Chrysler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chrysler – amerykański producent samochodów osobowych, vanów, samochodów sportowych, SUV-ów i pickupów z siedzibą w Auburn Hills działający od 1925 roku. Wchodzi w skład międzynarodowego koncernu Stellantis.

Plymouth – dawny amerykański producent samochodów osobowych, sportowych i vanów z siedzibą w Auburn Hills działający w latach 1928–2001. Marka należała do ówczesnego koncernu Chryslera. Jeep - marka samochodów terenowych, produkowanych przez przedsiębiorstwo Willys dla armii amerykańskiej od 1941, później również dla zastosowań cywilnych. Obecnie samochody tej marki produkowane są przez koncern Chrysler.

Historia[ | edytuj kod]

Walter Chrysler – założyciel przedsiębiorstwa
Chrysler Building – siedziba przedsiębiorstwa od lat 30. do późnych lat 50. XX w.
Chrysler House – obecna siedziba przedsiębiorstwa

Na początku XX wieku, w Salt Lake City zamieszkał młody maszynista parowozów z Kansas. Walter P. Chrysler rozpoczął pracę i karierę w Denver & Rio Grande Railroad. W 1912 Chrysler po raz pierwszy zaczął pracować w przemyśle motoryzacyjnym. Został szefem produkcji w Buick Motors we Flint, w stanie Michigan, USA. Trzy lata później objął funkcję prezesa Buick Motors, a w 1919, w wieku 45 lat, odszedł na emeryturę.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Chrysler 300M - samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez amerykańską firmę Chrysler w latach 1999–2004. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Następca samochodu Eagle Vision. Do napędu użyto silnika V6 o pojemności 2,7 i 3,5 litra. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 4-biegową automatyczną skrzynię biegów. Został zastąpiony przez model 300C.

Rok później przedsiębiorstwo Willys-Overland Company poprosiło go o pomoc w przezwyciężeniu kryzysu. Sukces Chrysler osiągnął w 1921 dzięki objęciu stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej Maxwell Motor Company (niektóre źródła podają Maxwell-Chalmers). Przejął większość udziałów w tym przedsiębiorstwie i uruchomił w niej produkcję samochodów pod marką Chrysler.

Chrysler New Yorker - luksusowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Chrysler w latach 1940–1941, 1949–1950 i 1961–1981. Dostępny jako: 2-drzwiowe coupé, 2-drzwiowy kabriolet, 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi. Do napędu używano silników V8. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3- a później 4-biegową automatyczną skrzynię biegów bądź skrzynie manualne. Przez cały okres produkcji powstało sześć generacji modelu. Został zastąpiony przez model E-Class.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

Pierwszym samochodem marki Chrysler wyprodukowanym w liczbie ponad 32 tysięcy egzemplarzy był Chrysler Six z 1924. 6 czerwca 1925 zmieniono firmę na Chrysler Corporation. W 1927 przedsiębiorstwo Chrysler Corporation stało się czwartym pod względem wielkości producentem samochodów w USA, a już siedem lat później wzrost produkcji zapewnił koncernowi drugą pozycję. 7 lipca 1928 zaprezentowany został pierwszy tani samochód nowej marki Plymouth. 31 lipca 1928 od przedsiębiorstwa Dillon, Read and Co. przejęte zostało przedsiębiorstwo Dodge. Walter P. Chrysler zrezygnował z przewodniczenia radzie nadzorczej w 1938. W tym okresie Chrysler Corporation wprowadziła na rynek szereg innowacyjnych modeli aut, takich jak Airflow i Newport. Od lat 30. koncern Chrysler wszedł na stałe do tzw. wielkiej trójki producentów samochodów w USA, obok Forda i General Motors (ang. The Big Three).

Chrysler Aspen - samochód sportowo-użytkowy produkowany przez amerykańską firmę Chrysler w latach 2006-2008. Następca modelu. Do napędu użyto silników V8 o pojemności 4,7 oraz 5,7 litra. Moc przenoszona była na oś tylną lub na obie osie poprzez 5-biegową automatyczną skrzynię biegów.Dodge Shadow - kompaktowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Dodge w latach 1987-1994. Dostępny jako 3- lub 5-drzwiowy hatchback oraz 2-drzwiowy kabriolet. Do napędu używano silników R4 i V6. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 3- lub 4-biegową automatyczną bądź 5-biegową manualną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model Neon.

