• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Coimbra - stacja kolejowa

  Przeczytaj także...
  Coimbra - B (port: Estação Ferroviária de Coimbra-B) – stacja kolejowa w Coimbrze, w Portugalii. Znajduje się na Linha do Norte, na północ od centrum Coimbry. Oddana została do użytku w ramach Linha do Norte, 10 kwietnia 1864.Coimbra (wym. [kuˈĩbɾɐ]) to trzecie największe miasto w Portugalii, leżące nad rzeką Mondego, w dystrykcie Coimbra, w regionie Centrum w podregionie Baixo Mondego. Miejscowość jest siedzibą gminy o tej samej nazwie. Pierwsza stolica Portugalii, przez wiele lat rezydencja monarchów, miasto narodzin sześciu królów Portugalii, pierwszej dynastii, pierwszego uniwersytetu w kraju.
  Lousã – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Coimbra, w regionie Centrum w podregionie Pinhal Interior Norte.

  Coimbra (port: Estação Ferroviária de Coimbra, w użyciu także nazwy: Coimbra-A, Coimbra-Cidade) – stacja kolejowa w Coimbrze, w Portugalii. Została otwarta 18 października 1885 przez Companhia Real dos Caminhos de Ferro Portugueses.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwotnie planowano, że Linha da Beira Alta powinna rozpoczynać się na stacji Coimbra - B, znanej wówczas jako Coimbra; jednak ze względu na różne problemy techniczne, dekret z 23 marca 1878 stwierdził, że będzie się ona rozpoczynać w Pampilhosa. W celu zrekompensowania miastu Coimbra te straty, spółka odpowiedzialnej za budowę Linha da Beira Alta, Companhia dos Caminhos de Ferro Portugueses da Beira Alta, powinna zbudować najbliższą stację do centrum miasta i odpowiednio rozbudować sieć połączeń kolejowych. Jednak z powodu konfliktu tej spółki z państwem, postanowiono, że prac tych dokona Companhia Real dos Caminhos de Ferro Portugueses.

  Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.

  Stacja została otwarta w dniu 18 października 1885, aby służyć jako Terminal dla Ramal de Coimbra.

  W dniu 7 lutego 1903, projekt na rozbudowę tej stacji został opracowany, który został zatwierdzony dekretem z dnia 27 czerwca; plan ten został jednak zastąpiony nowym projektem z dnia 13 lipca, który został zatwierdzony przez rząd w dniu 31 Sierpnia. Zgodnie z nowym planem, było konieczne, aby udostępnić 254 metrów kwadratowych nowej powierzchni, podczas gdy projekt pierwotny potrzebował tylko 162 metry. Przedsięwzięcie wywołało jednak protesty w Coimbrze, ponieważ uważano, że rozbudowa byłaby szkodliwa dla projektów istniejących już w mieście.

  Pierwszy odcinek Caminho de Ferro de Coimbra a Arganil, między tym miastem i Lousã, otwarto 16 grudnia 1906.

  Linie kolejowe[ | edytuj kod]

 • Ramal da Lousã
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona stacji
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.859 sek.