Claude Gensac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Claude Jeanne Malca Gensac (ur. 1 marca 1927 w Acy-en-Multien, zm. 27 grudnia 2016 w Paryżu) – francuska aktorka filmowa i teatralna. Jedna z najpopularniejszych aktorek francuskich lat 60. i 70.

César (pl. Cezar) – prestiżowa, francuska nagroda filmowa przyznawana przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej (Académie des Arts et Techniques du Cinema) od 1976. Jej nazwa wywodzi się od Césara Baldacciniego, francuskiego rzeźbiarza, którego postać jest wzorem wręczanej artystom statuetki.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Początkowo grała tylko w teatrze. Z filmem związała się na dobre dopiero w połowie lat 1960., jednak jej filmowym debiutem był film Sachy Guitry’ego pt. Życie uczciwego człowieka (1952). To właśnie na planie tego filmu po raz pierwszy spotkała Louisa de Funèsa; ona grała pokojówkę, on lokaja. Po latach podczas jednego z przedstawień de Funès zachwycony jej grą zaproponował jej rolę w swoich komediach. Powiedział jej wtedy podobno: Chcę, żebyś grała we wszystkich moich filmach; przynosisz mi szczęście. Tak też się stało. W latach 1967-1982 wystąpiła u boku de Funesa w 9 filmach, odtwarzając zwykle role jego żony. Były to:

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
 • Wielkie wakacje (1967) jako Isabelle Bosquier, żona Charlesa
 • Oskar (1967) jako Germaine Barnier, żona Bertranda
 • Żandarm się żeni (1968) jako Josépha Cruchot, żona Ludovica
 • Hibernatus (1969) jako Edmée de Tartas, żona Huberta
 • Żandarm na emeryturze (1970) jako Josépha Cruchot, żona Ludovica
 • Jo (1971) jako Sylvie Brisebard, żona Antoine’a
 • Skrzydełko czy nóżka (1976) jako Marguerite (pierwsza), sekretarka Duchemina
 • Skąpiec (1980) jako Frosine
 • Kapuśniaczek (1981) jako Amélie Poulangeard
 • Ponadto zagrała w ponad stu innych filmach. Inne filmy z jej udziałem to m.in.:

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
 • Życie uczciwego człowieka (1952) jako Evelyne, pokojówka
 • Pamiętnik kobiety w bieli (1965) jako pani Viralleau
 • Sułtani (1966) jako Marcelle, modelka
 • Bal u hrabiego d'Orgel (1970) jako panna d'Orgel
 • Walc w obłokach (1987) jako pani Hibbert
 • Saint-Tropez (1996-2008; serial TV) jako ciotka Clarisse (gościnnie)
 • Przepowiednia z Awinionu (2007; serial TV) jako Odette Esperanza
 • Przesyłka ekspresowa (2010) jako Holenderka
 • 22 kule (2010) jako pani Fontarosa
 • Bettie wyrusza w drogę (2013) jako Annie, matka Bettie
 • Prawda o Lulu (2013) jako Marthe
 • Baden Baden (2016) jako babcia
 • W 2015 za rolę w filmie Prawda o Lulu (2013) otrzymała nominację do nagrody Cezara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Jest najstarszą w historii aktorką nominowaną w tej kategorii.

  1 marca jest 60. (w latach przestępnych 61.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 305 dni. W starożytnym Rzymie był to pierwszy dzień w roku.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Jej występy teatralne to m.in. role w przedstawieniach: Lukrecja Borgia, Indyk, Poświęcenie.

  W 2005 wydała autobiografię pt. Ma biche... c’est vite dit!.

  Zmarła we śnie 27 grudnia 2016 r. w wieku 89 lat. Do końca życia pozostawała aktywna zawodowo.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Żandarm się żeni (fr. Le gendarme se marie) – francuska komedia z 1968 roku, z Louisem de Funèsem w roli głównej. Trzecia część serii o żandarmie.
  Cezar dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej przyznawany od 1976 roku, przez Francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Skąpiec — francuska komedia kostiumowa z 1980 z udziałem Louisa de Funes. Oparta na sztuce Moliera pod tym samym tytułem.
  Kapuśniaczek (fr. La Soupe aux choux) – komedia produkcji francuskiej w reżyserii Jeana Giraulta z 1981. Film nakręcono na podstawie powieści René Falleta. Przedostatni film z udziałem Louisa de Funèsa.

  Reklama