W czasie II wojny światowej od 1942 roku zaprzestano produkcji samochodów cywilnych i Chrysler Corporation przestawiła produkcję na potrzeby armii, produkując głównie czołgi i ciężarówki wojskowe. Produkcja samochodów ruszyła ponownie od 1946 roku, a nowe powojenne konstrukcje pojawiły się od 1949 roku. Duży wpływ na kondycję finansową przedsiębiorstwa miał kilkumiesięczny strajk robotników koncernu pod koniec lat 40. XX wieku. W jego wyniku koncern poniósł olbrzymie straty finansowe i stracił na korzyść koncernu Ford drugie miejsce na rynku Ameryki Północnej.

Chrysler Imperial – samochód osobowy klasy luksusowej produkowany pod amerykańską marką Chrysler w latach 1989 – 1993. Dodge Stratus (wraz z bliźniaczymi modelami Chrysler Cirrus, Chrysler Sebring, Plymouth Breeze oraz GAZ Wołga Siber, zwanymi w Stanach Zjednoczonych potocznie "Cloud Cars") jest średniej wielkości 4-drzwiowym sedanem, zaprezentowanym po raz pierwszy w 1995 roku. Oparto go na chryslerowskiej platformie JA. W latach 1996 i 1997 Stratus, Breeze oraz Cirrus znalazły się na liście dziesięciu najlepszych samochodów magazynu Car and Driver. Produkcja tego modelu dobiegła końca w maju 2006 roku. W zakładach Sterling Heits od roku 2000 zbudowano 1.308.123 Stratusów i Sebringów. Wysłużonego Stratusa zastąpił w 2007 roku Dodge Avenger.

Po wojnie Chrysler dokonał szeregu osiągnięć w zakresie nowoczesnej konstrukcji i stylizacji samochodów. Był uważany za koncern przodujący pod względem techniki na rynku amerykańskim. Na 1951 rok modelowy wprowadzono silniki V8 typu Hemi, o lepszych osiągach, niż konkurencja. Pomiędzy 1950 a 1961 Virgil Exner, pierwszy wiceprezes Chryslera ds. stylistyki, nadzorował konstruowanie aut, które sam nazywał „autami marzeń”. Na 1955 rok modelowy wprowadzono nowocześnie stylizowane auta, w ramach programu stylistycznego Forward Look. Na 1957 rok koncern powtórzył sukces, wprowadzając w ramach drugiej odsłony tego programu najatrakcyjniej stylizowane samochody na rynku, lecz problemy z jakością tego rocznika spowodowały następnie kilkuletnie kłopoty firmy. Nowością technologiczną na rynku amerykańskim było przejście w 1960 roku na produkcję samochodów z lżejszymi nadwoziami samonośnymi.

Dodge Daytona – przednionapędowy samochód z nadwoziem hatchback oparty na platformie G firmy Chrysler, zaprezentowany po raz pierwszy jako prototyp w 1982 roku, a produkowany w latach 1984-1993. W założeniu był to tani pojazd o sportowym wyglądzie z poprzecznie montowanym, rzędowym czterocylindrowym silnikiem 2,2 / 2,5 litra, nawiązujący nazwą i elementami stylistycznymi do modelu Dodge Charger Daytona z 1969 roku.Chrysler Crossfire – tylnonapędowy samochód sportowy produkowany przez Chryslera/ Karmanna w latach 2003 do 2007 w Osnabrück. Wytwarzany w wersjach coupé oraz roadster (od 2004 roku). Samochód dzieli 40% części z różnymi modelami Mercedesa.

