Citadel Media

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

{{Stacja radiowa infobox}} Nieznane pola: "wielkość_zdjęcia", "plik playlisty", "prędkość strumienia" oraz "format sygnału". Gołe linki: "strona internetowa". ABC Radio/Citadel Media – jeden z trzech największych amerykańskich operatorów sieci radiowej. Stacja rozpoczęła działalność w 1921 roku pod nazwą WJZ Network. W 1927 roku ówczesny właściciel firmy, korporacja Radio Corporation of America, zmieniła nazwę rozgłośni na NBC Blue Network. Po interwencji Federalnej Komisji Łączności stała się niezależnym przedsiębiorstwem, pod nazwą ABC Radio, które stało się własnością American Broadcasting Company. W 1996 roku Capital Cities/ABC (właściciel ABC Radio) została zakupiona przez The Walt Disney Company. Od 2005 roku należy do Citadel Broadcasting, a w 2009 roku ponownie zmieniono nazwę, tym razem na Citadel Media.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Mars, Incorporated – korporacja zajmująca się produkcją i sprzedażą jedzenia dla zwierząt, czekolady, dań gotowych, napojów oraz gum do żucia i słodyczy cukrowych. Mars Inc. Firma osiąga ok. 30 miliardów USD obrotu rocznie i zatrudnia ok. 65 000 współpracowników. Obecnie (2012) firma działa w ponad 70 krajach na całym świecie. Siedziba główna przedsiębiorstwa znajduje się w McLean w stanie Wirginia w USA. Korporacja została założona w mieście Tacoma w stanie Waszyngton w 1911, kiedy to Franklin Clarence Mars i jego żona Ethel zaczęli produkować i sprzedawać słodycze. Do dziś przedsiębiorstwo jest w całości własnością rodziny Mars.

Historia[ | edytuj kod]

WJZ Network[ | edytuj kod]

Citadel Media swoje początki posiada już w sieci WJZ Network utworzonej przez WJZ w Nowym Jorku, która dostarczała programy innych stacji na linii Western Union. Wtedy rozgłośnia była własnością Westinghouse.

Larry Elder, właść. Laurence Allen Elder (ur. 27 kwietnia 1952 w Los Angeles) – amerykański dziennikarz radiowy, komentator polityczny, autor, prawnik, twórca filmów dokumentalnych, prowadzący The Larry Elder Show. Kryzys finansowy (2007–2009) – ogólnoświatowy kryzys gospodarczy na rynkach finansowych i bankowych, którego szczyt przypadł na lata 2008-2009, zapoczątkowany zapaścią na rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka w Stanach Zjednoczonych.

NBC Blue Network[ | edytuj kod]

W 1927 roku WJZ i jego inne oddziały zostały wchłonięte przez National Broadcasting Company (NBC); później nazwa sieci WJZ została zmieniona na Blue Network podczas gdy WEAF (który wszedł w skład NBC w 1926) na Red Network. Wtedy właściciel marki NBC (Blue Network i Red Network), Radio Corporation of America został gigantem mediowym, kontrolując dwie z trzech największych stacji radiowych w USA (RCA nie kontrolowało stacji CBS Radio, które było własnością Westinghouse).

Comcast Corporation – amerykańska korporacja powstała w 1963 roku jako American Cable Systems. Obecnie jest ona największym operatorem kablowym jak też największym dostawcą usług internetowych w USA, w dochodach wyprzedzając dwukrotnie takich rywali jak Time Warner Cable czy Cox Communications (odpowiednio druga i trzecia pod względem liczby abonentów telewizji kablowej USA). Dostarcza telewizję kablową, szerokopasmowy Internet oraz wiele usług telefonicznych zarówno mieszkalnych jak i handlowych w 39 stanach USA oraz w Dystrykcie Kolumbii. Comcast ma również znaczny udział w sieci telewizyjnej i radiowej (posiada m.in. E! Entertainment Television, The Style Network, G4, Versus, Golf Channel) i sieci dystrybucji (posiadając ThePlatform).ABC News - amerykański dział informacyjny sieci ABC powstały 15 czerwca 1945 roku. Współpracuje z siostrzaną telewizją ABC Network i radiem Citadel Media. ABC News obecnie należy do ABC Entertainment Group, części korporacji The Walt Disney Company.

