiwany z tuszy trzody chlewnej, schłodzony lub zamrożony z kością lub bez. Także nazwa potrawy.
  Aragua (hiszp. Estado Aragua) – to jeden z 23 stanów Wenezueli, położony w północno-centralnym regionie tego kraju. Jej obszar to równiny, dżungla, a na wybrzeżu – piękne plaże. Najbardziej popularne to Cata i Coroni. W stanie Aragua utworzono pierwszy w Wenezueli park narodowy nazwany Henri Pittier.

  Reklama