Cleo (piosenkarka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cleo, właśc. Joanna Krystyna Klepko (ur. 25 czerwca 1983 w Szczecinie) – polska piosenkarka, autorka tekstów, malarka i projektantka mody, z wykształcenia architekt krajobrazu.

Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska. Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.

Karierę zaczynała w chórze gospel Soul Connection. W latach 2004–2005 współtworzyła duet Dwie Asie, który udzielał się wokalnie w utworach wykonawców hip-hopowych, takich jak Pih czy Endefis. W latach 2007–2013 występowała gościnnie m.in. na nagraniach raperskich Onara czy WSRH. Od 2013 współpracuje z Donatanem, z którym wydała album studyjny Hiper/Chimera (2014) i solowe Bastet (2016) oraz superNOVA (2020). Pierwszą płytę promowali m.in. singlem „My Słowianie”, z którym zajęli 14. miejsce w finale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji. Z pierwszą płytą dotarła na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce. Za sprzedaż swoich albumów i singli otrzymała jedną diamentową płytę, trzy potrójnie platynowe, cztery platynowe i jedną złotą.

Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (dawniej w TVN: Taniec z gwiazdami, ang. Strictly Come Dancing) – program rozrywkowy nadawany przez TVN od 2005 do 2011 roku, a od 2014 roku w Telewizji Polsat. Program produkowany jest na podstawie formatu Dancing with the Stars na licencji BBC Worldwide.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Laureatka dwóch Superjedynek i dwóch nagród Eska Music Awards, zdobywczyni statuetek na festiwalach TOPtrendy, Lato Zet i Dwójki oraz Polsat SuperHit Festiwal. Poza działalnością muzyczną była uczestniczką lub trenerką w kilku programach rozrywkowych oraz wzięła udział w trzech dużych kampaniach reklamowych.

Życiorys[ | edytuj kod]

Rodzina i edukacja[ | edytuj kod]

Ma brata bliźniaka, Piotra. Dzieciństwo spędziła na warszawskim Ursynowie. Jest absolwentką Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł magistra inżyniera architekta krajobrazu. W czasach studenckich przez pół roku mieszkała w Paryżu.

Robert Lewandowski (ur. 21 sierpnia 1988 w Warszawie) – polski piłkarz występujący na pozycji napastnika w Borussii Dortmund oraz reprezentacji Polski. Uczestnik finałów Mistrzostw Europy 2012.WSRH (skrót od Wyższa Szkoła Robienia Hałasu) – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Powstała w 2008 roku z inicjatywy poznańskich raperów Shelleriniego i Słonia.

Początki kariery[ | edytuj kod]

Była członkinią chóru gospel Soul Connection oraz duetu Dwie Asie, który udzielił się wokalnie na nagraniach kilku wykonawców środowiska hip-hopowego. W 2006 zajęła pierwsze miejsce w kategorii rhythm and blues w pierwszej edycji internetowego konkursu muzycznego „Studio Garaż”.

W 2011 wzięła udział w pierwszej edycji programu X Factor, w którym na castingu wykonała utwór „Proud Mary” i nie przeszła do kolejnego etapu.

LI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbył się w dniach 6-8 czerwca 2014 r. w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu.Proud Mary – utwór rockowy napisany przez Johna Fogerty’ego i nagrany przez jego zespół Creedence Clearwater Revival. Po raz pierwszy ukazał się na albumie Bayou Country oraz promującym go singlu w styczniu 1969. Utwór ten, uważany za jeden z najlepszych w dorobku zespołu, w 1998 został wprowadzony do Grammy Hall of Fame, a w 2004 został umieszczony na liście 500 najlepszych piosenek wszech czasów magazynu „Rolling Stone”.