Od swojego utworzenia w 1934 roku amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC), która reguluje rynek mediowy w USA, studiowała monopolistyczne działania sieci radiowych i telewizyjnych korporacji RCA. FCC uznała, że dwie sieci NBC, dominują wśród liczby widzów i dochodów z reklam w amerykańskich mediach radiowych posiadając monopol mediowy. W 1939 roku FCC nakazała RCA do oddzielenia się od jednej z dwóch sieci. W przypadku zatwierdzenia decyzji FCC firma NBC miała w 1940 roku zostać podzielona na dwie spółki. Gdy RCA odwołała się od decyzji FCC, korporacja w sądzie przegrała sprawę. W maju 1943 po ostatecznej rozprawie w Sądzie Najwyższym USA, druga apelacja została ostatecznie oddalona.

Federalna Komisja Łączności (ang. Federal Communications Commission, FCC) – amerykańska agencja regulująca zasady wykorzystania częstotliwości radiowych dla celów związanych z komunikacją. Pierwotnym celem funkcjonowania agencji było zaprowadzenie porządku w dziedzinie komunikacji telegraficznej i radiowej. Z czasem rozszerzono jej kompetencje o radiofonię, telekomunikację i wszystkie formy telewizji.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

Tego samego roku RCA sprzedała Blue Network (grupa nosiła wtedy nazwę Blue Network Company, Inc) za 8 mln USD firmie Life Savers (należącej do Mars Incorporated), której ówczesnym właścicielem był magnat Edward J. Noble. Do transakcji doszło w październiku 1943 roku.

ABC Radio Networks[ | edytuj kod]

Noble posiadał wiele innych mniejszych stacji radiowych na terenie USA. Chciał on również lepszej nazwy dla sieci „Blue”, dlatego w 1944 roku nabył pełne prawa do nazwy American Broadcasting Company od George’a B. Storera. Nowo powstała sieć ABC została oficjalnie utworzona 15 czerwca 1945 roku.

John Batchelor (ur. 20 marca 1854, zm. 2 kwietnia 1944) – brytyjski pastor prezbiteriański, misjonarz, badacz kultury i języka Ajnów. Sean Hannity (ur. 30 grudnia 1961) - amerykański konserwatywny komentator polityczny. Znany przede wszystkim jako współprowadzący program telewizyjny Hannity & Colmes na stacji telewizyjnej Fox News Channel. Prowadzi również program radiowy The Sean Hannity Show na antenie ABC Radio/Citadel Media, który jest drugim pod względem liczby słuchaczy programem radiowym w Stanach Zjednoczonych.

Od 1933 do 1968 na antenie później ABC Radio (wcześniej jako Blue Network) był program Don McNeill's Breakfast Club, jeden z pierwszych programów radiowych w USA, którego gospodarzem był Don McNeill. Inny wieloletni człowiek stacji to Paul Harvey, który był komentatorem ABC od 1951 aż do śmierci w 2009 roku.

W 1982 roku ABC Radio nabyło firmę Watermark Inc znaną z programów American Top 40 (AT40) Caseya Kasema i American Country Countdown (ACC) Boba Kingsleya. Po sześciu latach Kasem odszedł od ABC a jego miejsce w 1991 roku zajął Dick Bartley, który został gospodarzem spin-offu programu American Gold w miejsce AT40. Później jednak Kasem odzyskał posadę po regeneracji American Top 40 w 1998 r. i sprzedaży marki „AT40” (używanej do określenia programu) do AMFM Radio Networks (następnie wchłonięte do Premiere Radio Networks). Natomiast Kingsley odszedł od ABC dopiero w 2005 roku. Rok później jego miejsce zajął Kix Brooks. Wtedy też nazwę programu American Country Countdown ostatecznie zmieniono na „ACC”.

Brian McKnight (ur. 5 czerwca 1969 w Buffalo, stan New York), amerykański piosenkarz, autor tekstów, producent muzyczny. Jest multiinstrumentalistą, potrafi grać na 9 instrumentach, m.in. na pianinie, gitarze, gitarze basowej, perkusji, tubie oraz trąbce.E! Entertainment − kanał emitujący programy informacyjne oraz magazyny poświęcone szeroko pojętej rozrywce (film, muzyka i show-biznes). Jest dostępny w 120 krajach świata. E! Entertainment był dostępny w Polsce już w latach 1999-2002 dla abonentów Wizji TV. Stacja transmituje m.in.: gale wręczania Oscarów, nagród Grammy i Emmy oraz inne imprezy kulturalne. Kanał można oglądać w ofercie cyfrowej Multimedia Polska, UPC i Vectry. E! Entertainment dociera do 600 milionów domów na całym świecie.