Poszczególne oddziały koncernu Chrysler, produkujące samochody pod swoimi markami, były ze sobą powiązane i koncern produkował na rynek amerykański samochody z różnych segmentów cenowych. Najtańsze popularne samochody produkowano pod marką Plymouth (odpowiednik marek Ford i Chevrolet), markami ze średniego segmentu były Dodge i droższy DeSoto (istniejący do 1961 roku), a najdroższe samochody produkowano pod własną marką Chrysler. Dodatkowo w 1955 roku najbardziej luksusowy model Chrysler Imperial został przejściowo wydzielony jako osobna marka Imperial. Poszczególne marki jednak zazębiały się ze sobą i korzystały z tych samych komponentów mechanicznych, a czasem z tych samych konstrukcji samochodów.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Chrysler 300/300C - samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez amerykańską markę Chrysler od 2004 roku. Od 2011 roku produkowana jest druga generacja pojazdu.

Sama marka Chrysler po wojnie, do początku lat 70. miała udział w rynku wśród amerykańskich marek na ogół między około 2% a ponad 3% (między 9 a 12 miejscem). Do 1957 roku sprzedawała ponad 100 tysięcy samochodów rocznie (w 1950: 197 295). Na skutek problemów z jakością samochodów rocznika 1957, mimo ich atrakcyjnej stylizacji, w kolejnych trzech latach sprzedaż spadła do około 60–80 tysięcy, a udział w rynku do powyżej 1%. Od 1962 roku sprzedaż powróciła do poprzednich wartości, a między 1965 a 1969 rokiem przekraczała 200 tysięcy (w 1969: 264 863). W 1950 roku wyprodukowano dwumilionowy samochód pod marką Chrysler

Chrysler ME Four-Twelve – prototyp supersamochodu przedstawiony przez firmę Chrysler w 2004 roku. Opracowany jako 2-drzwiowe coupé. Do napędu użyto silnika V12 o pojemności sześciu litrów wspomaganego przez cztery turbosprężarki. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 7-biegową sekwencyjną skrzynię biegów.General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).

W 1987 Chrysler wykupił AMC, ze względu na Jeepa. W 1998 doszło do fuzji Daimler-Benz i Chrysler Corporation, prowadzącej do stworzenia koncernu DaimlerChrysler.

Konstrukcje studyjne stwarzały okazję do wprowadzania nowych rozwiązań, co pozwalało na analizowanie reakcji przyszłych klientów na proponowane nowości. Na podstawie tej oceny zarząd przedsiębiorstwa podejmował decyzje o wprowadzeniu w życie nowych trendów. Entuzjastyczne przyjęcie projektów studyjnych samochodów Dodge Viper i PT Cruiser spowodowało ich wejście do produkcji.

Dodge Viper – dwuosobowy samochód sportowy produkowany w latach 1992–2010 przez koncern Chrysler. W 2013 roku pojawiła się trzecia generacja. Jest to jeden z najszybszych samochodów USA.Talbot Horizon – kompaktowy samochód osobowy produkowany latach 1977–1986 sprzedawany pod markami: Chrysler, Simca oraz Talbot. Dostępny jako 5-drzwiowy hatchback. Następca modelu Simca 1100. Do napędu używano silników R4 o pojemnościach:1,1, 1,3, 1,4, 1,5 oraz 1,9 litra. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 4-biegową manualną bądź 3-biegową automatyczną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez Peugeota 309. W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1979 model zajął 1. pozycję.

Kłopoty finansowe i fuzja z Fiatem[ | edytuj kod]

Centrum badawczo-rozwojowe FCA

W 2009 bankructwo przedsiębiorstwa potwierdził osobiście prezydent USA Barack Obama. W 2009 20% akcji koncernu Chrysler zostało przejętych przez włoskiego Fiata.

21 lipca 2011 r. Fiat nabył od rządu kanadyjskiego udziały Chrysler Group LLC stanowiące 1,5% kapitału spółki („w ujęciu po zmniejszeniu”, ang. on a fully-diluted basis) za kwotę 125 milionów dolarów amerykańskich. Ponadto 21 lipca 2011 r. Fiat nabył od Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych udziały Chryslera w wysokości 6% (on a fully-diluted basis) za kwotę 500 milionów dolarów amerykańskich, według uzgodnień poczynionych przez strony na początku czerwca. Na podstawie tych uzgodnień Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych scedował również na rzecz Fiata prawa przysługujące mu z tytułu umowy Equity Recapture Agreement zawartej między Departamentem Skarbu Stanów Zjednoczonych i VEBA 10 czerwca 2009 za kwotę 75 milionów dolarów amerykańskich. Z powyższej kwoty 15 milionów dolarów amerykańskich wypłacono rządowi kanadyjskiemu na mocy porozumień między tym ostatnim i Departamentem Skarbu Stanów Zjednoczonych.

