Codemasters

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Codemasters (wcześniejsza nazwa Code Masters) jest jednym z najstarszych brytyjskich producentów i wydawców gier komputerowych. Dyrektorem generalnym firmy jest Rod Cousens (poprzednio w Acclaim). W 2005 Codemasters został uznany za najlepszego niezależnego wydawcę przez ogólnoświatowy miesięcznik wydawców gier komputerowych "Develop". Dnia 14 grudnia 2020 pojawiła się informacja, że EA planuje wykupić Codemasters za 1,2 miliarda dolarów.

F1 Race Stars – komputerowa gra o tematyce Formuły 1 wyprodukowana przez brytyjskie studio Codemasters. Gra została wydana 13 listopada 2012 roku na platformy PC, PlayStation 3 oraz Xbox 360. 10 grudnia gra została wydana pod tytułem F1 Race Stars: Powered Up Edition na Wii U.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

Historia[ | edytuj kod]

Firma została założona w 1986 roku przez Richarda i Davida Darlingów (wcześniej pracowali dla Mastertronic). Codemasters szybko odniosło sukces na rynku gier dla komputerów ZX Spectrum, tworząc proste logiczne zagadki, polegające na połączeniu ze sobą różnych elementów (puzzli). Najlepszym przykładem takich gier jest seria Dizzy. Dizzy stał się nieoficjalną maskotką ZX Spectrum. Początkowo gry wydawano na popularną wówczas platformę ZX Spectrum. Wkrótce, kolejne części, a było ich aż 8 powstawały także na inne komputery, między innymi Atari ST, Amigę, Nintendo Entertainment System (w Polsce klon Pegasus), czy później zwykły pecet. Gry z Dizzym cieszyły się ogromną popularnością, a przy tym były tanie. W 1993 r. wydano ostatnią grę z tej serii.

Entertainment and Leisure Software Publishers Association (w skrócie ELSPA) jest organizacją założoną przez brytyjskiego wydawcę oprogramowania. Do 2002 roku znana była pod nazwą European Leisure Software Publishers Association.Colin McRae Rally – seria dziewięciu wyścigowych i rajdowych gier wideo produkowanych przez brytyjskie studio Codemasters, sygnowana nazwiskiem szkockiego kierowcy rajdowego Colina McRae. W Polsce pierwszą część wydała Cenega, następne cztery zostały wydane przez CD Projekt, DiRT i DiRT 2 przez Codemasters, a DiRT 3 i DiRT Showdown (w 2012 roku) przez Licomp Empik Multimedia.

Gry wydawane przez Codemasters w latach 80. były unikalne pod względem niskich cen. Jednak kiedy w 1992 roku firma rozpoczęła produkcje lepszych, wysokobudżetowych gier, wielu fanów oraz magazyny branżowe oskarżyły wydawcę o komercyjny kierunek działań.

Na początku lat 90. Darlingowie wynaleźli urządzenie do oszukiwania w grach. Game Genie pozwalało modyfikować stan pamięci konsoli, zmieniając w ten sposób różne wartości w grze (ilość życia, zdrowia itp.). Game Genie było przedmiotem procesu, w którym Nintendo bezskutecznie starało się zablokować sprzedaż urządzenia. Darlingowie opracowali też technologię, dzięki, której Codemasters mogło wydawać własne nielicencjonowane gry na konsolę Nintendo, obchodząc zabezpieczenia konsoli.

Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.F1 2013 – oficjalna gra komputerowa o tematyce Formuły 1 wyprodukowana przez brytyjskie studio Codemasters Birmingham i wydana przez Codemasters na platformy PC, PlayStation 3 oraz Xbox 360. Gra została wydana 4 października 2013 roku.

Z czasem gdy rynek 8-bitowych komputerów zaczął maleć, Codemasters zaczął rozszerzać wpływy na rynek konsol 16-bitowych. Efektem tego są ostatnie gry z serii Dizzy, Micro Machines oraz Pete Sampras Tennis.

Twórcy przedsiębiorstwa zostali uhonorowani nagrodą ELSPA Hall of Fame.

The Fantastic Adventures of Dizzy (Fantastic Dizzy) – przygodowa/platformowa gra komputerowa wydana w 1991 przez Codemasters. Jest dostępna dla wielu platform, w tym Sega Mega Drive/Genesis, Sega Master System, Sega Game Gear, NES, Amiga i DOS. W Polsce była dostępna na kartridżu Pegasusa.Amiga (hiszp. la amiga – przyjaciółka) – popularna marka komputerów produkowanych między innymi przez firmę Commodore. Po bankructwie Commodore marka została przejęta przez firmę Escom, a następnie przez Gateway. W końcu wyłoniła się samodzielna firma Amiga INC, która po bankructwie sprzedała wszelkie prawa firmie KMOS. Z kolei KMOS zmieniło nazwę na Amiga Inc.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Przenośna konsola gier wideo – lekkie, niewielkich rozmiarów urządzenie elektroniczne posiadające wbudowany ekran, klawisze sterowania i głośniki. Ich niewielkie rozmiary i waga umożliwia noszenie ich przy sobie i granie w dowolnym miejscu i czasie. W przeciwieństwie do konsoli zasilana jest prądem stałym, a ekran, głośniki i kontroler stanowią integralną część urządzenia.
F1 2015 – komputerowa gra wyścigowa o tematyce Formuły 1, wyprodukowana przez brytyjskie studio Codemasters. Gra została wydana 10 lipca 2015 roku na platformy PC, PlayStation 4 oraz Xbox One.
TOCA Race Driver 3 (znana też jako ToCA Race Driver 3, a w Stanach Zjednoczonych znana jako TOCA Race Driver 2006) – wyścigowa gra komputerowa wyprodukowana i wydana w 2006 przez Codemasters. Jest to piąta część serii ToCA.
Overlord – przygodowa gra akcji przedstawiona w widoku z perspektywy trzeciej osoby wyprodukowana przez Triumph Studios i 4J Studios na platformy Microsoft Windows, PlayStation 3 oraz Xbox 360.
F1 2014 – komputerowa gra wyścigowa o tematyce Formuły 1, wyprodukowana przez brytyjskie studio Codemasters. Gra została wydana 17 października 2014 roku na platformy PC, PlayStation 3 oraz Xbox 360.
F1 2017 – komputerowa gra wyścigowa o tematyce Formuły 1, wyprodukowana przez brytyjskie studio Codemasters. Gra została wydana 25 sierpnia 2017 roku na platformy PC, PlayStation 4 oraz Xbox One.
Cannon Fodder – wojenna gra komputerowa stworzona przez Sensible Software, będąca połączeniem gry zręcznościowej z elementami RTS.

Reklama