W 1980 roku ABC rozpoczęła nadawanie rozmowy radiowej, tzw. talk radio ABC Talk Radio (największy ówczesny konkurent ABC Radio, NBC Radio Network, w 1981 utworzyła NBC Talknet). Wśród jego najbardziej charakterystycznymi prowadzącymi byli Tom Snyder i Barry Farber. Wzrost popularności konserwatywnych politycznie rozmów na antenie, napędzany również przez program The Rush Limbaugh Show Rusha Limbaugha, doprowadziły do podupadania sieci. Po przejściu Snydera na emeryturę w 1992 r. ABC została wypełniona programami Leslie Marshall, która doprowadziła do zatrudniania młodych pracowników do roli spikerów (którzy cieplej wypowiadali się o lewicowej części polityków), choć większość głównych podmiotów należała do Rusha Limbaugha, który pozostał w ABC.

Radio Disney – radio internetowe będące własnością The Walt Disney Company, z siedzibą w Dallas. Radio zostało założone 18 listopada 1996. Nadaje muzykę dla dzieci i nastolatków.Thalía, właśc. Ariadna Thalía Sodi Miranda (ur. 26 sierpnia 1971 w Meksyku) – meksykańska piosenkarka, aktorka. Sprzedała na całym świecie ponad 40 milionów swoich płyt.

Stacja w następnych latach stawiając na rozmowy o finansach osiągnęła kryzys wśród liczby słuchaczy. Stało się to krótko po tym, gdy jeden z programów, Moneytalk Boba Brinkera, drastycznie stracił słuchalność, a widownia uciekała do konkurencji. Być może była to wina tego, że liczył już 25 lat, a choćby w stacji CBS Radio odnowiono kadrę pracowników.

Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.Mario Armando Lavandeira, Jr (ur. 23 marca 1978), bardziej znany jako Perez Hilton – amerykański publicysta, bloger oraz osobowość medialna, rzadziej aktor. Jego blog, Perezhilton.com (dawniej PageSixSixSix.com) zawiera plotki na temat celebrytów, nierzadko kontrowersyjne.

W 1992 ABC Radio, zawiedziona częścią ekonomiczną swoich programów, zajęła się sektorem sportowym, rozpoczynając nadawanie Sportsradio ESPN we współpracy z gigantem wśród telewizji sportowych – ESPN. Pomimo że program nie był pierwszym sportowym programem „talk radio” w kraju, szybko zdobył wysoką publiczność stając się najbardziej popularnym programem tego typu. W późniejszym okresie wszedł w skład nowego kanału ESPN Radio, który obecnie należy do The Walt Disney Company.

Binghamton – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Nowy Jork, nad rzeką Susquehanna. Około 47,4 tys. mieszkańców. Entertainment and Sports Programming Network (krócej ESPN) – amerykańska całodobowa stacja telewizyjna poświęcona tematyce sportowej. Stacja powstała 7 września 1979 roku. Posiada prawa transmisji w USA do licznych imprez sportowych w piłce nożnej (mistrzostwa świata w piłce nożnej, Liga Mistrzów UEFA i MLS), footballu amerykańskim (NFL, Arena Football League oraz lig uniwersyteckich), koszykówce (NBA, WNBA oraz lig uniwersyteckich), baseballu (MLB), wyścigach samochodowych (IRL, NASCAR, NHRA), golfie, a także licznych innych dyscyplinach sportowych, takich jak kręgle, bilard, lacrosse czy sporty ekstremalne.

Wejście w skład The Walt Disney Company[ | edytuj kod]

W 1996 roku firma The Walt Disney Company zakupiła grupę Capital Cities/ABC, właściciela ABC Radio i ABC Television za astronomiczną kwotę 12 mld USD. W tym samym roku kierownictwo Disneya zmieniło nazwę firmy na ABC Inc.

W 2001 roku ABC ponownie rozpoczęła rozwój programów z serii „talk radio”, tym razem z naciskiem na rozmowy polityczne. Wśród pierwszych spikerów Amerykanie mogli usłyszeć na swojej odnowionej antenie Sama Donaldsona, byłego pracownika w siostrzanej telewizji ABC News, Seana Hannity’ego i Johna Batchelora z WABC oraz Larry’ego Eldera z KABC. Donaldson opuścił swój program po bardzo krótkim czasie. Inny pracownik, Mark Levin został przyjęty do radia w 2005 i ostatecznie zastąpił Eldera w 2007 roku. Z kolei Mark Davis z sieci WBAP pracował w ABC stosunkowo krótko, bo tylko w 2005 roku. Sean Hannity był najbardziej popularnym prezenterem radiowym programów „talk radio”, wypierając Laurę Schlessinger z tej dotychczasowej pozycji (szczególnie wśród widzów na wschodnim wybrzeżu USA) w ciągu kilku lat swojej pracy w ABC. Obecnie prowadzi programy również na kanale Premiere Radio Networks.