2014–2015: Rozpoczęcie współpracy z Donatanem, Hiper/Chimera[ | edytuj kod]

Cleo podczas występu w finale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kopenhadze, maj 2014

W 2013 rozpoczęła współpracę z Donatanem. W listopadzie wydali pierwszy wspólny singel „My Słowianie”, który stał się ogólnokrajowym przebojem. 25 lutego 2014 zostali ogłoszeni reprezentantami Polski z utworem „My Słowianie – We Are Slavic” podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Kopenhadze. 29 marca była gościem podczas przedkonkursowej imprezy promocyjnej w Rydze, a 1 maja wystąpiła z piosenką „My Słowianie” podczas koncertu Tu bije serce Europy z okazji 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 8 maja wystąpiła w drugim półfinale Eurowizji i awansowała do rozgrywanego 10 maja finału, w którym zajęła 14. miejsce. 31 maja uczestniczyła w konkursie Największe przeboje roku podczas festiwalu TOPtrendy 2014 jako jedna z artystek, których piosenki były najczęściej granymi w stacjach radiowych w ostatnim roku. Podczas koncertu odebrała nagrodę specjalną od słuchaczy radia RMF Maxxx. 7 czerwca wystąpiła w koncercie Superjedynki podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a także wraz z Donatanem została nagrodzona Superjedynką w kategorii SuperGwiazda w sieci. W lipcu nagrała z Donatanem i zespołem Enej utwór „Brać”, do którego zrealizowali teledysk.

Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy - nagroda przyznawana przez polską redakcję MTV podczas corocznego rozdania MTV Europe Music Awards. Nagrodę dla najlepszego polskiego wykonawcy po raz pierwszy przyznano w 2000 r. O zwycięstwie decydują widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (smsowego).Szansa na sukces – teleturniej muzyczny typu talent show, emitowany w TVP2 od 14 listopada 1993 do 29 kwietnia 2012 w niedziele o godzinie 15.00. Twórcą programu była Elżbieta Skrętkowska, prowadził go Wojciech Mann.

7 listopada 2014 wydała debiutancki album studyjny pt. Hiper/Chimera, który nagrała z Donatanem. Dwa dni przed premierą odebrała za wydawnictwo status złotej płyty, a we wrześniu 2016 – potrójnej platynowej płyty. Z płytą dotarła do 1. miejsca listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce.

2015–2017: Bastet[ | edytuj kod]

Cleo z płytą Bastet, 2016

Jesienią 2015 uczestniczyła w czwartej edycji programu rozrywkowego Polsatu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami, w parze z Janem Klimentem zajęła trzecie miejsce, odpadając w odcinku półfinałowym.

Donguralesko (zapisywane jako donGURALesko lub DonGuralEsko), właściwie Piotr Górny (ur. 8 marca 1980 w Poznaniu), znany również jako Gural, Guraal, DGE, DJ Dziadzior, Giovanni Dziadzia, Dziadzia Giovanni, Osieroconych Płyt Selektor – polski raper i producent muzyczny. Działa na polskiej scenie hip-hopowej od 1994 roku i jest członkiem takich grup muzycznych jak Rapscalion X, Killaz Group, Super Grupa, K.A.S.T.A., PDG Kartel oraz GTW. Donguralesko współpracował z takimi wykonawcami jak Tede, Sido, DJ Kostek, Matheo, Paluch, Miodu, Waldemar Kasta, VNM, Wdowa, Brahu, Pih, Rafi, Shellerini, Fokus, Grubson czy Pezet.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

W grudniu 2015 podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Music Polska. 30 grudnia wydała singel „Zabiorę nas”, który w styczniu 2016 został zremiksowany przez Basta. 13 maja 2016 wydała singel „Wolę być”, a 5 lipca – „N-O-C”. Jeszcze w 2016 wystąpiła w spocie reklamowym sieci telekomunikacyjnej T-Mobile. 2 września wydała album pt. Bastet, z którym zadebiutowała na trzecim miejscu Oficjalnej Listy Sprzedaży. Pod koniec września otrzymała nominację do nagród Europejskiej Nagrody Muzycznej 2016 dla najlepszego polskiego wykonawcy”. W grudniu zaprezentowała teledysk do singla „Na pół”.

65. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany w dniach 12, 14 i 16 maja 2020 roku w Ahoy Rotterdam w Rotterdamie. Gospodarzem konkursu będzie Holandia, która zwyciężyła w finale konkursu organizowanego w 2019. Organizatorem będzie Europejska Unia Nadawców wraz z nadawcami publicznymi: Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stitching (NOS) i AVROTROS. B.R.O, właściwie Jakub Birecki (ur. 24 kwietnia 1992 w Warszawie) – polski raper. W 2009 roku artysta przy współpracy z producentem Pulsem wydał pierwszy nielegal zatytułowany „Univers Story”. 8 kwietnia 2011 roku B.R.O Zagrał koncert u boku takich wykonawców jak Smagalaz czy WuWunio oraz tego samego dnia miała miejsce premiera albumu Next Level.

