Chungcheong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chungcheong (Chungcheong-do) była jedną z ośmiu prowincji Korei podczas panowania dynastii Joseon. Była położona w południowo-zachodniej części Korei. Stolicą prowincji było Gongju, które było także stolica królestwa Baekje od 475 do 538 roku.

Cheongju (청주시, 淸州市) - jest stolicą prowincji Chungcheong Północny w Korei Południowej. Siedziba rzymskokatolickiej diecezji Cheongju.Daejeon (kor. 대전광역시) – miasto na prawach metropolii w Korei Południowej, położone 167,3 km od Seulu, 294 km od Busanu oraz 169 km od Gwangju. Jest piątym co do wielkości miastem Republiki Korei.

Historia[ | edytuj kod]

Prowincja Chungcheong utworzona została w 1356 roku podczas panowania dynastii Goryeo z południowej części dawnej prowincji Yanggwang. Nazwa pochodzi od nazw głównych miast Chungju (충주; 忠州) i Cheongju (청주; 淸州).

W 1895 roku prowincja została zastąpiona przez dystrykty Chungju (Ch'ungju-bu, 충주부, 忠州府) na wschodzie, Gongju (Gongju-bu, 공주부, 公州府) w środkowej części i Hongju (Hongju-bu; 홍주부; 洪州府; dzisiejszy powiat Hongseong) na zachodzie.

W 1896 roku Chungju i wschodnia część dystrykty Gongju zostały połączone w prowincję Chungcheong Północny a Hongju i zachodnia część dystryktu Gongju w Chungcheong Południowy. Obie te prowincje są dziś częścią Republiki Korei.

Chungcheong Północny – prowincja znajdująca się w centralnej części Korei Południowej. Została utworzona w roku 1896 z północnowschodniej części poprzedniej prowincji Chungcheong. Stolicą jest Cheongju.Korea – dawne, obecnie nieistniejące zjednoczone państwo obydwu Korei: Północnej i Południowej, usytuowane na Półwyspie Koreańskim we wschodniej Azji. Graniczy od północy z Chinami i od północnego-wschodu z Rosją. Obszar zamieszkuje jednolita grupa etniczna – Koreańczycy. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, Korea została podzielona na dwa państwa: Republikę Korei (Korea Południowa) oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna). Od 1948 roku do 1950 (wybuch wojny koreańskiej) granica pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową przebiegała dokładnie przez 38° równoleżnik, jednak od 1953 roku granice uległy zmianie.

Geografia[ | edytuj kod]

Od północy prowincja graniczyła z Gyeonggi, od wschodu z Gangwon i Gyeongsang, od południa z Jeolla a zachodnią granicę wyznaczało Morze Żółte. Region jest górzysty na zachodzie (Północna prowincja) a bardziej płaski i z mniejszymi wysokościami na zachodzie (Południowa prowincja).

Gongju (Gongju-si) - miasto w Korei Południowej, w prowincji Chungcheong Południowy. Miasto zajmuje powierzchnię 940,71 km², a zamieszkuje je 131 tys. mieszkańców (2003).Seul (kor. 서울, Seoul, Sŏul; posłuchaj oryginalnej wymowy) – od 1394 roku stolica Korei. Od końca II wojny światowej po podziale Półwyspu Koreańskiego na dwa państwa Seul został stolicą Republiki Koreańskiej (Korei Południowej), a Pjongjang stał się stolicą Koreańskiej Republiki Ludowej (Korei Północnej). Podczas wojny koreańskiej przez krótki czas Seul był zajęty przez komunistycznych okupantów, a stolicę Korei Południowej przeniesiono do Pusan (Busan).

Regionalną nazwą dla Chungcheong było "Hoseo". Nazwa ta nie jest już w użyciu.

Poza miastami Chungju, Cheongju i Gongju inne duże miasta dzisiejszego Chungcheong to Daejeon, Janghang i Cheonan.

Transport i komunikacja[ | edytuj kod]

Już od dawnych czasów cały transport i wszystkie szlaki komunikacyjne pomiędzy Seulem a południowym Honam (Jeolla) i Yeongnam (Gyeongsang) przechodziły przez region Chungcheong. Dzisiejszy Daejeon, największe miasto regionu jest głównym węzłem komunikacyjnym (kolejowym i drogowym).

Cheonan (kor. 천안시) – miasto w Korei Południowej, w prowincji Chungcheong Południowy. W 2004 liczyło 464 889 mieszkańców. Baekje – jedno ze starożytnych państw leżących na terenie dzisiejszej Korei. Królestwo założył w 18 p.n.e. Onjo, syn Dongmyeonga, założyciela królestwa Goguryeo. W 660 roku zostało podbite przez Silla.
Warto wiedzieć że... beta

Gyeonggi – najbardziej zaludniona prowincja Korei Południowej. Stolicą prowincji jest Suwon. Stolica Republiki Korei Seul znajduje się w wewnątrz prowincji, ale jest oddzielnie administrowanym miastem specjalnym.
Morze Żółte (chiń. 黄海 Huánghăi, koreań. 황해 Hwang Hae) – morze, odnoga Oceanu Spokojnego między Koreą a wybrzeżem chińskim. Leży na północ od Morza Wschodniochińskiego

Reklama