Mitsubishi (jap. 三菱, Mitsubishi) - ogólna nazwa japońskiego konglomeratu występującego pod nazwą Mitsubishi Group; także marka, nazwa licznych przedsiębiorstw tej grupy, luźno powiązanych jako keiretsu. Spółka akcyjna notowana na giełdzie w Tokio.Chrysler Executive – luksusowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Chrysler w latach 1983–1986. Został oparty na wydłużonej płycie podłogowej Chrysler K-body. Dostępny wyłącznie jako 4-drzwiowy sedan. Do napędu używano benzynowych turbodoładowanych silników R4 o pojemności 2,2 oraz wolnossących 2.6. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 3-biegową automatyczną skrzynię biegów. Model dostępny był w dwóch wariantach: Executive Sedan - 5-miejscowa, lata produkcji 1983-84 oraz Executive Limousine - dłuższy rozstaw osi, siedem miejsc siedzących.

Na skutek powyższych zakupów Fiat posiadał 53,5% kapitału Chryslera, z uwzględnieniem efektu zmniejszenia Class A membership interests (akcji członkowskich klasy A), posiadanych przez członków (łącznie z Fiatem), wynikającego z realizacji ostatniego Performance Event (lub „Class B Event”) zawartego w umowie spółki Operating Agreement Chryslera. Wskutek realizacji ostatniego Performance Event w 2012 Fiat posiadał 58,5% kapitału Chrysler Group LLC.

Chrysler 200 – samochód osobowy klasy średniej produkowany przez amerykańską firmę Chrysler od roku 2010 (jako rocznik 2011). Został oparty na wydłużonej płycie podłogowej Chrysler JS-body. Następca modelu Sebring. Dostępny wyłącznie jako 4-drzwiowy sedan lub 2-drzwiowy kabriolet. Do napędu użyto silników R4 o pojemności 2,4 l oraz V6 3.6. Moc przenoszona jest na oś przednią poprzez 4- lub 6-biegową automatyczną skrzynię biegów. Na rynku europejskim model sprzedawany będzie jako Lancia Flavia.Walter Percy Chrysler (ur. 2 kwietnia 1875, zm. 18 sierpnia 1940) – amerykański pionier automobilizmu. Urodził się w Wamego w stanie Kansas, dorastał w Ellis. Mieszkał także w Oelwein w stanie Idaho.

Powstanie FCA[ | edytuj kod]

Na początku stycznia 2014 ogłoszono, że Fiat doszedł do porozumienia z funduszem VEBA w sprawie przejęcia pozostałej części udziałów Chryslera, za które Włosi mieli zapłacić 3 mld 650 mln dolarów. Transakcja miała zostać zakończona do 20 stycznia. 29 stycznia ogłoszono, że po trwającym 5 lat procesie sfinalizowano fuzję Fiata i Chryslera. W jej wyniku powstała nowa spółka o nazwie Fiat Chrysler Automobiles, którą zarejestrowano w Holandii, a której siedziba ze względów podatkowych znalazła się w Wielkiej Brytanii.

Chrysler Pacifica – samochód osobowy typu crossover klasy wyższej produkowany pod amerykańską marką Chrysler w latach 2003 – 2007. Mitsubishi Galant Lambda - kompaktowy samochód osobowy produkowany przez japońską firmę Mitsubishi w latach 1976–1983. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé. Następca modelu Galant GTO. Do napędu używano silników R4, w tym jednostek turbodoładowanych. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 5-biegową manualną lub 3-biegową automatyczną skrzynię biegów. Został zastąpiony przed model Starion.

Według badania waszyngtońskiej organizacji Good Jobs First koncern Fiata otrzymał ok. 2 mld dolarów dotacji z programów federalnych i stanowych w okresie 2010-2013 – co uplasowało go wśród 10 najbardziej dotowanych przedsiębiorstw w USA.

