Southampton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z City of Southampton)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tudor House

Southamptonmiasto portowe i dystrykt (unitary authority), położone na południu Anglii w hrabstwie ceremonialnym Hampshire. W 2001 roku miasto liczyło 234 224 mieszkańców. W 2011 roku dystrykt liczył 236 882 mieszkańców.

Redbridge – dzielnica miasta Southampton, w Anglii, w Hampshire, w dystrykcie (unitary authority) Southampton. W 2011 osada liczyła 14 490 mieszkańców. Redbridge jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Rodbrice.Freemantle – dzielnica miasta Southampton, w Anglii, w Hampshire, w dystrykcie (unitary authority) Southampton. W 2011 osada liczyła 15 937 mieszkańców.

W mieście znajduje się port, z którego wypływały takie statki jak: „Queen Mary” czy „Queen Elizabeth”. Stamtąd również wypłynął „Titanic”, największy wówczas statek na świecie, w swój dziewiczy rejs. W Southampton znajdowała się także wytwórnia lotnicza Supermarine, która wytwarzała samoloty myśliwskie Spitfire.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hampton - miasto w USA, w stanie Wirginia, przy ujściu rzeki James do zatoki Chesapeake, w zespole miejskim Newport News-Hampton. Około 146,4 tys. mieszkańców.

W mieście znajdują się dwa uniwersytety: University of Southampton i Southampton Solent University. Jest ono także siedzibą klubu piłkarskiego Southampton Football Club.

Główną stacją kolejową miasta jest Southampton Central.

Dzielnice[ | edytuj kod]

 • Bargate, Bassett, Bevois, Bitterne, Bitterne Park, Coxford, Freemantle, Harefield, Millbrook, Peartree, Portswood, Redbridge, Shirley, Sholing, Swaythling i Woolston.


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Swaythling – dzielnica miasta Southampton, w Anglii, w Hampshire, w dystrykcie (unitary authority) Southampton. W 2011 osada liczyła 13 664 mieszkańców.
  Southampton Central - główna stacja kolejowa w mieście Southampton w hrabstwie Hampshire, na liniiach South Western Main Line, West Coast Way i Wessex Main Line. Stacja jest zelektryfikowana (trzecia szyna).
  Pusan (kor. 부산광역시, Metropolia Pusan) – największe miasto portowe Korei Południowej; zespół miejski ok. 4,1 mln mieszkańców. Jest miastem na prawach metropolii. Drugie co do wielkości miasto kraju.
  Supermarine Spitfire — brytyjski, jednomiejscowy myśliwiec zbudowany w wytwórni Supermarine w Southampton w Anglii. Jeden z najsłynniejszych używanych podczas II wojny światowej samolotów bojowych, na którym walczyli również Polacy.
  Status miasta city w Wielkiej Brytanii jest przyznawany przez monarchę brytyjskiego pewnej określonej grupie miast. Miasta nieposiadające tego statusu noszą nazwę town. Prawo używania nazwy city łącznie z nazwą miasta jest sprawą wyłącznie prestiżu i nie daje żadnych dodatkowych przywilejów. Niemniej tytuł city jest dla miast cenny, stąd też wiele z nich stara się o jego zdobycie. Statusu tego nie uzyskuje się automatycznie po spełnieniu określonych kryteriów. W Anglii i Walii tytuł ten przyznawano tradycyjnie miastom posiadającym katedrę i będącym siedzibami diecezji. Zasadę tę złamano dopiero w roku 1888, przyznając status Belfastowi z przyczyn pozareligijnych. Obecnie o przyznaniu statusu miasta decydują przede wszystkim czynniki geograficzno-historyczne, w tym wielkość populacji. W XX wieku status przyznano tylko 14 miastom. W roku 2000 na 39 miast ubiegających się o status, przyznano go trzem: Brighton, Wolverhampton i Inverness. Ostatnie nadanie tytułu nastąpiło w 2012 roku z okazji diamentowego jubileuszu królowej Elżbiety II. Status city otrzymały wówczas miasta: Chelmsford, St Asaph oraz Perth.
  Harefield – dzielnica miasta Southampton, w Anglii, w Hampshire, w dystrykcie (unitary authority) Southampton. W 2011 osada liczyła 14 035 mieszkańców.
  Sholing – dzielnica miasta Southampton, w Anglii, w Hampshire, w dystrykcie (unitary authority) Southampton. W 2011 osada liczyła 14 053 mieszkańców.

  Reklama