Coimbra (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Coimbra (port: Estação Ferroviária de Coimbra, w użyciu także nazwy: Coimbra-A, Coimbra-Cidade) – stacja kolejowa w Coimbrze, w Portugalii. Została otwarta 18 października 1885 przez Companhia Real dos Caminhos de Ferro Portugueses.

Lousã – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Coimbra, w regionie Centrum w podregionie Pinhal Interior Norte.Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwotnie planowano, że Linha da Beira Alta powinna rozpoczynać się na stacji Coimbra - B, znanej wówczas jako Coimbra; jednak ze względu na różne problemy techniczne, dekret z 23 marca 1878 stwierdził, że będzie się ona rozpoczynać w Pampilhosa. W celu zrekompensowania miastu Coimbra te straty, spółka odpowiedzialnej za budowę Linha da Beira Alta, Companhia dos Caminhos de Ferro Portugueses da Beira Alta, powinna zbudować najbliższą stację do centrum miasta i odpowiednio rozbudować sieć połączeń kolejowych. Jednak z powodu konfliktu tej spółki z państwem, postanowiono, że prac tych dokona Companhia Real dos Caminhos de Ferro Portugueses.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.

Stacja została otwarta w dniu 18 października 1885, aby służyć jako Terminal dla Ramal de Coimbra.

W dniu 7 lutego 1903, projekt na rozbudowę tej stacji został opracowany, który został zatwierdzony dekretem z dnia 27 czerwca; plan ten został jednak zastąpiony nowym projektem z dnia 13 lipca, który został zatwierdzony przez rząd w dniu 31 Sierpnia. Zgodnie z nowym planem, było konieczne, aby udostępnić 254 metrów kwadratowych nowej powierzchni, podczas gdy projekt pierwotny potrzebował tylko 162 metry. Przedsięwzięcie wywołało jednak protesty w Coimbrze, ponieważ uważano, że rozbudowa byłaby szkodliwa dla projektów istniejących już w mieście.

Pierwszy odcinek Caminho de Ferro de Coimbra a Arganil, między tym miastem i Lousã, otwarto 16 grudnia 1906.

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama