• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Clive Cussler  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Aurora – miasto w USA (stan Illinois), w hrabstwach Kane, DuPage, Kendall i Will; wchodzące w skład zespołu miejskiego Chicago.
  Publikacje[ | edytuj kod]

  Przygody Dirka Pitta[ | edytuj kod]

  * Chociaż powieść Wir Pacyfiku została wydana w 1983, jej akcja toczy się przed wydarzeniami opisanymi w Aferze śródziemnomorskiej.
  ** Powieści, w których występują dzieci Dirka Pitta: Dirk Jr. oraz Summer.

  Współautorem tytułów 18-24 jest syn Clive’a Cusslera – Dirk.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).

  Z archiwów NUMA[ | edytuj kod]

  Współautorem pierwszych ośmiu powieści jest Paul Kemprecos, pozostałych zaś – Graham Brown. Ta seria książek skupia się na Kurcie Austinie, kierowniku Zespołu do Zadań Specjalnych w NUMA oraz jego przygodach. Pojawiają się tu niektóre postacie z serii o Dirku Pitcie (m.in. James Sandecker, Rudi Gunn, Hiram Yaeger oraz St. Julien Perlmutter). W epizodach występuje również Dirk Pitt.

  Frachtowiec – statek handlowy przewożący towary drogą morską, będący w dyspozycji przewoźnika, np. masowiec, kontenerowiec, drobnicowiec. Termin ten wiąże się z wziętym z języka niemieckiego słowem fracht, który oznacza opłatę za przewóz towarów drogą morską.National Underwater and Marine Agency (NUMA) – organizacja non-profit założona przez pisarza Clive’a Cusslera zajmująca się poszukiwaniami i badaniem znaczących historycznie wraków okrętów, samolotów itp.. NUMA to także fikcyjna organizacja rządowa z książek Cusslera – będąca morskim odpowiednikiem NASA – posiadająca flotę statków badawczych i najnowocześniejszy sprzęt. W NUMA pracują bohaterowie książek Cusslera, np. Dirk Pitt, Al Giordino i Kurt Austin.

  Z archiwów „Oregona”[ | edytuj kod]

  Współautorami powieści tego cyklu są Craig Dirgo, Jack Du Brul i Boyd Morrison. Seria skupia się na statku „Oregon”, który został po raz pierwszy przedstawiony w powieści Potop. Stary, przerdzewiały i niewzbudzający podejrzeń frachtowiec jest w rzeczywistości nowoczesnym okrętem szpiegowskim, dowodzonym przez Juana Cabrillo. Załoga wykonuje tajne misje dla CIA. W powieściach pojawiają się m.in. Dirk Pitt i Kurt Austin.

  Wojna koreańska (kor. 한국전쟁) – wojna tocząca się w latach 1950–1953 na terytorium Półwyspu Koreańskiego między komunistycznymi siłami KRLD (północnokoreańskimi) i wspierającymi je wojskami ChRL, a siłami ONZ (głównie amerykańskimi) wspierającymi wojska Republiki Korei (południowokoreańskie).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Opowieści o Isaacu Bellu[ | edytuj kod]

  Ta seria książek różni się od pozostałych powieści Cusslera. Akcja toczy się na początku XX w. Głównym bohaterem jest Isaac Bell, błyskotliwy śledczy z Agencji Detektywistycznej van Dorna. Od drugiej części współautorem jest Justin Scott.

  Sam i Remi Fargo[ | edytuj kod]

  Cykl powieściowy, którego bohaterami są Sam i Remi Fargo, poszukiwacze przygód i skarbów. Jak zwykle u Cusslera, akcja książek toczy się w różnych rejonach świata. Współautorem trzech pierwszych tytułów jest Grant Blackwood, czwartego i piątego – Thomas Perry, szóstą i siódmą część współtworzył Russell Blake, a od części ósmej drugim autorem jest Robin Burcell.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Nieznane pola: "source", "data i miejsce śmierci", "data i miejsce urodzenia", "pełne imię i nazwisko", "quote" oraz "pisarz".

  Powieści dla dzieci[ | edytuj kod]

  Książki faktograficzne[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Bestseller (z ang. "najlepiej sprzedający się") – książka, film, gra lub inne wydawnictwo, które dzięki tematowi, sposobowi ujęcia, szczególnej aktualności lub innym czynnikom uzyskuje w pewnym okresie największą popularność i najwyższe nakłady, niejednokrotnie niezależnie od swej wartości artystycznej.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Alhambra – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. W 2010 zamieszkiwało je 83 089 osób. Miasto leży na wysokości 150 metrów n.p.m. i zajmuje powierzchnię 19,7 km².
  The Explorers Club (ang.), czyli Klub Odkrywców – stowarzyszenie, założone w USA w 1905, które nastawione jest na promocję i postęp w badaniach terenowych, eksploracji naukowej oraz podtrzymania idei eksploracji. Oprócz tego działania Klubu obejmują dziedziny edukacji i służby publicznej, przez co zachęcają młodych ludzi do zajmowania się szeroko pojętą eksploracją nowych dziedzin.
  Dirk Cussler (ur. 1961) − amerykański pisarz, współautor serii powieści przygodowych o Dirku Pitcie, pisanych razem z ojcem Clive’em Cusslerem.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  United States Air Force (USAF) – Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialny za pewną część działań w powietrzu (duża liczba samolotów i śmigłowców bojowych podlega także marynarce wojennej, wojskom lądowym i korpusowi piechoty morskiej). Utworzone zostały jako odrębny rodzaj sił zbrojnych na bazie lotnictwa armii amerykańskiej, 18 września 1947, poprzednikiem USAF były:
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.763 sek.