Niepewna przyszłość[ | edytuj kod]

Po powstaniu w styczniu 2021 roku nowego międzynarodowego koncernu Stellantis, który utworzono po rozpoczętym w październiku 2019 roku procesie fuzji FCA z Groupe PSA, w mediach motoryzacyjnych ponownie pojawiły się doniesienia o niepewnej przyszłości Chryslera. Producent może zostać zlikwidowany w pierwszych latach działalności Stellantis, podobnie jak inne zmarginalizowane marki dawnego koncernu FCA jak Lancia, w ramach planu oszczędnościowego.

Chrysler LeBaron GTS – samochód osobowy klasy średniej produkowany pod amerykańską marką Chrysler w latach 1984 – 1989. II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Chrysler w Ameryce Północnej[ | edytuj kod]

Chrysler Airflow
Chrysler Concorde
Chrysler Crossifre
Chrysler PT Cruiser
Chrysler Sebring
Chrysler Pacifica (2004)
Chrysler Pacifica (2016)

Chrysler w Kanadzie[ | edytuj kod]

Początki Chryslera w Kanadzie rozpoczęły się w 1924 roku, kiedy rozpoczęto produkcję samochodów Chryslera w fabryce Maxwell Motors w Windsor. Po przejęciu tej spółki w kolejnym roku przez Chrysler Corporation, utworzono spółkę Chrysler Corporation of Canada, Ltd i w 1926 roku wyprodukowała ona 7857 samochodów. W 1928 roku Chrysler wybudował nową dużą fabrykę samochodów osobowych w Windsor, która w pierwszym roku działalności – 1929, wyprodukowała 25 400 samochodów. Od 1931 roku zaczęto też produkować ciężarówki Dodge, od 1936 roku Fargo, a od 1938 roku uruchomiono fabrykę silników. Podczas II wojny światowej produkcja została przestawiona na potrzeby wojenne i wyprodukowano m.in. 180 816 ciężarówek.

Dodge Daytona – przednionapędowy samochód z nadwoziem hatchback oparty na platformie G firmy Chrysler, zaprezentowany po raz pierwszy jako prototyp w 1982 roku, a produkowany w latach 1984-1993. W założeniu był to tani pojazd o sportowym wyglądzie z poprzecznie montowanym, rzędowym czterocylindrowym silnikiem 2,2 / 2,5 litra, nawiązujący nazwą i elementami stylistycznymi do modelu Dodge Charger Daytona z 1969 roku.Chrysler Building – wieżowiec znajdujący się w Nowym Jorku w dzielnicy Manhattan. Ma 319 metrów wysokości i 77 pięter.

Po wojnie, w 1949 roku wyprodukowano 64 486 samochodów i ciężarówek. Produkowano samochody marek Plymouth, Dodge, DeSoto i Chrysler, także na eksport. Od 1933 roku do 1959 roku powstawały także odrębne od amerykańskich modele samochodów na rynek kanadyjski, oparte na tańszych modelach Plymoutha, lecz pod marką Dodge, a na eksport także jako DeSoto. Od 1960 roku produkowano też jako osobną markę model Valiant. W 1963 roku nazwę spółki uproszczono na Chrysler Canada Ltd. W 1965 roku USA i Kanada podpisały porozumienie znoszące cła na samochody, co umożliwiło racjonalizację produkcji, bez konieczności duplikowania modeli, i w ciągu kilku lat zlikwidowało odrębności między amerykańskimi a kanadyjskimi modelami. W 1972 roku Chrysler Canada osiągnął 25% udziału w rynku samochodów osobowych w Kanadzie i sprzedał 163 596 pojazdów.

Chrysler Centura - samochód osobowy klasy średniej produkowany przez amerykańską firmę Chrysler w latach 1975-1978 z przeznaczeniem na rynek australijski. Konstrukcyjnie został oparty na modelu 180, dostępny był wyłącznie jako 4-drzwiowy sedan. Do napędu używano silników R4 2.0 oraz R6 3.5 i 4.0. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3-biegową automatyczną bądź 4-biegową manualną skrzynię biegów. Powstały dwie generacje Century (I - KB, II - KC). Samochód został zastąpiony przez model Sigma.Lancia (wym. lan-cza) – marka samochodów osobowych włoskiej firmy, którą w 1906 roku w Turynie założył Vincenzo Lancia i Claudio Fogolin. Od 1969 roku firma należy do koncernu Fiat.