Donny Osmond, właściwie Donald Clark Osmond (ur. 9 grudnia 1957 w Ogden w stanie Utah w USA), amerykański artysta estradowy i telewizyjny. Występował jako wokalista (solo, w duecie z siostrą Marie i z zespołem The Osmonds), muzyk, aktor i prowadzący programów telewizyjnych (głównie typu talk show).Western Union (NYSE: WU) – amerykańskie przedsiębiorstwo, którego przedmiotem działalności są usługi finansowe i komunikacyjne. Siedziba znajduje się w Englewood w stanie Kolorado. Do 2006 roku Western Union był najbardziej znanym amerykańskim przedsiębiorstwem zajmującym się dostarczaniem telegramów. Spółka podzielona jest na wiele oddziałów i oferuje takie usługi jak: przelewy, przekazy pieniężne, obsługę płatności biznesowych oraz usługi handlowe.

Sprzedaż do Citadel Broadcasting[ | edytuj kod]

W 2005 roku ABC Inc. zaczęła badać możliwość sprzedaży radiowego oddziału grupy. Do rozmów przystąpili Entercom Communications oraz Citadel Broadcasting Corporation korporacji Forstmann Little & Company, wieloletni konkurenci w dziedzinie rozrywki radiowej.

Nabywca miał wziąć w posiadanie 22 najlepsze stacje ABC Radio, a także tzw. sieci „talk radio” oraz stacje muzyczne. Firma Citadel Broadcasting została uznana za najlepszy oferent, natomiast transakcja odbyła się w lutym 2006. Umowa nie obejmowała Radio Disney, ESPN Radio (w tym jego hiszpańskiego odpowiednika, ESPN Deportes) oraz pięć innych stacji ESPN, które były w posiadaniu The Walt Disney Company. Pomimo tego Citadel Broadcasting posiadała kilka powiązanych stacji z ESPN na małych i średnich rynkach w USA (najczęściej lokalne rozgłośnie), w tym WYOS w Binghamton (stan Nowy Jork), KTIK w Boise (stan Idaho) i KESP w Modesto (stan Kalifornia). Kanał telewizyjny ABC News (należący do ABC, Inc.) miał nadal współpracować i produkować wraz z ABC News Radio z dystrybucją firmy Citadel.

NBC (od National Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna (pierwotnie radiowa) z siedzibą w Rockefeller Center, Nowy Jork. Jest częścią medialnego koncernu NBCUniversal. Dostarcza audycji ponad 200 amerykańskim stacjom telewizyjnym. Właściciel sieci, NBCUniversal, od 2011 roku należy w 51% do firmy Comcast, zaś 49% nadal do GE.Mike Huckabee, właśc. Michael Dale Huckabee (ur. 24 sierpnia 1955 w Hope) – amerykański pastor, polityk, były gubernator Arkansas.

Pomimo zmiany właściciela tylu ważnych stacji, ich nabywca, Citadel, wciąż chciał posiadać pozostałe stacje Disneya (tj. ESPN Radio i ESPN Deportes) chcąc włączyć je w część Forstmann Little & Company. Radio Disney nie była jednak już tak pożądana przez Citadel Broadcasting.

Nabycie przez Citadel Broadcasting sieci ABC Radio zostało oficjalnie zakończone 12 czerwca 2007, natomiast nazwa „ABC Radio Networks” oraz logo zostało na licencji do 2 kwietnia 2009 w rękach Citadel.

Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.ABC News Now – amerykański, 24-godzinny, informacyjny kanał telewizyjny. Wystartował 26 lipca 2004 roku. Właścicielem niego jest przedsiębiorstwo The Walt Disney Company, właściciel m.in. takich kanałów jak: Disney Channel, ABC.

Wkrótce po ogłoszeniu włączenia ABC do Citadel Broadcasting, sieć „FM” w firmie została reaktywowana. Obecnie na tych antenach co godzinę jest dwuminutowy dziennik, w formacie podobnym do sieci, gdy dawniej były one eksploatowane. Te serwisy noszą na antenie markę ABC News Now.

Z powodu problemów finansowych spowodowanych kryzysem finansowym na świecie, w marcu 2008 w ABC Radio pracę straciło setki pracowników. W efekcie grupowych zwolnień niektóre stacje ponownie przeniosły się na mniej kosztowną technologię 24-godzinnego formatu satelitarnego przekazu.

