Chuzestan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chuzestan (per. استان خوزستان) – ostan w południowo-zachodnim Iranie nad Zatoką Perską. Stolicą jest Ahwaz.

Ostan (pers. استان; l.mn. ostan-haa, pers. استان‌ها) – irańska jednostka podziału administracyjnego, odpowiadająca w przybliżeniu prowincji lub np. polskiemu województwu. Każdy ostan podlega lokalnemu centrum (Markaz), najczęściej jest to największe miasto w prowincji. Na czele każdego ostanu stoi gubernator generalny (pers. Ostāndār), który jest odpowiednikiem polskiego wojewody. Obecnie Iran dzieli się na 31 ostanów.Zatoka Perska (per. خليج فارس – Chalidż-e Fars, arab. الخليج العربي – Al-Chalidż al-Arabi) – zatoka Morza Arabskiego, wcinająca się między Półwysep Arabski a wybrzeże Iranu. Tradycyjnie nazywana jest zatoką, ale ze względu na jej powierzchnię (233 000 km²) można by ją uznać także za morze śródlądowe. Z Morzem Arabskim połączona jest poprzez Cieśninę Ormuz i Zatokę Omańską.

Geografia[ | edytuj kod]

Góry Zagros w Chuzestanie

Chuzestan położony jest w południowo-zachodnim Iranie w obrębie czwartego regionu administracyjnego. Od północnego zachodu graniczy z Ilamem, od północy z Lorestanem, od północnego wschodu z Isfahanem, od zachodu z ostanami Czahar Mahal wa Bachtijari i Kohgiluje wa Bujerahmad, od zachodu z Irakiem, a od południa leży nad wodami Zatoki Perskiej. Zajmuje powierzchnię 64 055 km². Przez Chuzestan przepływają m.in. rzeki Char Rud, Rudchane-je Dez, Rudchane-je Karche, Rudchane-je Karun i Rud-e Marun.

Isfahan (translit. Ostān-e Eşfahān, transkryp. Ostan-e Esfahan) – ostan w środkowym Iranie. Stolicą jest Isfahan. Bandar-e Chomejni (do 1979 roku Bandar-e Szahpur) – miasto w południowo-zachodnim Iranie, w ostanie Chuzestan, nad Zatoką Perską. Około 70 tys. mieszkańców w 2003 r.

Do większych miejscowości zlokalizowanych na terenie ostanu należą: stołeczny Ahwaz, Bandar-e Mahszahr, Dezful, Abadan, Ize, Behbehan, Masdżed-e Solejman, Suza, Ramhormoz, Bandar-e Chomejni, Susangerd, Chorramszahr, Andimeszk, Szadegan, Szusztar, Omidije, Haftkel, Hendidżan, Ramszir.

Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.Regiony Iranu – jednostki podziału administracyjnego Iranu wprowadzone w 2014 roku jako jednostki najwyższego rzędu, podzielone na ostany.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Masdżed-e Solejman – miasto w południowym Iranie, w ostanie Chuzestanie. W 2006 roku miasto liczyło 206 121 mieszkańców w 51 530 rodzinach. W jego okolicach wydobywa się ropę naftową. Leży w pobliżu gór Zagros.
Zagros – góry w Iranie, od pd.-zach. obrzeżają Wyżynę Irańską. Długość ok. 1600 km, szerokość 200-300 km. Najwyższy szczyt Zard Kuh, 4548 m n.p.m. Obejmują kilkanaście grzbietów górskich (biegnących równolegle z pn.-zach. na pd.-wsch.) rozdzielonych podłużnymi obniżeniami pochodzenia tektonicznego i krasowego. Grzbiety z płaskimi wierzchołkami i stromo opadającymi stokami.
Omidije – miasto w Iranie, w ostanie Chuzestan. W 2006 roku miasto liczyło 57 970 mieszkańców w 12 123 rodzinach.
Język perski, nowoperski (per. فارسی fārsī) – język z grupy irańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 50 mln mówiących, zamieszkujących głównie Iran (40 mln), Afganistan (7 mln) i Irak (200 tys.). Jest on jednocześnie lingua franca dla blisko 80 mln mieszkańców Środkowego Wschodu.
Andimeszk – miasto w Iranie, w ostanie Chuzestan. W 2006 roku miasto liczyło 119 422 mieszkańców w 26 140 rodzinach.
Wojna iracko-irańska – zwana również Narzuconą wojną i Świętą obroną (w Iranie), Al-Kadisijją Saddama (w Iraku) oraz Pierwszą wojną w zatoce, wojna między Irakiem i Iranem w okresie od 22 września 1980 do 20 sierpnia 1988.
Abadan – miasto w południowo-zachodnim Iranie (Chuzestan), przy granicy z Irakiem, położone w północnej części wyspy o tej samej nazwie, leżącej w delcie rzeki Szatt al-Arab (będącej przedłużeniem Tygrysu i Eufratu).

Reklama