Obecnie produkowane[ | edytuj kod]

Samochody osobowe[ | edytuj kod]

 • 300
 • Vany[ | edytuj kod]

 • Voyager
 • Pacifica
 • Historyczne[ | edytuj kod]

 • Airstream (1935 – 1936)
 • Airflow (1934 – 1937)
 • Newport (1940 – 1941)
 • Royal (1937 – 1950)
 • Newport (1949 – 1950)
 • Imperial (1926 – 1954)
 • Windsor (1940 – 1966)
 • Saratoga (1939 – 1966)
 • 300 letter series (1955 – 1965)
 • 300 non-letter series (1962 – 1971)
 • Newport (1961 – 1981)
 • Cordoba (1975 – 1983)
 • E-Class (1982 – 1984)
 • Executive (1983 – 1986)
 • Laser (1984 – 1986)
 • Town & Country (1941 – 1988)
 • Conquest (1987 – 1989)
 • TC (1989 – 1991)
 • New Yorker Fifth Avenue (1983 – 1993)
 • Daytona (1984 – 1993)
 • Dynasty (1988 – 1993)
 • Imperial (1989 – 1993)
 • LeBaron (1977 – 1994)
 • Shadow (1986 – 1994)
 • LeBaron GTS (1984 – 1989)
 • New Yorker (1939 – 1996)
 • Cirrus (1994 – 2000)
 • LHS (1993 – 2001)
 • Prowler (2001 – 2002)
 • Concorde (1992 – 2004)
 • Intrepid (1993 – 2004)
 • 300M (1998 – 2004)
 • Sebring Coupe (1995 – 2005)
 • Crossfire (2003 – 2006)
 • Pacifica (2003 – 2008)
 • Aspen (2005 – 2008)
 • PT Cruiser (2000 – 2010)
 • Sebring (1996 – 2010)
 • 200 (2010 – 2016)

 • Dodge Intrepid - samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez amerykańską firmę Dodge w latach 1993–2004. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Następca modeli Dynasty i Monaco. Do napędu używano silników V6. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 4-biegową automatyczną skrzynię biegów.Groupe PSA (PSA – Peugeot Société Anonyme, wcześniej PSA Peugeot Citroën) – francuski koncern motoryzacyjny, producent samochodów osobowych, dostawczych i jednośladów. Właściciel marek Peugeot, Citroën, DS, Proton, Opel i Vauxhall.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Stellantis N.V. – francusko-włosko-amerykański koncern motoryzacyjny, który powstanie w 2021 roku w wyniku fuzji włosko-amerykańskiej spółki Fiat Chrysler Automobiles z francuskim Groupe PSA.
  Hillman Avenger - kompaktowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Hillman w latach 1970–1981. Dostępny jako 2- i 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi. Następca modelu Minx. Do napędu używano silników R4. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3-biegową automatyczną bądź 4-biegową manualną skrzynię biegów.
  Dodge Dynasty – samochód osobowy klasy średniej produkowany przez amerykańską firmę Dodge w latach 1988–1993. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Do napędu używano silników R4 oraz V6. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 3- lub 4-biegową automatyczną skrzynię biegów. Został zastąpiony przez model Intrepid.
  Chrysler Royal − samochód osobowy klasy luksusowej produkowany pod amerykańską marką Chrysler w latach 1957 – 1963.
  Chrysler Cordoba - pełnowymiarowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Chrysler w latach 1975–1983. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé. Do napędu używano głównie silników V8, dostępna była także jednostka R6. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3-biegową automatyczną skrzynię biegów.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Chrysler Valiant Charger – samochód sportowy typu muscle car klasy średniej produkowany pod amerykańską marką Chrysler w latach 1971 – 1975 i jako Chrysler Charger w latach 1975 – 1978.

  Reklama