26 maja 2017 wydała reedycję albumu pt. Bastet, który wzbogaciła o drugi krążek, zawierający dwie premierowe piosenki („Pali się” i „Serce”) oraz wersje instrumentalne utworów z płyty. W czerwcu potwierdziła prace nad materiałem na trzeci album. W październiku zaprezentowała teledysk do singla „Pali się”, a 27 listopada – do utworu „Coraz bliżej święta”, który nagrała na potrzeby kampanii reklamowej marki Coca-Cola, w której także wystąpiła.

Moda – w potocznym rozumieniu oznacza potrzebę naśladowania innych, aby się identyfikować z nimi, ta psychiczna potrzeba najdobitniej jest widoczna w ubiorze. Moda występuje także w innych dziedzinach życia społecznego. Wiąże się z pojęciem stylu, ale nie jest jego synonimem podobnie jak pojęcie elegancji. Może być modny ubiór, wygląd, sposób zachowania, lecz także styl muzyczny, styl artystyczny, światopogląd czy pewien sposób postępowania, czyli ogólnie rzecz biorąc styl życia, który jest popularny w jakimś czasie w jakimś środowisku. W węższym znaczeniu słowo moda odnosi się do projektowania ubioru. Moda zawsze posiada grupę, która pierwsza inicjuje naśladownictwo czegoś, najczęściej form ubioru. Natomiast styl w modzie jest związany z indywidualnym, przystosowanym do potrzeb psychicznych określonego użytkownika sposobem wyrażania siebie poprzez formę ubioru.Lato Zet i Dwójki 2014 – czwarta edycja trasy koncertowej „Lato Zet i Dwójki”, składającej się z dziewięciu otwartych koncertów w Kołobrzegu (dwukrotnie), Słubicach, Zielonej Górze, Łodzi, Toruniu, Koszalinie, Zabrzu i Uniejowie. Siedem z nich transmitowanych było na żywo przez TVP2. Trasę poprowadzili Rafał Olejniczak oraz Marika (którą w Koszalinie zastąpiła Anna Popek, a w Uniejowie Magdalena Mielcarz). Obu prezenterów wspomagał redaktor Radia Zet, Kamil Nosel.

2018–2020: superNOVA[ | edytuj kod]

Cleo w 2019 roku

7 lutego 2018 zaprezentowała teledysk do singla „Łowcy gwiazd”, a 6 czerwca – do singla „Eva”, który nagrała z Mesajahem. 18 czerwca opublikowała piosenkę „Łowcy”, będącą nową wersją singla „Łowcy gwiazd”, którą nagrała w celu wsparcia reprezentacji Polski w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. Jesienią 2018 została trenerką w drugiej edycji konkursu talentów TVP2 The Voice Kids. W 2019 wydała dwa single, „Wrrra” i „Za krokiem krok”, z którym po raz pierwszy dotarła na szczyt radiowej listy AirPlay – Top. Jesienią 2019 wydała kolejne dwa single: „Kły”, nagrany z donGURALesko w ramach wspólnego projektu Donatana i Roberta Lewandowskiego, a także „Dom”.

Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Ciąża bliźniacza, bliźnięta, dwojaczki – rodzaj ciąży wielopłodowej, w której w macicy rozwijają się jednocześnie dwa płody.

W lutym 2020 zasiadała w komisji jurorskiej wyłaniającej reprezentanta Polski w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. 6 marca wydała piosenkę „Alfabet świateł”, wyprodukowaną przez Donatana. 12 sierpnia opublikowała utwór „Bratnie dusze”, nagrany z Dawidem Kwiatkowskim. W sierpniu zasiadła w jury drugiego półfinału programu Szansa na sukces. Eurowizja Junior 2020 oraz była bohaterką reportażu wyemitowanego w programie Uwaga! – Kulisy sławy. Na ponad tydzień przed premierą swojego trzeciego albumu w sieci opublikowała singiel „Znikam”, który nagrała z B.R.O. 18 września wydała album pt. superNOVA, który promowała singlami „Łowcy gwiazd”, „EVA” i „Alfabet świateł”. 28 października wydała teledysk do utworu „W telefonie” z albumu superNOVA. W listopadzie ogłoszono, że została dyrektorką artystyczną sieci sklepów Media Expert, ponadto wystąpiła w kampanii reklamowej tej marki. W grudniu wydała singel „Number One” z gościnnym udziałem Weroniki Juszczak. Do utworu zrealizowała teledysk.

