• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Coimbra-B

  Przeczytaj także...
  Coimbra (wym. [kuˈĩbɾɐ]) to trzecie największe miasto w Portugalii, leżące nad rzeką Mondego, w dystrykcie Coimbra, w regionie Centrum w podregionie Baixo Mondego. Miejscowość jest siedzibą gminy o tej samej nazwie. Pierwsza stolica Portugalii, przez wiele lat rezydencja monarchów, miasto narodzin sześciu królów Portugalii, pierwszej dynastii, pierwszego uniwersytetu w kraju. Porto (wym. [ˈpoɾtu]) – miasto położone w północnej części Portugalii, nad Oceanem Atlantyckim, u ujścia rzeki Duero (port. Douro). Druga co do wielkości metropolia w państwie, po Lizbonie. W gminie (município) Porto mieszkało (2011 r.) 237 584 mieszkańców, zespół miejski (cidade) zamieszkiwało w 2014 roku 1 496 000 mieszkańców, natomiast w całej metropolii (Área Metropolitana do Porto) mieszka 1 762 524 mieszkańców.
  Pombal – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Leiria, w regionie Centrum w podregionie Pinhal Litoral. Miejscowość jest siedzibą gminy o tej samej nazwie.

  Coimbra-B (port: Estação Ferroviária de Coimbra-B) – stacja kolejowa w Coimbrze, w Portugalii. Znajduje się na Linha do Norte, na północ od centrum Coimbry. Oddana została do użytku w ramach Linha do Norte, 10 kwietnia 1864.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Położenie[ | edytuj kod]

  Znajduje się ona przy Rua do Padrão, w sołectwie Eiras.

  Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.Estarreja – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Aveiro, w regionie Centrum w podregionie Baixo Vouga. Miejscowość jest siedzibą gminy o tej samej nazwie.

  Infrastruktura[ | edytuj kod]

  Stacja posiada 5 torów pasażerskich o długości 400 i 240 metrów, znajdujących się przy 3 peronach o długości 223-297 metrów i 45-95 cm wysokości.

  Historia[ | edytuj kod]

  Planowanie stacji[ | edytuj kod]

  W 1845 roku, angielska kompania kilkakrotnie planowała budowę linii kolejowej w Portugalii, w ramach prac publicznych programu Costy Cabral; jedną z planowanych linii była linia z Alhambra w kierunku Porto, poprzez Coimbrę.

  Inauguracja[ | edytuj kod]

  Stacja ta weszła do służby w dniu 10 kwietnia 1864 roku pod nazwą Coimbra, wraz z odcinka między Estarreja i Taveiro Linha do Norte.

  Vila Nova de Gaia jest portugalskim miastem, należącym do dystryktu Wielkie Porto, regionu Północnej Portugalii i aglomeracji miasta Porto. Miasto jest położone na lewym brzegu rzeki Douro. Jest siedzibą władz powiatowych (municipio) oraz powiatu o tej samej nazwie, ma powierzchnię ok. 170,82 km² i ok. 288 749 mieszkańców (2001), jest podzielone na 24 sołectwa (freguesias). Obszar graniczy przez rzekę z miastem Porto, na północnym wschodzie z Gondomar. Od strony południowej styka się z powiatami (municipios) Santa Maria da Feira i Espinho, od strony zachodniej graniczy z Oceanem Atlantyckim. Miastu nadano prawa miejskie dnia 28 czerwca 1984.Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.

  Po inauguracji, usługi mieszane zaczęły być realizowane przez połączenie Coimbra – Vila Nova de Gaia i Taveiro.

  Rozbudowa[ | edytuj kod]

  Dekret opublikowany 26 stycznia 1876 ustalał, że Linha da Beira Alta powinna rozpoczynać się na stacji Coimbra, ale było kilka problemów z tym szlakiem, więc inny dekret z 23 marca 1878 roku zmodyfikował te połączenie na Pampilhosa. W zamian za to, firma odpowiedzialna za budowę tej linii kolejowej zdecydowała się wybudować linię z dworca Coimbra do centrum miasta; jednak w 1882 roku, prace nie zostały jeszcze rozpoczęte, ze względu na konflikty między Companhia dos Caminhos de Ferro Portugueses da Beira Alta i państwem portugalskim. Prawo do budowy i zarządzania Ramal de Coimbra zostały przekazane w ten sposób do Companhia dos Caminhos de Ferro Portugueses, które zostało otwarte na 18 października 1885.

  Linha do Norte – portugalska główna linia kolejowa, która łączy dwa największe miasta Portugalii, Lizbonę i Porto. Jej długość wynosi 314 km i przecina kilka innych ważnych miastach, takich jak Vila Franca de Xira, Santarém, Entroncamento, Pombal, Coimbra, Aveiro, Espinho i Vila Nova de Gaia. Stanowi trzon portugalskiego systemu kolejowego przewozów ładunków i pasażerów

  Elektryfikacja[ | edytuj kod]

  Odcinek między Pombal i Coimbra-B została przystosowany do trakcji elektrycznej w październiku 1963 jako część programu elektryfikacji Linha do Norte. Następny odcinek do Pampilhosa został zelektryfikowany w marcu następnego roku.

  Linie kolejowe[ | edytuj kod]

 • Linha do Norte
 • Ramal da Lousã
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. "A evolução das linhas portuguesas e o seu significado ferroviário"
  2. (6 de Janeiro de 2011) "Directório da Rede 2012": 75, 97. Rede Ferroviária Nacional.
  3. "80 Anos de Caminhos de Ferro" Gazeta dos Caminhos de Ferro 48
  4. Escada Rolante: Há 104 anos. Gazeta dos Caminhos de Ferro 81
  5. (1 de Dezembro de 1965) "Otros países, otras noticias" (em espanhol). Via Libre 2 (24): 24.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona stacji
 • Reklama

  Czas generowania strony: 1.206 sek.