Casey Kasem (ur. 27 kwietnia 1932 w Detroit, zm. 15 czerwca 2014 w Gig Harbor) – amerykański aktor filmowy i głosowy, radiowiec.Ramón "Raymond" Luis Ayala Rodríguez (ur. 3 lutego 1978 w Portoryko), bardziej znany jako Daddy Yankee – gwiazda latynoskiej muzyki reggaeton.

Współpraca z Comcast[ | edytuj kod]

30 października 2008 roku ABC Radio podpisało porozumienie z Comcast Corporation na rzecz rozwoju produktów i dystrybucji, które przyniosą popularne treści związane z marką E! Entertainment, Style Network i G4 do sieci naziemnych oddziałów radiowych Comacstu.

Współpraca z Radiolicious[ | edytuj kod]

Dnia 11 marca 2009 ABC Radio podpisało umowę sprzedaży oraz marketingu z firmą Radiolicious, która zapewniła stacjom radiowym ABC możliwość połączenia ich muzyki z reklamami i użytkownikami telefonów inteligentnych z funkcją smart.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych (ang. Supreme Court of the United States) – głowa władzy sądowniczej w systemie trójwładzy funkcjonującym w Stanach Zjednoczonych, obok władzy wykonawczej (prezydenta) i ustawodawczej (Kongresu). Jest sądem najwyższej instancji w sprawach podlegających prawu federalnemu. Jego zadaniem jest zagwarantowanie, że wszystkie działania władzy wykonawczej i ustawodawczej są zgodne z konstytucją.The Walt Disney Company (krócej Disney) (NYSE: DIS) – największa na świecie korporacja mediowa założona 16 października 1923 w Burbanku przez braci Walta i Roya Disneyów, jako małe studio animacyjne pod nazwą Disney Brothers Cartoon Studio. W 2008 roku przychody firmy uplasowały ją na pierwszym miejscu wśród wszystkich korporacji mediowych świata wyprzedzając dotychczasowego lidera, TimeWarner Company.

Citadel Media[ | edytuj kod]

2 kwietnia 2009 roku szefowie Citadel Broadcasting zatwierdzili zmianę marki z ABC Radio na „Citadel Media”, co było podyktowane koniecznością nałożoną zarówno przez licencję (wyżej wymieniona) jak i marketingowym zabiegiem mającym na celu porządkowanie marek w firmie. Jednakże kanał „ABC News” pozostał niezmieniony, a lista formatu satelitarnego pozostała taka sama.

Rush Limbaugh, właściwie Rush Hudson Limbaugh III (ur. 12 stycznia 1951 roku) – amerykański konserwatywny komentator polityczny, zwolennik GOP.Westinghouse Electric Company (WEC) – amerykańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji urządzeń wykorzystujących energię nuklearną, ich bieżącej obsłudze, serwisie oraz kontroli, a także w projektowaniu siłowni jądrowych na rzecz sektora cywilnego i wojskowego.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Boise – miasto w północno-zachodniej części USA, stolica i największe miasto stanu Idaho, nad rzeką Boise, u stóp Gór Skalistych.
Monopol (z grec. monos – jeden i poleo – sprzedaję) – rynek, na którym produkuje i sprzedaje produkt tylko jedno przedsiębiorstwo. Posiada ono pozycję monopolistyczną, czyli dla innych przedsiębiorstw istnieją bariery wejściu na ten rynek uniemożliwiające podjęcie konkurencji. Realizuje ono politykę monopolistyczną prowadzącą do zdobycia i utrzymania pozycji monopolistycznej.
Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.
The Style Network (logo oznaczone jako style.) - amerykański kanał telewizyjny, nadawany przez spółkę Universal Networks International należąca do NBC Universal, którego właścicielem jest koncern Comcast i General Electric. Kanał tematyczny nadający programy lifestylowe przeznaczone głównie dla kobiet. Kanał jest skierowany głównie do pań w wieku od 18 do 49. Główna tematyka programów to moda, projektowanie, dekoracje wnętrz, miejskie style życia.
Marvel Entertainment, Inc. – najstarszy oraz najbardziej spopularyzowany amerykański producent i wydawca komiksów na świecie założony w 1933 roku na terenie USA w Nowym Jorku. Właścicielem firmy jest The Walt Disney Company.
Walt Disney Studios – siedziba The Walt Disney Company znajdujące się w Burbanku w Los Angeles w USA. Znajdują się w niej również studia produkcyjne.
Prezenter (dawniej spiker od ang. speaker) – osoba zapowiadająca poszczególne programy w stacji radiowej lub telewizyjnej, także prowadząca program estradowy, informacyjny, blok tematyczny lub inny program składający się z części.

Reklama