• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Coahuila  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Zacatecas – stan w północno-środkowym Meksyku. Graniczy ze stanami: Durango (na północnym zachodzie), Coahuila (na północy), San Luis Potosí (na wschodzie), Aguascalientes (na południu) i Jalisco (na południowym zachodzie).Jeleń – zwyczajowa nazwa kilku rodzajów zwierząt z rodziny jeleniowatych. Mianem tym określa się gatunki należące do rodzajów: Cervus, Blastocerus, Ozotoceros, Odocoileus i inne. W Polsce mianem tym określa się jelenia szlachetnego.
  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Najważniejszymi działami gospodarki są: górnictwo, rolnictwo i przemysł. W Coahuili wytwarza się jedną trzecią całej produkcji stali w kraju, która idzie na eksport do amerykańskich zakładów motoryzacyjnych General Motors i Daimler-Chrysler. Wiele zakładów produkcyjnych to tzw. maguiladoras, czyli fabryki, których produkcja jest zorientowana głównie na rynek amerykański a ich siedziby znajdują się blisko granicy z USA. Zaczęły się one gwałtownie rozwijać po powstaniu w 1994 r. NAFTY, obecnie takich fabryk jest tutaj ok. dwustu. Główną gałęzią przemysłu Coahuili jest branża samochodowa.

  Saltillo - miasto w północnym Meksyku, w górach Sierra Madre Wschodnia, na wysokości około 1600 metrów, stolica stanu Coahuila. Około 591 tys. mieszkańców.Ziemniak, kartofel, psianka ziemniak (Solanum tuberosum L.) – gatunek byliny należący do rodziny psiankowatych. Nazwa ”ziemniak” odnosi się zarówno do całej rośliny, jak i do jej jadalnych, bogatych w skrobię bulw pędowych, z powodu których gatunek jest uprawiany na masową skalę. Roślina wywodzi się z Andów, gdzie udomowiono ją ok. 8 tysięcy lat temu. Ziemniak został przywieziony do Europy w końcu XVI wieku, w ciągu następnych stuleci stał się integralną częścią wielu kuchni z całego świata. Obecnie jest czwartą pod względem produkcji rośliną uprawną (po pszenicy, ryżu i kukurydzy).

  Ważną częścią gospodarki pozostaje rolnictwo. Uprawia się tu m.in. bawełnę, ziemniaki, winogrona, pszenicę, kukurydzę i sorgo. Wybudowane liczne zapory rzeczne umożliwiają nawadnianie ziemi. Chowa się także liczne stada bydła, głównie dla dostarczania surowca do licznych tu mleczarni.

  Z ważniejszych surowców mineralnych w Coahuili wydobywa się: węgiel, żelazo, tytan, ołów i dolomity.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Durango – stan w północno-zachodnim Meksyku. Graniczy ze stanami Sinaloa, Chihuahua, Coahuila, Zacatecas oraz Nayarit. Stolicą stanu jest miasto Durango.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Las Playitas

 • Tama na rzece Rio Grande. • Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  José de la Cruz Porfirio Díaz Mori (ur. 15 września 1830 w Oaxace, zm. 2 lipca 1915 w Paryżu) – prezydent Meksyku, dyktator, rządził Meksykiem od 1876 do 1911 (z czteroletnią przerwą).
  NAFTA (ang. North American Free Trade Agreement) – Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu lub Północnoamerykańska Strefa Wolnego Handlu– umowa zawarta pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem, tworząca pomiędzy tymi państwami strefę wolnego handlu.
  Żelazo (Fe, łac. ferrum) – metal z VIII grupy pobocznej o dużym znaczeniu gospodarczym, znane od czasów starożytnych.
  Comarca Lagunera (LA LAGUNA) jest 9-tym co do wielkości obszarem metropolitarnym w Meksyku, położonym pomiędzy dwoma stanami Coahuila i Durango. Utworzona przez Izbę Deputowanych i zatwierdzona przez senat Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w dniu 4 października 2010.
  Nieświszczuk czarnoogonowy, dawniej: nieświszczuk (Cynomys ludovicianus) zwany też pieskiem preriowym – gatunek ssaka z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae). Jest jednym z pięciu gatunków gryzoni zaliczanych do rodzaju nieświszczuków. Zamieszkuje prerie na dużym obszarze Ameryki Północnej: od południowej części kanadyjskiej prowincji Saskatchewan po południowe regiony meksykańskiego stanu Coahuila oraz od wschodniej części stanu Nebraska po zachodnie krańce Montany.
  Partia Rewolucyjno-Instytucjonalna (Partido Revolucionario Institucional, PRI) – meksykańska centrowa partia polityczna powstała 4 marca 1929 roku pod nazwą Partii Narodowo-Rewolucyjnej. 30 marca 1938 zmieniła nazwę na Partię Rewolucji Meksykańskiej, a obecna nazwa została ustalona 18 stycznia 1946 roku.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.