Chuck Jones

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chuck Jones, właściwie Charles Martin Jones (ur. 21 września 1912, zm. 22 lutego 2002) – amerykański reżyser animacji. Twórca kreskówek takich jak Tom i Jerry, Struś Pędziwiatr czy Królik Bugs. Ojciec producentki Lindy Jones Clough. Trzy jego kreskówki – Duck Amuck (1953), One Froggy Evening (1955) i What's Opera, Doc? (1957) znalazły się na liście US National Film Registry, zawierającej tytuły produkcji filmowych budujących dziedzictwo kulturowe USA.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

Chuck Jones, podczas 60 lat pracy zawodowej stworzył ponad 300 animowanych historii i został uhonorowany czterema Oscarami, z czego trzy za reżyserską pracę nad serią animacji pt. Looney Tunes. W 1996 roku Akademia przyznała Jonesowi honorowego Oscara za całokształt pracy i szczególne osiągnięcia w dziedzinie animacji.

Oscary honorowe przyznawane są za całokształt osiągnięć dla wybitnych twórców kina światowego, za wkład w rozwój technologii filmowej oraz za propagowanie sztuki filmowej. Kaczor Daffy – postać animowana wyprodukowana przez wytwórnię Warner Brothers. W USA postaci tej podkłada głos Mel Blanc. Postać ta najbardziej znana jest ze słynnego serialu animowanego Zwariowane Melodie w którym jest bohaterem niektórych odcinków. Prosiak Porky w niektórych odcinkach serialu Zwariowane Melodie jest wrogiem Daffy’ego a w innych przyjacielem. Jego stałym rywalem jest Królik Bugs.

Życiorys[ | edytuj kod]

Chuck Jones urodził się w 1912 w miejscowości Spokane, w stanie Waszyngton, i karierę gwiazdy filmowej rozpoczynał bardzo wcześnie. Już jako mały chłopiec grał w niemych filmach. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych znalazł autora kreskówek w studio Ubbe Inwerksa, w przeszłości związanego z Waltem Disneyem. Jednak dopiero przejście do studia braci Warner w 1936 roku pozwoliło młodemu, 24-letniemu wówczas artyście, rozwinąć skrzydła i pokazać na co go stać...

Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Podczas Złotego Wieku Animacji, na przełomie lat 1930-1940, nadzorował i kierował pracą wielu rysowników, których zespołowym osiągnięciem jest światowej sławy postać, trudne dziecko animacji – Królik Bugs i Kaczor Daffy. W pracy nad Looney Tunes Jones stworzył swoją własną grupę niepokonanych charakterów z Kojotem i jego prześladowcą, Strusiem Pędziwiatrem na czele. W przeciwieństwie do animacji produkowanych przez studio Walta Disneya, kreskówki Jonesa przedstawiały postacie tryskające szalonym i wielokrotnie czarnym poczuciem humoru, co trafiało w gusta nie tylko dla dzieci, ale i rodziców. Świat animacji zaroił się od dowcipnych, krnąbrnych, upartych, złośliwych i przez to bardzo ludzkich postaci. Po zamknięciu studia Warner Bros w 1962 roku, Jones przeniósł się do wytwórni MGM, gdzie zaczął pracować nad trzecią serią popularnej kreskówki Tom i Jerry. Stworzył on 30 odcinków tej nowej serii. W 1965 roku wyreżyserował krótki film animowany zatytułowany Kropka i linia, za który otrzymał Oscara. „Jestem wciąż zaskoczony tym, że ktoś zaoferował mi pracę i płacę za to, co chciałem robić.” – wspomniał Jones.

Kojot preriowy, kojot, kujot, wilk preriowy Ameryki Północnej (Canis latrans) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae) o wyglądzie pośrednim między małym wilkiem i szakalem. Ma bardziej krępą budowę, krótszą szyję i ostrzejszy pysk niż wilk europejski. Zamieszkuje obszary od Alaski do Meksyku. Wyróżnia się ok. 19 podgatunków kojota.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Jeden z jego najbardziej popularnych filmów, What's Opera, Doc?, został włączony do National Film Registry (Filmoteka Narodowa) w 1992 roku z uzasadnieniem, że jest to jeden z najbardziej kulturalnie, historycznie i estetycznie ważnych filmów naszych czasów. w 1996 roku Chuck Jones został uhonorowany przez Akademię Filmową Oscarem za całokształt pracy i szczególne osiągnięcia w animacji filmowej. We wstępie do jego prowokatorskiej i obrazoburczej autografii zatytułowanej „Chuck Jones: Życie i twórczość animatora kreskówek”, Steven Spielberg napisał: „Chuck Jones ze swoją oryginalnością, szybkim i ciętym dowcipem niebanalnym poczuciem humoru nie ma sobie równych.”. Przed śmiercią Jones wrócił do sztuk pięknych, by udoskonalić swoje umiejętności rysunku. Jednak wciąż animowane postacie postrzegał i traktował równie realnie, prawdziwie jak tematy swoich poważnych szkiców i rysunków. „Animacja nie jest iluzją życia” – powiedział na swojej stronie internetowej – „To jest życie” (na podstawie materiałów Warner Bros. Home Video).

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Walter Elias „Walt” Disney (ur. 5 grudnia 1901 w Chicago, zm. 15 grudnia 1966 w Los Angeles) – amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy, animator, przedsiębiorca, wizjoner i filantrop. Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 22 statuetek, siedmiokrotny zdobywca Nagrody Emmy. Wraz z bratem, Royem Oliverem Disneyem, założyli wspólnie przedsiębiorstwo Walt Disney Productions, znaną obecnie pod nazwą The Walt Disney Company, największą korporację mediową świata.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Rikki-Tikki-Tavi – amerykański film animowany z 1975 roku w reżyserii Chucka Jonesa powstały na podstawie utworu Rudyarda Kiplinga o tym samym tytule.
Wiluś E. Kojot i Struś Pędziwiatr (ang. Wile E. Coyote and Road Runner) – kreskówka z serii Zwariowane Melodie (ang. Looney Tunes i Merrie Melodies). Postacie zostały wykreowane przez Chucka Jonesa w 1948 roku dla wytwórni Warner Brothers.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Niewydolność serca (łac. insufficiaentia cordis) – stan, w którym nieprawidłowa struktura lub funkcjonowanie serca upośledza zdolność do zapewnienia wystarczającego przepływu krwi zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. Nie należy mylić niewydolności serca z niewydolnością krążenia. Do częstych przyczyn niewydolności serca należą: zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, choroby zastawkowe i kardiomiopatie. Niewydolność serca występująca po raz pierwszy, niezależnie od dynamiki zmian jest określana jako świeża.

Reklama