Collegium Civitas w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Collegium Civitas)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Collegium Civitas w Warszawie (CC) – niepubliczna uczelnia w Warszawie.

Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników. Andrzej Paczkowski (ur. 1 października 1938 w Krasnymstawie) – polski historyk, naukowiec, wykładowca akademicki, profesor nauk historycznych i alpinista. W okresie PRL działacz opozycji demokratycznej, w III RP członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej dwóch kadencji, następnie przewodniczący Rady IPN. W latach 1974–1995 (przez 7 kadencji) prezes Polskiego Związku Alpinizmu.

Rozpoczęła działalność w 1997 roku. Jest zarejestrowana w rejestrze uczelni niepublicznych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod numerem 129, ma pełne uprawnienia do nadawania tytułu magistra i licencjata. W 2005 otrzymała uprawnienia do nadawania stopnia doktora socjologii.

Uczelnia ma siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki.

Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk – interdyscyplinarna placówka badawcza, zajmująca się badaniem i dokumentacją polskiej sztuki i kultury artystycznej w zakresie sztuk plastycznych i architektury, muzyki, teatru, filmu i sztuki audiowizualnej.Edmund Wnuk-Lipiński (ur. 4 maja 1944 w Suchej) – polski socjolog, profesor, nauczyciel akademicki, pisarz fantastyki naukowej.

Historia[ | edytuj kod]

Uczelnia powstała z inicjatywy naukowców z Instytutu Studiów Politycznych PAN i działa pod patronatem pięciu instytutów nauk społecznych Polskiej Akademii Nauk:

Juliusz Jan Braun (ur. 29 sierpnia 1948 w miejscowości Milechowy w gminie Chęciny) – polski dziennikarz i polityk, prezes zarządu Telewizji Polskiej, były przewodniczący KRRiT, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji. Studia drugiego stopnia (dawniej: studia uzupełniające magisterskie) – forma kształcenia, na którą są przyjmowani kandydaci posiadający co najmniej kwalifikacje pierwszego stopnia, kończąca się uzyskaniem kwalifikacji drugiego stopnia.
 • Instytutu Filozofii i Socjologii
 • Instytutu Historii
 • Instytutu Sztuki
 • Instytutu Slawistyki
 • Instytutu Studiów Politycznych
 • Rektorzy[ | edytuj kod]

 • Prof. dr hab. Jadwiga Koralewicz (1997–2006)
 • Prof. dr hab. Edmund Wnuk-Lipiński (2006–2012)
 • dr hab. Stanisław Mocek (od 2012)


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Grzegorz Dziemidowicz (ur. 1943 w Warszawie) – polski orientalista, archeolog, dziennikarz i dyplomata, ambasador RP w Egipcie i Sudanie (1994–1999) oraz w Grecji (2001–2005).
  Michał Komar (ur. 28 sierpnia 1946 w Warszawie) - scenarzysta i krytyk filmowy, autor sztuk teatralnych, wydawca i publicysta.
  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – urząd utworzony w Polsce 5 maja 2006 r. do obsługi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działami administracji rządowej „nauka” i „szkolnictwo wyższe” oraz jest dysponentem budżetu na badania naukowe finansowane przez państwo. Przy ministrze działała Rada Nauki, powołana w miejsce zlikwidowanego w 2005 Komitetu Badań Naukowych. Siedziba ministerstwa mieści się w Warszawie, przy ulicy Wspólnej 1/3.
  Józef Niżnik (ur. 1943) – polski filozof i socjolog, prof. dr hab., profesor zwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.
  Tadeusz Antoni Gadacz (ur. 22 października 1955 w Krakowie) – polski filozof i religioznawca, były pijar, prof. dr hab., prof. Collegium Civitas, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Redaktor Encyklopedii Religii Wydawnictwa Naukowego PWN.
  Edwin Bendyk (ur. 1965) – polski dziennikarz, publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem technologii na życie społeczne.
  Hanna Teresa Palska – polska socjolog, dr hab. nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz Collegium Civitas.

  Reklama