Coimbra-B

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Coimbra - B)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Coimbra-B (port: Estação Ferroviária de Coimbra-B) – stacja kolejowa w Coimbrze, w Portugalii. Znajduje się na Linha do Norte, na północ od centrum Coimbry. Oddana została do użytku w ramach Linha do Norte, 10 kwietnia 1864.

Pombal – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Leiria, w regionie Centrum w podregionie Pinhal Litoral. Miejscowość jest siedzibą gminy o tej samej nazwie. Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Położenie[ | edytuj kod]

Znajduje się ona przy Rua do Padrão, w sołectwie Eiras.

Infrastruktura[ | edytuj kod]

Stacja posiada 5 torów pasażerskich o długości 400 i 240 metrów, znajdujących się przy 3 peronach o długości 223-297 metrów i 45-95 cm wysokości.

Estarreja – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Aveiro, w regionie Centrum w podregionie Baixo Vouga. Miejscowość jest siedzibą gminy o tej samej nazwie. Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Vila Nova de Gaia jest portugalskim miastem, należącym do dystryktu Wielkie Porto, regionu Północnej Portugalii i aglomeracji miasta Porto. Miasto jest położone na lewym brzegu rzeki Douro. Jest siedzibą władz powiatowych (municipio) oraz powiatu o tej samej nazwie, ma powierzchnię ok. 170,82 km² i ok. 288 749 mieszkańców (2001), jest podzielone na 24 sołectwa (freguesias). Obszar graniczy przez rzekę z miastem Porto, na północnym wschodzie z Gondomar. Od strony południowej styka się z powiatami (municipios) Santa Maria da Feira i Espinho, od strony zachodniej graniczy z Oceanem Atlantyckim. Miastu nadano prawa miejskie dnia 28 czerwca 1984.
Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.
Linha do Norte – portugalska główna linia kolejowa, która łączy dwa największe miasta Portugalii, Lizbonę i Porto. Jej długość wynosi 314 km i przecina kilka innych ważnych miastach, takich jak Vila Franca de Xira, Santarém, Entroncamento, Pombal, Coimbra, Aveiro, Espinho i Vila Nova de Gaia. Stanowi trzon portugalskiego systemu kolejowego przewozów ładunków i pasażerów

Reklama