• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ciemino - jezioro

  Przeczytaj także...
  Pojezierze Drawskie (314.45, niem. Dramburger Seenplatte) – mezoregion fizycznogeograficzny w środkowej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, między Drawskiem Pomorskim i jeziorem Lubie na południowym-zachodzie a środkowym biegiem Radwi na północnym-wschodzie.Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.
  Gmina Borne Sulinowo (do końca 1994 gmina Silnowo) - gmina miejsko-wiejska położona w południowej części powiatu szczecineckiego. Siedzibą gminy jest miasto Borne Sulinowo.

  Cieminojezioro lobeliowe o charakterystycznej barwie i niskiej przejrzystości, na Pojezierzu Drawskim, położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo. Jezioro według danych z 1997 roku miało powierzchnię 241,7 ha, a jego objętość wynosiła 14 394,1 m³. Średnia głębokość Ciemina to 6,0 m, a maksymalna 13,4 m.

  Powiat szczecinecki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Szczecinek.Lobelia (Lobelia L.) – rodzaj roślin z rodziny dzwonkowatych. Należy do niego około 370 gatunków występujących głównie na obszarach o klimacie umiarkowanym i subtropikalnym, szczególnie licznie w obydwu Amerykach i w Afryce. Gatunkiem typowym jest Lobelia dortmanna L..

  Nad jeziorem leży wieś Ciemino. Jezioro zarządzane jest przez Koło PZW "Jesiotr" w Szczecinku od dnia 1 maja 2011 r.; umowa użytkowania opiewa na 20 lat.

  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.Ciemino – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Borne Sulinowo, przy drodze krajowej nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wykaz jezior na terenie powiatu szczecineckiego. W: ABRYS Technika sp. z o.o.: Powiatowy Program Ochrony Środowiska. Szczecinek: Starostwo Powiatu Szczecineckiego. [dostęp 2009-04-07].
  2. Informacje Okręgu PZW w Koszalinie [dostęp 8.06.2011].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Jezioro Ciemino, charakterystyka wód jeziora, zdjęcia 2011
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.004 sek.