Chrominancja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chrominancja – składowa analogowego lub cyfrowego sygnału obrazu kolorowego odpowiadająca za odcień oraz nasycenie koloru.

Odcień (ang. hue) – w teorii koloru jedna z głównych cech koloru, obok jasności i nasycenia, zdefiniowana techniczne (przez CIECAM02) jako "stopień, w którym bodziec może być opisany jako podobny lub różny od bodźców opisanych jako czerwony, zielony, niebieski i żółty". W malarskiej teorii koloru odpowiada ona czystym i nasyconym kolorom – bez domieszek szarości, przyciemniania lub rozjaśniania. Jest to jeden z elementów koła barw.Telewizja cyfrowa – metoda transmisji sygnału telewizyjnego w postaci sygnału cyfrowego do odbiorników indywidualnych, np. odbiorników satelitarnych. Dzięki cyfrowej kompresji obrazu i dźwięku (w systemie MPEG-2 oraz MPEG-4) umożliwia przesłanie od 4 do 16 razy więcej programów telewizyjnych, niż w przypadku telewizji analogowej przy wykorzystaniu podobnego pasma. Pierwszy telewizor cyfrowy na świecie zaprezentowano w 1981 roku w Niemczech.

Motywacja[ | edytuj kod]

Reprezentacja obrazu kolorowego przy pomocy składowej luminancji i dwóch składowych chrominancji ma wiele uzasadnień technicznych i fizjologicznych:

 • oko ludzkie jest mniej wrażliwe na detale (szybkie zmiany) odcienia i nasycenia koloru niż na szybkie zmiany jasności
 • w obrazach kolorowych naturalnego pochodzenia składowe chrominancji zmieniają się w sposób mniej gwałtowny niż luminancja
 • składowe chrominancji mają mniejszą dynamikę w porównaniu z luminancją
 • składowe luminancji i chrominancji są wzajemnie mniej skorelowane niż składowe RGB, zatem ta pierwsza reprezentacja zmniejsza redundancję
 • reprezentacja luminancja + chrominancja jest kompatybilna z czarno-białą reprodukcją obrazu, która wykorzystuje samą luminancję.
 • Oznaczenia[ | edytuj kod]

  W systemach telewizji analogowej przyjęto oznaczać składowe obrazu symbolem YUV, gdzie U i V oznaczają dwie składowe chrominancji. W systemach telewizji cyfrowej oraz cyfrowym przetwarzaniu obrazów reprezentacja ta nosi oznaczenie YCBCR, gdzie odpowiednio CB i CR oznaczają składowe chrominancji.

  Redundancja (łac. redundantia – powódź, nadmiar, zbytek), inaczej nadmiarowość w stosunku do tego, co konieczne lub zwykłe. Określenie może odnosić się zarówno do nadmiaru zbędnego lub szkodliwego, niecelowo zużywającego zasoby, jak i do pożądanego zabezpieczenia na wypadek uszkodzenia części systemu.RGB – jeden z modeli przestrzeni barw, opisywanej współrzędnymi RGB. Jego nazwa powstała ze złożenia pierwszych liter angielskich nazw barw: R – red (czerwonej), G – green (zielonej) i B – blue (niebieskiej), z których model ten się składa. Jest to model wynikający z właściwości odbiorczych ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła o barwie czerwonej, zielonej i niebieskiej (zob. promieniowanie elektromagnetyczne).
  Warto wiedzieć że... beta

  Cyfrowe przetwarzanie obrazów (ang. digital image processing, DIP) – dziedzina cyfrowego przetwarzania sygnałów. Zajmuje się reprezentacją obrazu w postaci cyfrowej oraz komputerowymi algorytmami przetwarzania i akwizycji obrazów cyfrowych.
  YUV - model barw, w którym Y odpowiada za jasność obrazu (luminancję), a pod UV zaszyta jest barwa - dwie chrominancje.
  YCbCr – model przestrzeni kolorów, używany do cyfrowego przesyłania oraz przechowywania obrazów i wideo. Wykorzystuje do tego trzy typy danych: Y – składową luminancji, Cb – składową różnicową chrominancji Y-B, stanowiącą różnicę między luminancją a niebieskim, oraz Cr – składową chrominancji Y-R, stanowiącą różnicę między luminancją a czerwonym. Kolor zielony jest uzyskiwany na podstawie tych trzech wartości.

  Reklama