Ursynów – dzielnica Warszawy położona w lewobrzeżnej części miasta. Od południa graniczy z gminami Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Lesznowola.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

2021: vinyLOVA[ | edytuj kod]

W maju 2020 poinformowała, że na 18 marca 2021 zaplanowała premierę albumu pt. vinyLOVA, zawierającego m.in. utwór „Za krokiem krok”. Premiera płyty została jednak przesunięta z powodu pandemii COVID-19.

9 lutego 2021 wydała singiel „Kocham”, do którego zrealizowała teledysk z udziałem kilku influencerów. Została także trenerem w czwartej edycji programu The Voice Kids; za występy w programie otrzymała Telekamerę 2021 w kategorii „juror”. 23 lipca 2021 wydała singel „Polskie Mexico” nagrany z Lexy Chaplin. Do utworu powstał teledysk, który w ciągu godziny zyskał ponad 260 tys. wyświetleń w serwisie YouTube.

OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.Remiks – utwór muzyczny, który powstał dzięki zmianie innego. W odróżnieniu od covera, remiks jest opracowaniem utworu z wykorzystaniem tzw. śladów oryginału udostępnionych przez pierwotnego autora.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Endefis - polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Powstała w 1997 roku w Warszawie z inicjatywy Bartosza Tomzika i Mieszka "Miexona" Maciejewskiego.
Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj miał zadebiutować już podczas 20. edycji festiwalu, jednak wówczas nie został dopuszczony do udziału, ponieważ należał do państw bloku wschodniego. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).
Chór – zespół muzyczny składający się z wokalistów wykonujący utwór jedno- lub wielogłosowy, a cappella bądź z akompaniamentem. Najczęściej prowadzony przez dyrygenta lub chórmistrza.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, w skrócie SGGW – warszawski uniwersytet przyrodniczy, uważany za najstarszy i największy ośrodek tego typu w Polsce. Jej początki sięgają 23 września 1816, kiedy utworzono Instytut Agronomiczny w miejscowości Marymont (obecnie: Bielany, dzielnica Warszawy).
Uwaga! – magazyn reporterów, emitowany przez telewizję TVN od 2 września 2002 roku. Magazyn ma na celu przedstawienie widzom afer, reportaży, ciekawostek na rozmaite tematy. Uwaga! ujawniła afery w ZUS-ie, Biedronce, Kauflandzie, Championie, Constarze, fabryce Grabka w Zgierzu, domach spokojnej starości czy szpitalach. Uwaga! emitowała takie cykle, jak Polacy do pracy, W Twojej sprawie, Zmowa milczenia, Czy wiesz, co jesz?, Kulisy sławy czy Szkoła, jakiej nie znacie. 4 sierpnia 2008 program wyemitował 2000. wydanie.
Eska Music Award – nagroda przyznawana przez Radio Eska. Organizowana jest raz w roku, w okolicach kwietnia i transmitowana przez telewizję TVP2, Eska TV i Radio Eska (wcześniej przez Polsat i TV 4). Pierwsza i druga edycja odbyła się bez kamer telewizyjnych, kolejno w klubach Cabaret i Port West w Łodzi. Trzecia edycja była transmitowana przez TV 4 i była prowadzona przez Marcina Bisiorka (dodatkowo dyrektora artystycznego i autora hasła Zobacz Muzykę), tak jak i następne. Kolejne edycje ukazywały się już na antenie Polsatu (do roku 2010), od 2011 roku edycje kolejne są ukazywane na antenie TVP2, w 2013 roku w TVP1. Do 2009 roku gale wręczenia nagród odbywały się w Łodzi, jednak w 2010 roku gala odbyła się po raz pierwszy w Pruszkowie. Kolejne edycje widowiska odbywały się kolejno w: Katowicach (2011), Kołobrzegu (2012) i Szczecinie, przy okazji finału regat Tall Ships Races 2013.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama